1. YAZARLAR

  2. Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

  3. 18 Mart “Çanakkale Zaferi” Üzerine...
Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

Bana Sorarsanız...
Yazarın Tüm Yazıları >

18 Mart “Çanakkale Zaferi” Üzerine...

A+A-

Tarih, içerisinde nice büyük destanlar barındırır. Yıllar sona tarihin tozlu sayfalarından okunan destanlar masal edasıyla dinlenir.  Gençlik hep tarihi unutmakla suçlanır. Sizin dedeleriniz diye başlar büyüklerimiz ve anlatılır milli direnişlerin en büyükleri.  Var olma mücadelesi vermiş toplumların tamamı geçmişine sahip çıkmak ister. Bilirler ki, bu mücadelede kundakdaki bebekten ölüm döşeğindeki dedeye kadar herkes bir rol üstlenmiştir. Toplum bilinci böyle gelişir işte. Birlik, mücadeleyi kamçılar. Vatan, millet ve toprak kelimeleri işte böyle durumlarda daha da  anlamlanır. Dönemeyeceğini bile bile verilen savaş, bağımsızlık savaşıdır.  Bundandır ki “Hürriyet” ve “Bağımsızlık” Türk Milletinin asla vazgeçemeyeceği iki olgudur.

Zaferlerini koca harflerle  yazmak tarihin her sayfasına ve küllerinden yeniden bir millet yaratmak her topluma nasip olmamıştır. “İstiklal Mücadelesi”nde koca bir aydınlık,  güneş edasında bir yangın, vatana bir umut, çölde bir damla su edasıyla her yıl anılır şehitlerimiz. Şehitlerimiz, cennet bir vatan, mutlu,  huzurlu ve güçlü bir millet var edebilmek için arkalarına bile bakmadan mücadele etmişlerdir. Omuz omuza mücadele edilerek tarihin akışı değiştirilmiştir.

Bugün, sürdürülebilir toplumlar var edebilmek, küresel dünya düzeni içerisinde gereken yerde bulunmak için büyük bir savaş verilmektedir. Savaşın nitelikleri ve koşulları farklı olmakla beraber bir var olma mücadelesini bugün de görmekteyiz. Bugünün askerleri ise, ellerinde kalem sırtlarında kitaplar bulunan gençlerimizdir. Okuyan, düşünen, farklı görüşlere saygı duyabilen ve kendi düşüncelerini özgürce söyleyebilen gençlerimiz. Vatanını, milletini, devletini daha iyiye götürebilme mücadelesi veren gençlerimiz. Türk gençleri ne geçmişte yaşananları unutmuş ne de geleceklerinden önün vermişlerdir. Çağdaş bir Türkiye Cumhuriyet’i için var güçleri ile çalışmaktadırlar. İşte bu yüzden, “18 Mart Çanakkale Zaferi”nin yaşandığı günün önemi halen Türk gençleri tarafından önemsenmektedir. Bunun en önemli göstergesi, KKTC Öğrenci Konseyi’nin 18 Mart 2013 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu etkinliktir.

18 Mart 2013 Pazartesi günü, Sn. Ekrem Soyşen başkanlığındaki KKTC Öğrenci Konseyi, Çanakkale’de cephede savaşan askerlerimizin zor şartlarda yemiş oldukları yemekleri ve yaşadıkları zorlukları bizlere birkez daha hatırlatmıştır. Sn. Soyşen, “Bugünü yad etmek için KKTC Öğrenci Konseyi’nin katkılarıyla üniversitelerimizin yemekhanelerinde  savaş zamanındaki yiyeceklerin çıkarılacağı”nı vurgulmıştır. Bu kapsamda da, 18 Mart tarihinde KKTC’deki öğrenci arkadaşlarımız, Çanakkale zaferinin 98. Yıldönümünde “buğday çorbası, üzüm hoşafı ve kuru ekmek” yiyerek şehitlerimizi andılar. KKTC Öğrenci Konseyi Başkanı Sn. Ekrem Soyşen organizasyon sonunda “Şehidim hakkını helal et bizlere” demiştir.

Bana sorarsanız, herşeyden önce bir Türk genci olarak çok gururlandım. Böyle gençlerle vatanımızın geleceğinin AY Yıldızımız kadar parlak olacağı inancındayım. Geçmişine sahip çıkan gençlerin geleceklerine de sahip çıkacaklarından en küçük bir kuşkum yoktur. Bu vatan, bu millet sizlerin ellerinde daha nice aydınlık günler görecektir. Yeter ki sizler çağdaş bir toplum olmanın gereklerini gelecek kuşaklara aktarın. Yeter ki vatandaş olmanın devlet yönetmenin ne denli önemli olduğunu hiç unutmayın.    

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.