1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 18 Mart Çanakkale Şehitleri için oratoryo düzenlendi
18 Mart Çanakkale Şehitleri için oratoryo düzenlendi

18 Mart Çanakkale Şehitleri için oratoryo düzenlendi

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) ve Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) himayesindeki 18 Mart Çanakkale Şehitleri Oratoryosu” bugün Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

A+A-

“18 Mart Çanakkale Şehitleri” için oratoryo düzenlendi.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) ve Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) himayesindeki 18 Mart Çanakkale Şehitleri Oratoryosu” bugün Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

“Çanakkale Esirler Kampı ile Esirler Mağarası” resim sergisi ile Kıbrıs Türk posta tarihinin de anlatıldığı “Mücadelede Asker Mektupları” koleksiyonu dinletinin olacağı salona geçilmeden önce ziyaret edildi.

Şair Mehmet Akif Ersoy’un “Bir hilal uğruna Ya Rab, ne güneşler batıyor” dizlerine de yer verilen anma törenine Meclis Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı, Başbakan Ömer Kalyoncu, Türkiye Cumhuriyeti (TC) Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral Taci Kurul, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, Ana Muhalefet Partisi DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Bülent Tuğrul, GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Erdinç Korkuter, Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Fatih Yarımbaş, YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı İrfan Suat Günsel, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından GKK Kurmay Başkanı Kurmay Albay Kadir Uslu, bir konuşma yaptı.

Konuşmanın ardından GKK Bandosu, Binbaşı Mehmet Serkan Erçakır, Koro Şefi Ekran Dağlı himayesinde dinleti sundu.

Türkiye’den gelen, “Türkiye Şehitlerini Anıyor” programının metin yazarı ve sunucu Öğretmen Albay Erhan Altunok da 18 Mart Çanakkale Şehitleri Oratoryosu’nda konuşmacı olarak yer aldı.

Programda, DAÜ Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği öğrenci korosu da sahne aldı.

1458300623.jpg

USLU: “TÜRK MİLLETİ TARİH BOYUNCA ÜZERİNDE YAŞADIĞI KARA PARÇASINI CAN VEREREK BEDEL ÖDEYEREK VATAN YAPTI”

GKK Kurmay Başkanı Kurmay Albay Kadir Uslu, anma programındaki konuşmasında Türk Milleti’nin tarih boyunca üzerinde yaşadığı kara parçasını can vererek, bedel ödeyerek vatan yaptığını kaydetti.

Uslu, “Yakın tarihimizdeki Çanakkale ve Kurtuluş savaşları, Kıbrıs’ta Türk halkının vermiş olduğu milli mücadele, Mutlu Barış Harekatı ve halen devam eden iç güvenlik harekatı bunun el belirgin örneklerindendir” dedi.

18 Mart’ın sadece şehitleri anma günü olmadığını da vurgulayan Kadir Uslu, “18 Mart aynı zamanda hasta adam diye nitelendirilen Osmanlı’nın küllerinden gencecik bir fidanının, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı gündür” ifadesine yer verdi.

“ÇANAKKALE’Yİ GEÇİLMEZ YAPAN ŞEHİTLER VE GAZİLERDİR”

Türk halkının Çanakkale’de kendine biçilen kefeni yırttığını, düşmanın ağır silahlarına karşı iman dolu göğsünü siper ettiğini belirten GKK Kurmay Başkanı Kurmay Albay Kadir Uslu, şehitlerin ve gazilerin Çanakkale’yi geçilmez yaptığını vurguladı.

Ufacık kara parçasının şehit kanıyla sulanarak, Anadolu halkının ödediği maddi ve manevi bedellerle vatanlaştırıldığını kaydeden Uslu, “Vatan bizler için sadece üzerinde yaşadığımız bir kara parçası değildir” vurgusunda bulundu.

1458300633.jpg

“VATAN TOPRAKLARINDA ONLARA YAKIŞACAK ŞEKİLDE YAŞAMAK BUGÜN BİZLERE DÜŞEN EN ÖNEMLİ GÖREV”

“Vatan namusumuzun da mutluluğumuzun da bir parçasıdır, uğruna ölünecek kadar değerli olan vatan topraklarında onlara yakışacak şekilde yaşamak bugün bizlere düşen en önemli görevdir” diyen Uslu, konuşmasında Kıbrıs Türk mücadele tarihine de değindi.

Uslu, “Kıbrıs Türk toplumu da bu toprakları vatan yapmak için çok büyük mücadele verdi” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ü, merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı, Toplum Lideri Dr. Fazıl Küçük’ü rahmetle anan Uslu, “Aldığımız her bir nefesi, bu vatan için verdikleri son nefese borçluyuz” dedi.

“SÖZ VERİYORUZ....”

Şehitlere rahmet dileyen, gazilere minnet duygularını sunduklarını söyleyen Uslu, “Ve söz veriyoruz, onlardan devraldığımız kutsal vatan toprakları üzerinde bağımsızlığın simgesi olan bayrağımız ebediyen dalgalanacak, cumhuriyetimizin değerleri sonsuza kadar yaşatılacak” ifadesine yer verdi.

1458300621.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.