1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 1 Mayıs’a ara bölgede ortak kutlama
1 Mayıs’a ara bölgede ortak kutlama

1 Mayıs’a ara bölgede ortak kutlama

Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinden bazı sendikalar, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı ortak etkinlikle Lefkoşa’da ara bölgedeki Taksim Sahası’nda kutlayacak.

A+A-

Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinden bazı sendikalar, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı ortak etkinlikle Lefkoşa’da ara bölgedeki Taksim Sahası’nda kutlayacak.

1 Mayıs Cuma günü saat 19.00’da başlayacak etkinlikte, emekçilerin birlik ve dayanışma mesajı yanında, ayrımcılığa, kemer sıkma politikalarına, ırkçılığa, cinsiyetçiliğe karşı, sosyal kazanımları koruma ve Kıbrıs’ta çözüm ve yeniden birleşmeyi destekleyen mesajlar verilecek.

1 Mayıs'ta düzenlenecek ortak etkinlik konusunda bugün ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda PEO Genel Sekreteri Pambis Kritsis ve DEV-İŞ Başkan Vekili Hasan Felek hazırlanan ortak açıklamayı okudu.

“EMEKÇİLERİN MÜCADELESİ YOĞUNLAŞTIRILMALI”

Açıklamada Kıbrıslı Türk ve Rumlara dayatılan neo-liberal kemer sıkma politikaları eleştirilerek, emekçilerin kazanımlarının yok edilmesine karşı çalışanların mücadelesini yoğunlaştırmasının gerekliliğine vurgu yapıldı.

Kıbrıs görüşmelerinin Ada’yı barışa götürebilecek tek yol olduğu da ifade elden açıklamada, süreçteki durgunluğun çözüme hizmet etmediği, aksine statükoyu cesaretlendirip, bölünmeye destek verdiği belirtildi.

Basın toplantısında KKTC’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili bir soru üzerine KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, çözüm, barış, birleşik bir Kıbrıs, insan haklarına saygı ve buna benzer evrensel değerlerin gerçekleşmesi için çalışan aday olduğunu belirttiği Mustafa Akıncı’yı desteklediklerini kaydederek, Akıncı’nın seçilmesinin hem Kıbrıslı Türklerde hem de Rumlarda sevinç yaratacağı yönündeki inancını dile getirdi.

Kristsis ise KKTC’deki seçimler hakkında yorum yapmak istemediklerini fakat, ortak dostlarıyla dayanışma içinde olduklarını ve ilerici, barış yanlısı bir liderin gelmesini beklediklerini söyledi.

Yaklaşık 60 sendika, örgüt ve partinin katılmasının beklendiği organizasyona bugüne kadar katılacağını belirten ve Ortak Deklarasyona imza koyan 30 örgüt, parti ve sivil toplum kuruluşu şunlar:

“DEV-İŞ, KTÖS, KTAMS, KTOEÖS, BES, KOOP-SEN, DAÜ-SEN, BASIN-SEN, GÜÇ-SEN, TIP-iŞ, Devrimci Genel-İş, Emek-İş, Petrol-İş, DAÜ BİR-SEN, Çağ-Sen, CTP, TDP, KSP, YKP, BKP, Bağımsızlık Yolu, DKB, Komünist Emek Hareketi, Komünist Emek Hareketi, Boran Kültür Merkezi, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür, Alevi Kültür Merkezi, Doğu Güney Doğu Kültür Derneği, Baraka Kültür Merkezi, Feminist Atölye (FEMA), PEO.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.