1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajları
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajları

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajları

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla siyasi partiler, siyasiler ve sivil toplum örgütleri mesajlar yayımlıyor

A+A-

 İSMAİL ARTER

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, insanların daha çağdaş yaşama isteğinin bir ürünüdür. 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edildiği günden bu yana insanlığa, eşitlik ve özgürlük tanıyan,  insan haklarının uygulanması konusunda hiçbir tereddüde meydan vermeyen bir oluşumdur.

Ülkelerin gelişmişlik seviyesi ile doğrudan bağlantılı olan insan hakları uygulaması, ülkemizde de üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Uluslararası belgeler ve insan hakları kuruluşlarının varlığı, insanların temel haklara sahip olduğu düşüncesi dünyanın birçok ülkesinde kabul görmesine rağmen, dünyada ve ülkemize yakın coğrafyalarda hak ihlallerinin devam ettiğini görmek insanlık adına üzücüdür.

Hukuk, özgürlük, insan ve hak kavramlarının bilinmesi  insan haklarının doğru uygulanması  ve sürdürülebilir  kılınması açısından önemlidir. İnsanın başlı başına bir değer olmasından yola çıkıldığı zaman, her yaşta, her cinsiyette ve her ırktan bireyi yakından ilgilendirmektedir. Tüm bunların ışığında geliştirilebilecek en kapsamlı uygulama insan  hak ve özgürlükleri farkındalığının temel eğitim kurumları aracılığı ile artırılmasını sağlamaktır.

Bu duygularla dünyada ve ülkemizde daha adil ve daha eşit yarınlar diliyorum.

ÜNAL ÜSTEL

Meclis Başkanı Yardımcısı Ünal Üstel, 

10 Aralık 1948’te Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca kabul edilen, İnsan Hakları Evrensel Beyyannemesi’nin, tüm insanların hiçbir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, hür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmalarını güvence altına alan evrensel anlayışın yansıması olduğunu belirtti.

Üstel, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Ünal Üstel, mesajında şunları dile getirdi:

“İnsan hakları, bütün insanlığın ortak değeri, tüm uygar ülkelerin ortak paydasıdır. İnsanlar arasında hiçbir zaman ayırım gözetmeksizin onlara hür, eşit bireyler olarak, insan onuru ile bağdaşan tarzda muamele etmek, insan hakları kavramının özüdür.

Günümüzde insan haklarının korunması ve geliştirilmesi konusunda en temel hak olan yaşama hakkından, eğitim hakkına kadar insana yaraşır bir şekilde yaşamın sürdürülmesi ve toplumsal huzur ve güvenliğinin sağlanabilmesi ülkelerin bir iç sorunu olmaktan çıkmış, tüm insanlığın ortak bir sorunu haline gelmiştir.

İnancım şudur ki; bu ortak sorun bölge ülkelerinin  demokratik değişimlerini ve dönüşüm süreçlerini hızla tamamlaması ve istikrarlarını  sağlaması ile kısa zamanda aşılacaktır.

İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi konusundaki sorumluluk öncelikle devletlere ait olmakla birlikte bu görev medyadan sivil toplum örgütlerine kadar tüm kuruluş ve bireylerin saygı ve hoşgörü çerçevesinde işbirliğini gerektirmektedir. Bu hak ve özgürlükler ; cinsiyete ırka ,renge dile, dine servete, siyasal veya başka düşünceye, dayanan herhangi bir ayırım gözetmeden sağlanmaktadır.”

İnsan haklarının tüm dünyada her geçen gün daha fazla saygı göreceği inancı ile, vatandaşlarımızın ve uluslararası toplumun insan hakları gününü kutluyorum.”

ÖZYİĞİT: “KUZEY KIBRIS İNSAN HAKLARI KONUSUNDA SINIFTA KALDI”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, insan hakları konusunda Kuzey Kıbrıs’ta eksiklikler ve yanlışlıklar bulunduğunu iddia etti. Özyiğit, “Kuzey Kıbrıs, insan haklarının uygulanması konusunda maalesef sınıfta kalmış durumdadır” ifadesini kullandı.

TDP Genel Başkanı Özyiğit, ‘10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ nedeniyle mesaj yayımladı. Özyiğit, mesajında, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları gününde temennimiz, herkesin ırk, cins, renk, siyasal ya da başka herhangi bir ayırım gözetmeksizin, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde yazılı tüm haklardan ve özgürlüklerden yararlanması yönündedir” ifadesine yer verdi.

Cemal Özyiğit, emek gücünün sömürülmesi, emekçilerin güvencesiz çalıştırılması, örgütlü yapılara yönelik saldırılar, işkence, vicdani ret hakkının tanınmaması,  bireylerin özgürlüklerinin kısıtlanması, cinsiyet, ırk ayrımcılığı gibi konularda eksiklikler ve çağdışı uygulamalar olduğunu iddia etti.

Özyiğit, “Dünyada ve ülkemizde hızla artmakta olan ırkçılık, cinsiyet ayrımcılığı ve Kıbrıslı Türklerin dini inançları ile kültürel değerlerine yönelik saldırıların, insan haklarına saygıyı temel prensip edinen TDP gibi yapıları derinden endişelendiriyor” ifadesine yer verdi.

“POLİS ÇİFTE STANDART UYGULADI”

29 Ekim törenleri sırasında pankart açılmasına müdahale etmeyen polisin 15 Kasım törenlerinde pankart açmak isteyenlere müdahale etmesinin ‘çifte standart’ olduğunu söyleyen Özyiğit, Askerlik (Değişiklik) Yasası’nın beklentileri karşılamadığını ileri sürdü. Özyiğit, vicdani ret hakkının kabul edilmemesini de eleştirdi.

“İŞKENCE VAR”

Özyiğit, TDP olarak, polis karakollarında işkencenin var olup olmadığına ilişkin Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını talep ettiklerini ve komisyon raporunda “KKTC’de polis karakollarında işkencenin var olduğu tespit edildi” sonucunun çıktığını kaydetti. Özyiğit, “İnsan hakları ihlali resmen açıklandı” dedi.

“EMEK GÜCÜNÜN SÖMÜRÜLMESİ”

Cemal Özyiğit, ülkeye getirilen emek gücünün sömürüldüğünü ve güvencesiz çalıştırıldığını; ekonomik paketlerle de çalışanların örgütlü bulunduğu sendikaların işlevsizleştirilmeye çalışıldığını iddia etti.

Özyiğit, “Örgütlü yapının bozulması, emekçilerin tamamen güvencesiz çalıştırılması hedefleniyor. Bunun gerçekleşmemesi ve yalnızca kamuda değil, özel sektörde de çalışanların sendikal haklardan yararlanması için ne gerekiyorsa yapılacak” ifadesine yer verdi.

Cemal Özyiğit, bölgede yaşanan savaşlar nedeniyle ülkelerinden kaçan ve çeşitli nedenlerle ülkeye gelen savaş mağduru insanların ‘mülteci’ olarak kabul edilip gerekenin yapılması, yani Mülteciler Yüksek Komiserliği ile görüşülüp gerekli, adımların atılması beklenirken, tam tersi yapıldığını savundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.