1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 100 adet otoparkı göstermeyen inşaata nasıl ruhsat verildi!
100 adet otoparkı göstermeyen inşaata nasıl ruhsat verildi!

100 adet otoparkı göstermeyen inşaata nasıl ruhsat verildi!

Şehir Plancıları Odası, Eski Zeyko binasıyla ilgili dosyada yaptıkları inceleme hakkında yazılı açıklama yaptı.

A+A-

Şehir Plancıları Odası, Eski Zeyko binasıyla ilgili dosyada yaptıkları inceleme hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Çevre Koruma Dairesinin “Sahile kazı dolgu iskele yapılmayacaktır”   kuralına aykırı olarak “müteahhit firmanın bir sahili doldurmaya çalışarak imar yasasına göre suç işlediği” kaydedildi.

Vaziyet planında belirtilen, denize halkın giriş çıkışını sağlayacak yaya yolu ve yeşil alan düzenlenmesinin yapılmadığı ifade edilen açıklamada, “Bu da inşaatı yapan firma tarafından planlama onayına aykırı hareket olarak devam etmektedir. Yine imar yasasına aykırı davranış sergilemektedir” denildi.

Planlama onayı koşullarından 100 araçlık otopark yapma koşuluna da uyulmadığı dile getirilen açıklamada, “Girne Belediyesi İmar Birimi 100 adet otoparkı göstermeyen bir inşaata nasıl ruhsat kesmiştir sorusunun açıklamasını ivedilikle vermesi gerekmektedir. Bu kapsamda usulsüz ruhsat gündemdedir” ifadesi kullanıldı.

Planlama onay koşulunda belirtilen “yürüyüş yolu ile deniz arasında kalan yeşil alan Girne Belediyesi’ne devredilecektir” ibaresine göre bu alanların Kamuya Devredilecek Alan olarak belirtilmediği kaydedilen açıklamada, “ Bu durum usulen de hata olarak karşımıza çıkmaktadır ve kamu yararını korumamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Verilen planlama onaylarının ve uygulamaların aykırı olması durumunda KKTC Şehir Planlama Dairesi’nin “Yaptırım Bildirimi” göndermesi gerektiği kaydedilen açıklamada, Hukuk Dairesinde olduğu belirtilen yaptırım bildiriminin bir kopyasının halkla paylaşılması gerektiği dile getirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.