1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 1,200 kişiye vatandaşlık hakkı
1,200 kişiye vatandaşlık hakkı

1,200 kişiye vatandaşlık hakkı

CTP- DP ve CTP- UBP hükümetleri döneminde 12 ardışık çalışma izni olanlara tanınan vatandaşlık hakkı 11 yıla düşürüldü. UBP- DP hükümetinin aldığı karar, bin 200 kişiye vatandaşlığa başvuru hakkı tanıyor

A+A-

Bertuğ TOPAL

GİDEREK ARTACAK: 11 yıl ardı ardına çalışma izni tam olan ve sicili temiz her yabancı uyruklu, vatandaşlık için başvuracak. 12 yılı ve 11 yılını tamamlayan 1200 kişi bu yıl başvuru hakkı kazandı. Anı uygulama devam ederse seneye bin 400, bir sonraki seneye 1995, 2 yıl sonra ise 1304 kişi vatandaşlık başvuru hakkına sahip

TOPLAM 35 BİN: KKTC yasalarına göre, hala hazırda sırada bekleyen yaklaşık 35 bin kişi var. 11 yılı dolduran herkesin vatandaşlığa başvuru hakkı tanındı. Vatandaşlık hakkı kazanan kişinin eşi ve 18 yaşından küçük çocuğu da vatandaş oluyor. Rakamın yaklaşık 10 yıl sonunda 35 bin kişiye çıkması öngörülüyor


Cumhuriyetçi Türk Partisi- Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Türk Partisi – Ulusal Birlik Partisi hükümetleri döneminde 12 ardışık çalışma izni olanlara tanınan vatandaşlık başvuru hakkı, 11 yıla düşürüldü.

UBP- DP hükümetinin aldığı karar, hali hazırda hem 12 yılını dolduran hem 11 yılını dolduran işçileri kapsıyor. Rakam ise, Çalışma Dairesi, sosyal sigortalar ve ihtiyat dairesi kayıtlarına göre toplamda bin 200 kişi.

11 yıl ardı ardına çalışma izni tam olan ve sicili temiz her yabancı uyruklu, vatandaşlık için başvuru yapabiliyor. Her başvuru yapan vatandaşlık hakkı kazanmıyor ancak, sicili temizse, vatandaşlık veriliyor.

12 yılı ve 11 yılını tamamlayan 1200 kişi bu yıl başvuru hakkı kazandı. Aynı uygulamanın devam edeceği düşünülürse, 2017 yılı içerisinde 11 yılını tamamlayan bin 400, 2018’de ise 995 kişi

2019’da ise bin 304 kişi vatandaşlık için başvuru hakkına sahip olacak.

Ailelerle, katlanıyor

KKTC yasalarına göre, hali hazırda sırada bekleyen yaklaşık 35 bin kişi var. 11 yılı dolduran herkesin vatandaşlığa başvuru hakkı tanındı. Vatandaşlık hakkı kazanan kişinin eşi ve 18 yaşından küçük çocuğu da vatandaş oluyor. Rakamın yaklaşık 10 yıl sonunda 35 bin kişiye çıkması öngörülüyor

Yoğunluk başladı

12 yılını dolduran 128 kişinin kazandığı vatandaşlık hakkı, 11 yıl da eklenince rakam bu kez 1200’e dayandı.

İçişleri Bakanlığının inisiyatifi ile, 11 yılını dolduranlara da vatandaşlık başvuru hakkı verileceğinin duyan isimler, belgelerini tamamlama telaşına girdi.

Sağlık raporları için Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi hafta başından itibaren ciddi bir yoğunluk yaşandı.

Dana: Gerekli önlemler alındı, sıkıntı yok

Sağlık Bakanı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, vatandaşlık başvuru hakkı verilenlerin sağlık raporu almak için Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne hafta başından itibaren gitmeye başladığını ancak bu kişilerin randevu alarak muayene olduklarından herhangi bir sorun yaşamadıklarını kaydetti.

Aşırı bir yoğunluk yaşanması ihtimaline karşı hastane idaresi tarafından gerekli önlemlerin alındığını da kaydeden Dana,  bazı doktorların senelik izninde olmasından dolayı sadece göz bölümünde bir sıkıntı yaşandığını ancak bu sıkıntının da hızlı bir şekilde hizmet vererek aşılmaya çalışıldığını söyledi.

Kemal Deniz Dana, “Sağlık Bakanlığı’na şuana kadar sağlık raporu almak için randevu alıp da muayene olamadıkları yönünde herhangi bir vatandaştan şikayet gitmediğini de söyledi.

Dana, “Hastane, karışıklıklara müsaade etmemek adına randevulu çalışıyor. Randevu alan, sırası gelince muayenesini oluyor. Sıkıntı yok” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.