1. YAZARLAR

  2. Özgün Kutalmış

  3. 2. İş ve emekli bürokratlar
Özgün Kutalmış

Özgün Kutalmış

Gündem Kıbrıs
Yazarın Tüm Yazıları >

2. İş ve emekli bürokratlar

A+A-

KKTC’de bugün gençler arasındaki işsizlik oranı %30’ların üzerindedir. İşsizlik nasıl azaltılabilir? Yatırım yapılarak ve yeni iş sahaları açılmak sureti ile bu olabilir. Devletin yatırımlar için yerel bütçesinde ayırdığı para eğer %1 ise, işsizliği azaltıp istihdamı artıracak olan yatırımları yapacak olan ya özel sektördür, ya da yabancı yatırımcılardır. Eğer özel sektör aşağıda geniş şekilde irdeleyeceğim gibi, kamudaki işlerinin hem kolay olması, hem de daha az ücretle adam çalıştırmak için, kamudan emekli olan alt veya üst düzey bürokrat istihdam ederse, gençlerimiz iş bulamaz. Bulsalar bile teklif edilen ücretler onları tatmin etmeyeceği için, işsizliğe mahkûm olarak kalacaklardır.

                                            ***

Düşünün ki vergi dairesinin müdürü emekli olunca bir özel bankada, özel bir şirkette, veya kendi kurduğu muhasebe bürosu gibi bir işletmede çalışıyor. Banka o müdürü çok iyi iş bildiği veya kara kaşı kara gözü için istihdam etmedi. Vergi Dairesindeki tüm çalışanları iyi tanıdığı için, vergi dairesi ile olan veya olacak olan sorunlarını halletmek için istihdam etmiştir. Diğer işletmeler için de durum aynidir. Kendi muhasebe bürosunu kuran ise, diğer muhasebe bürolarına haksız rekabet yapmış olur. Çünkü benim bir işletmem varsa hesaplarımı eski müdürün bürosuna yaptırırım. Böylece  vergi dairesi ile sorun yaşamayacağıma inanırım. Bu gümrük çalışanları ve müdürleri, Kıb Tek çalışanları ve müdürleri, Şehir Plânlama Dairesi çalışanları ve müdürleri, Tapu Dairesi vs tüm daireler için de geçerlidir. Müteahhit, ithalâtçı, tüccar, turizmci, sanayici, üniversite sahipleri hep alt ve üst düzey bürokrat istihdam etmektedirler. Hem daha az ücret vermektedirler, hem de devlet daireleri ile olan işleri kolayca hallolmaktadır.

                                                ***

Salı günkü yerel bir gazetede bir üniversitede çalışan eski bir bakanın çalıştığı üniversite lehine eski bakanlığına bağlı dairelerde baskı oluşturmaya çalıştığı yazıyordu. Bırakın bunun etik olmadığını, KKTC’de bakanlık bu kadar ucuz mu? Sen koskoca bakan olmuş bir adam, özel üniversitede çok daha alt kademelerde çalışmayı nasıl sindirebiliyorsun ve bakan iken önünde ceket ilikleyenlerin önünde şimdi sen mi ceket ilikleyeceksin? Çok ayıp. Tüm bunların önlenmesi ve gençlerin istihdamının önünün açılması için yapılacak tek bir şey vardır. Kamudan emekli olup da özelde çalışmaya başlayanların veya kendi özel işini kuranların, kamudan  aldıkları emekli maaşlar ile özelden aldıkları maaşlar birleştirilmeli ve oluşan yeni maaş üzerinden vergi alınmalıdır. Ayni zamanda eskiden çalıştıkları bakanlık veya dairelerde iş takibi yapmaları da eski bürokratlara yasaklanmalıdır. Aksi halde gençlerin işsizliğinin ve de göçünün önüne geçilemeyecektir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.