1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı mesajları
20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı mesajları

20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı mesajları

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle sivil toplum örgütleri mesaj yayımladı.

A+A-

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle sivil toplum örgütleri mesaj yayımladı.

TMT MÜCAHİTLER DERNEĞİ

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Celal Bayar yayımladığı mesajda, 15 Temmuz 1974’te EOKA-B ve Yunan Subayları tarafından gerçekleştirilen darbe sonrası sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Makarios’un Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmadaki yardım çağrılarına garantör Anavatan Türkiye’nin koştuğunu kaydetti. Ancak barış için adaya gelen Mehmetçik’in topla tüfekle karşılandığını ifade eden Bayar, “20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı; şehitler pahasına, şanla ve şerefle başarıldı. Türklere özgürlük ve Ada’ya, Rum’a ve Yunanistan’a da barış sağlandı” dedi.

41 yıldır adada iki ayrı idarenin barış içinde yan yana yaşadığını kaydeden Bayar, “En iyi çözüm şekli de budur. Artık bu gerçeğin de tüm dünya tarafından da görülmesinin zamanı gelmiştir” ifadelerine yer verdi.

SAĞLIK TURİZMİ KONSEYİ

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan da yayımladığı mesajda, 20 Temmuz’un Kıbrıs Türkü’nün toplumsal varlığının ve özgürlüğünün Anavatan Türkiye’nin garantisi altında Kıbrıs’ta ilelebet devam edeceği mesajının tüm dünyaya verildiği bir gün olduğunu kaydetti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gelecek nesillere bırakılabilecek en önemli miras olduğunu kaydeden Savaşan, “Bu gün, barışcıl tutumumuzu bütün dünyaya hatırlatma günüdür” dedi.

AK HATAYLILAR KARDEŞLİK, DAYANIŞMA VE KÜLTÜR DERNEĞİ

Ak Hataylılar Kardeşlik, Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet İpek ise mesajında, 20 Temmuz Barış Harekatı’nın Kıbrıs Türk halkının kaderini değiştirdiğini ve anlamının büyük olduğunu kaydetti.

İpek, “Kıbrıs Türk halkı, 11 yıl boyunca tüm zorluklara göğüs gererek, yılmadan yıkılmadan usanmadan mücadelesini sürdürmüş ve 1974 Barış Harekatı ile çizilen hudutlar içerisinde kendi egemen devletini kurabilme başarısını göstermiştir. Çok çetin şartlarda verilen onurlu mücadelenin ardından güven ve huzur ortamına kavuşmuş, kendi devlet çatısı altında varlığını, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin yılmaz desteği ile devam ettirmektedir” dedi.

RAUF RAİF DENKTAŞ VE DÜŞÜNCELERİNİ YAŞATMA DERNEĞİ

Rauf Raif Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği Genel Sekreteri Tuncay Özkaraşahin de mesajında, “Türkiye’nin garantörlük yetkileriyle 20 Temmuz 1974’te ENOSIS’e, Kıbrıslı Türklerin tamamen yok edilmesine ve Kıbrıslı Rumların boğazlanmasına son verildiğini” kaydetti.

Özkaraşahin, “(Barış Harekatı) ulusumuzun şanlı tarihinin bir diğer onurlu duruşunun ve müdahalesinin sayfasıdır” dedi.

Kıbrıslı Türklerin 1974 öncesi yaşadıklarına işaret eden Özkaraşahin, “Miras olarak bu günlere gelirken geçilen yolun hikayesini, gerçeğini anlatıp miras bırakalım” ifadelerine yer verdi. 

HALKIN ADALET KONSEYİ

Halkın Adalet Konseyi (HAK) Dönem Başkanı Ali Yenen de mesajında, Kıbrıs Barış Harekatı ile Kıbrıslı Türkler yanında Kıbrıslı Rumlara da barış getirildiğini, adanın bir kan gölüne dönüşmesinin önüne geçildiğini ve Kıbrıslı Türklerin 11 yıl süren belirsizliğine son verildiğini kaydetti.

Yenen mesajında şöyle dedi:

“Kıbrıs’ta kalıcı bir barış ancak 1963 yılından 1974 yılına kadar yaşanan acı olaylar ve gerçekler göz önünde bulundurularak var olabilir. Kırk yılı aşan bir zaman sürecinde, Kıbrıslı Türklerin kendi kendini özgürce yönettiği ve Kuzey Kıbrıs’ta egemenlik hakkını kullandığı gerçeği yok kabul edilerek bir çözüme ulaşılamaz. Kıbrıs Türk halkı, Barış Harekatı sonucunda, Kıbrıs’ın kuzeyindeki özgür ve güvenli topraklarda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurarak mücadelesini taçlandırmıştır. Kalıcı barış veya çözüm, ancak Kıbrıs Türk halkının eşitliği, egemenliği ve iki kesimlilik, Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi ilgili tüm tarafların kabul etmesiyle gerçekleşebilir.”

İSKELE BELEDİYE BAŞKANI VE BAZI ÖRGÜTLER MESAJ YAYIMLADI

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ile bazı sivil toplum örgütleri, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu mesajında, özgürlük ve bağımsızlığa ulaşılan yolun 20 Temmuz 1974’ten geçtiğine işaret ederek, Mutlu Barış Harekâtı’nda vatan uğruna canını feda eden şehitlere ve mücadele eden herkese minnetlerini sundu.

Sadıkoğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın bu yıl 41. yıldönümünü kutlamanın gururu ve onuru içerisinde olduklarını belirterek, harekât ile birlikte Kıbrıslı Türklerin karanlıktan aydınlığa çıktığını ve özgürlüğüne kavuştuğunu kaydetti.

Harekat döneminin Türkiye Başbakanı Rahmetli Bülent Ecevit, Kurucu Cumhurbaşkanı Raif Rauf Denktaş ve mücadele lideri Dr. Fazıl Küçük başta olmak üzere tüm şehitleri anan Sadıkoğlu, “20 Temmuz demek; bizim için barış demek” dedi.

Sadıkoğlu mesajında, Kıbrıs Türk halkının 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutladı.

ULUSAL TÜRK KURULUŞLARI DÜNYA KONSEYİ

Ulusal Türk Kuruluşları Dünya Konseyi, Mukavemetçi Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinin taçlandırıldığı ve özgürlüğüne kavuştuğu 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutladı.

Bağımsız KKTC'nin temellerinin de bu şanlı günde atıldığını ifade eden konsey, şunları kaydetti:

“Müzakereler yoluyla Kıbrıs sorununa çözüm bulunamayacağı apaçık ortadadır. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hâlâ entrika peşinde koşmakta, uzlaşmaz tavrını sürdürmekte ve samimiyetten uzak davranışlar sergilemektedir.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı liderliğinde ve Anavatan Türkiye’nin desteği ile içinde egemen devletimiz KKTC'nin ve Kıbrıs Türkü’nün eşit varlığını tanımayan hiçbir anlaşma kabul edilmemelidir.
 
Anavatan Türkiye'nin etkin ve fiili garantörlüğü olmazsa olmazımızdır. KKTC'nin tanınmasını istemek en doğal hakkımızdır.”
 
Konsey, şehitler ile dönemin tüm yetkililerini de andı.

DEMOKRATİK HAKLAR VE İNANÇ PLATFORMU

Demokratik Haklar ve İnanç Platformu, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın törenlere şahsen katılımına ve bu önemli günde Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkına ve bu kutlu mücadeleye verdiği desteğe teşekkür etti, şehitleri andı.

KKTC ADIYAMANLILAR KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

KKTC Adıyamanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği de, Barış Harekatı ile Kıbrıs adasında Türklerin katledilmesinin önlendiğini, adada iki halkın barış ve özgürlük içinde yaşayabilecekleri bir güven ortamı yaratıldığı kaydetti.

Dernek, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın sadece KKTC'nin değil, Türkiye'nin de gurur, onur ve sevinç duyduğu bir bayram olduğunu belirtti.

DEĞİRMENLİK KÖYÜ DERNEĞİ

Değirmenlik Köyü Cami Yaptırma, Yaşatma ve Manevi Değerleri Koruma Derneği ise, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlayarak, aziz şehitleri rahmetle andı.

Dernek, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi törenlere katılmasını ise, “Erdoğan’ın ve Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkına verdiği desteği gösterdiğini” ifade etti.

ATCA: “İZOLASYONLAR DERHAL SONLANDIRILSIN”

Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslı Türkler Birliği (ATCA), Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız izolasyonların derhal uluslararası camia tarafından sonlandırılmasını istedi.

Birlikten yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs Türk halkının Ramazan Bayramı ile 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramını kutlandı.

Açıklamada, Kıbrıs sorununda müzakerelerde önemli bir sürece girildiğine işaret edilerek, birliğin Kıbrıs konusundaki görüşleri paylaşıldı.

Kıbrıs Rum tarafının, 1963-1974 yılları arasında silah zoruyla Kıbrıs Türk halkını azınlık haline getirmeyi başaramamış olmasına rağmen bugün bir çözümde “AB hukuku normlarını” kullanarak “meşru” bir şekilde bunu yapmaya çalıştığını görmekten ötürü endişe belirten birlik, şöyle devam etti:

“Sürekli Kıbrıs Rum ve Yunan yetkilileri tarafından dile getirilen ‘AB prensiplerine göre çözüm’ün serbest dolaşım ve yerleşim olacağından ve Türkiyesiz AB üyeliği olacağından Kıbrıs adasını daha kolay bir şekilde kendilerince alabileceklerini ve bizi azınlık edebileceklerini sandıkları kuşkumuz bulunmaktadır.

Bilinmelidir ki; Kıbrıs Türk halkı bu adada self determinasyon hakkına sahip bir halk olarak, eşit egemenliğinin olmadığı, kendi devletinin olmadığı, Türk askerinin ve Anavatan Türkiye’nin aktif ve efektif Garantisinin olmadığı, siyasi eşitliği tam anlamıyla uygulanmadığı ve en önemlisi her hangi bir çözümde kalıcı derogasyonların olmadığı hiç bir ‘çözümü’ kabul etmeyecektir.”

Açıklamada, Kıbrıs Türk halkının defalarca çözümü isteyen taraf olarak kendini kanıtladığı ancak hiçbir uluslararası kuruluşun 2004 Annan Planı zamanında verilen “izolasyonlar sona erecek, direkt ticaret, Ercan Havaalanı’na doğrudan uçuşların olacağı” sözlerini tutmadığı belirtildi.

Kıbrıs Türk halkının barış yanlısı duruşunu fırsat bilip Kıbrıs Rumlarının bugün bile bir yandan Yunanistan ve başka ülkelerle askeri anlaşmalar ve faaliyetler yaparken, Kıbrıslı Türkler üzerindeki izolasyonların ağırlaştırılması için halen faaliyetlerini devam ettirdiğine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bugün bile bazı dünyaca tanınmış sanatçıların KKTC’ye gelmesini engellemek için, uluslararası yat rallilerinin Kuzey Kıbrıs’a gelmemesi için başka ülkelerde faaliyet yapıp bizi yasa dışı ilan etmeyi Kıbrıs müzakere sürecinde devam eden olumlu atmosferi bile kullanıp provokatif demeçlerin yapıldığını halkımızın bilgisine getirmek isteriz.

Örnek olarak Kıbrıs Rum lideri Nikos Anastasiadis bu ay içerisinde yaptığı açıklamada, kapsamlı çözümün sözde ‘Kıbrıs Cumhuriyetinin’ devam edeceği şeklindedir.

Ancak KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın söylediği, bir çözümün ‘yeni bir ortaklık devleti’ olacağı şeklindedir.

Ayrıca, Rum yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, Kıbrıs Türk halkı için hayati önem taşıyan BM parametresi olan “iki bölgeli” bir çözümü AB normlarını kullanarak ortadan kaldırmayı veya ‘sulandırmayı’ hedefledikleri görülmektedir ve zaman içerisinde adada ‘ozmosis’ – yani bizi bir Rum halkı içerisinde dağılmış azınlık yapabilecek imkanlar bulunmaktadır.

Ayrıca, üzülerek gözlemliyoruz ki, ‘dönüşümlü başkanlığı’ bile içlerine sindiremeyen Rum yetkilileri, maalesef bizi siyasi eşit olarak görmediklerini gözler önüne sermektedirler.

20 Temmuz’da Barış ve Özgürlük Bayramımızı kutladığımız bu sevinçli günümüzde, halkımızın birlik ve beraberlik içerisinde haklarını savunmalarını ve hep birlikte çözüm olsun veya olmasın Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız izolasyonların derhal uluslararası camia tarafından sonlandırılmasını istemekteyiz.

Kıbrıs Türkü’nün, KKTC’nin uluslararası statüsüne bakılmaksızın, uluslararası insan hakları yasalarından ödün vermeyeceğini, bizlerin de yaşama hakkı, ticaret hakkı, seyahat ve uluslararası spor müsabaka yapma hakkımızın olduğunu hatırlatmak isteriz.”

Açıklamada, Birleşmiş Milletler’in temel kuruluş ilkelerinden olan “Evrensel İnsan Hakları Sözleşmesi”ne de işaret edildi ve İnsan Hakları Sözleşmesi’nin Kıbrıslı Türklere eşit ve koşulsuz bir şekilde uygulanması temenni edildi.

“BAĞIMSIZLIK İTTİFAKI”NDAN 20 TEMMUZ MESAJI...

Bağımsızlık İttifakı, 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’nın bir “İnsanlık ve İnsan Hakları” zaferi olduğunu belirterek, “20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’nın Kıbrıs Türk halkına ve insanlığa kutlu olmasını” diledi.

Açıklamada şöyle denildi; “20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı Kıbrıs Türk halkına ‘İnsanlığın En Yüce Mertebesi’ olan ‘Bağımsızlığını’ kazandırmıştır. İnsan haklarının onuru ve şerefi ile  korunabileceği, 41 yıldır sürmekte olan ‘Barışın’ idamesinde ve korunmasında  en iyi ve en güvenli ortamın ancak ‘Bağımsızlık’ olduğunu ittifakımız önemle vurgulamaktadır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.