1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajları
20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajları

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajları

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla siyasi isimler, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, dernekler, kurum ve kuruluşlar kutlama mesajları yayınladı.

A+A-

ŞEHİT AİLELERİ VE MALUL GAZİLER DERNEĞİ İLE ULUSAL HALK HAREKETİ MESAJ YAYIMLADI

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği ile Ulusal Halk Hareketi mesaj yayımladı.

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği adına mesaj yayımlayan Başkan Ertan Ersan “Binlerce şehit verip özgürlüğümüze kavuştuk” dedi.

Özgürlüğün şehitlerin emanet bıraktığı paha biçilemez bir değer olduğunu kaydeden Ersan şöyle devam etti:

“Onu korumak her Kıbrıslı Türk’ün görevidir. 20 Temmuz ruhunu 42’nci kez yaşamanın gurur ve heyecanı içerisindeyiz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği Barış Harekatı Kıbrıs’taki her iki halka da barış, huzur ve refah, bunun yanında da Yunanistan’a demokrasiyi getirmiştir. Bizleri özgürlüğümüze kavuşturan Anavatanımız Türkiye’ye bağlılığımızı sunarız. Vatan toprakları için şehit düşen aziz şehitlerimizin ruhu şad olsun.”

ULUSAL HALK HAREKETİ

Ulusal Halk Hareketi Koordinatörü Taner Etkin ise mesajında, “Kıbrıs Türk halkı olarak 21 Aralık 1963’ten bu yana 52 yılı aşkın süredir, Kıbrıs’ta vermekte olduğumuz varoluş ve özgürlük mücadelemizin en önemli sonuç veren aşaması olan 20 Temmuz 1974’teki Türk Barış Harekatı’nın 42. yılını da Barış ve Özgürlük Bayramı olarak kutlamanın engin heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Etkin, halkın Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutladığı mesajında aziz şehitleri tazimle, kahraman gazileri sevgi ve saygıyla andı; mensubu olmakla gurur ve kıvanç duyduklarını belirttiği yüce Türk ulusu ile onun ayrılmaz bir parçası olan kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine derin sevgi ve saygılarıyla en içten şükranlarını sundu.

“TÜRKİYE’DE İKİ YÜZDEN FAZLA KARDEŞİMİZİN ŞAHADETİ VE BİNİ AŞKIN YARALININ ŞİFA BEKLEMESİ YAŞADIĞIMIZ COŞKUYU GÖLGELEMEKTE, 42 YIL ÖNCEKİ HEYECANIMIZI TEKRAR YAŞAMAMIZI ENGELLEMEKTEDİR”

Demokrat Parti (DP), Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin basiretli yönetiminin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin cumhuriyete sadakatinin ve Türk halkının direnişinin Türkiye’deki darbe girişimini engellediğini, Türk Milleti’nin özgürlüğünün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin korunduğunu belirtti.

Türkiye’de yaşananların 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı gölgelediğini kaydeden DP, günle ilgili yayımladığı mesajda, “İki yüzden fazla kardeşimizin şahadeti ve bini aşkın yaralının şifa beklemesi yaşadığımız coşkuyu gölgelemekte, 42 yıl önceki heyecanımızı tekrar yaşamamızı engellemektedir” ifadesine yer verdi.

DP’nin 20 Temmuz mesajında Yunan Ordusu’nun 1974’te faşist bir darbe gerçekleştirdiğini kaydedilerek, “Mutlak bir yok oluşla karşı karşıya kalan Kıbrıslı Türkler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği iki aşamalı harekatla özgürlüğüne kavuştu” denildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan hak ve yükümlülüklerine bağlı kalarak Kıbrıs’a askeri bir operasyon yaptığını belirtilen mesajda, harekâtın, Kıbrıs’ta kalıcı bir anlaşmanın temelini oluşturduğu ve Barış Harekâtı adıyla anılmayı hak ettiği belirtildi.

Özgürlüğüne kavuşan ve kalıcı bir çözüm umudunu koruyan Kıbrıs Türk halkının Barış Harekatı sayesinde, Kıbrıs’ın kuzeyindeki özgür ve güvenli bölgede, Kıbrıs’ın eşit haklara sahip iki halkından biri olarak KKTC’yi kurduğu ifade edilen DP mesajında, “Büyük acılarla ve fedakarlıklarla elde edilen özgürlüğü ve KKTC’yi korumak, geliştirmek ve güçlendirmek her Kıbrıslı Türk’ün hakkı ve görevidir” denildi.

Mesajda, Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerine ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına, KKTC Güvenlik Kuvvetleri’ne teşekkür edilerek, varoluş mücadelesi önderi Dr. Fazıl Küçük’e, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’a ve tüm şehitlere rahmet, gazilere uzun ömür dileğine yer verildi. Mesajda ayrıca Türkiye’de hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara da şifa dilendi.

EVREN: "KIBRIS’TA 42 YILDIR SÜREN HUZUR VE GÜVEN ORTAMI  BARIŞ HAREKÂTI SAYESİNDEDİR"

İçişleri Bakanı Kutlu Evren Anavatan Türkiye’de yaşanan darbe girişimi olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, ‘’demokrasiyi ortadan kaldırmak istenen her girişimin karşısındayız. Anavatan Türkiye’nin acısı acımızdır.  Yaşanan üzücü olaylarda şehit olanlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledim’’ dedi.

Evren ayrıca 20 Temmuz Barış Harekâtı’nın 42. Yıldönümü dolayısı ile mesaj yayınladı.

‘’20 Temmuz Barış Harekâtı Kıbrıs Türk halkına bağımsızlığını kazandırmıştır. Kıbrıs Türk halkı, anavatanı Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinden asla vazgeçmeyecektir. Bugün Anavatanımızın desteği ile varlığımız ilelebet devam edecektir.  Kıbrıs’ta 42 yıldır süren huzur ve güven ortamı  Barış Harekâtı sayesindedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gelecek nesillere bırakılabilecek en önemli mirastır.  Bugün kutlayacağımız 42. yılı maalesef ki Anavatan Türkiye’de yaşanan darbe olaylarından dolayı buruk kutlayacağız.’’

Bakan Evren, Barış Harekâtı’nda vatan uğruna canını feda eden şehitlere ve mücadele eden herkese minnetlerini sundu.

SADIKOĞLU: “ BİZİM İÇİN 20 TEMMUZ DEMEK, ÖZGÜRLÜK DEMEK”

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu;  20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 42. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajında KKTC’nin özgürlük ve bağımsızlığa ulaşmasındaki yolun 20 Temmuz’dan geçtiğine vurgu yapan Sadıkoğlu; Mutlu Barış Harekâtı’nda gözünü bile kırpmadan vatanımız uğruna canını feda eden şehitlerimize ve mücadele ruhunu bir an olsun kaybetmeyen herkese minnettarız dedi.

Sadıkoğlu mesajının devamında ise şunları söyledi: “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın bu yıl 42. yıldönümünü kutluyor olmanın gururu ve onuru içerisindeyiz. Zira 20 Temmuz tarihi, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin Kahraman Türk Ordusu’nun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak bizleri Rum’un insafına terk etmeyeceğini tüm dünyaya ilan ettiği gündür.  Harekât ile birlikte bizi karanlıktan aydınlığa çıkaran, özgürlüğümüze kavuşturan, dönemin Türkiye Başbakanı Rahmetli Bülent Ecevit, Kurucu Cumhurbaşkanımız Raif Rauf Denktaş ve mücadele liderimiz Dr. Fazıl Küçük başta olmak üzere, bu uğurda canını hiçe sayan tüm şehitlerimize ve Kıbrıs Türk Halkının haklı mücadelesini sonuna kadar sürdüren herkese minnettarız. Bizim için 20 Temmuz demek; Denktaş, Küçük ve Ecevit demek, bizim için 20 Temmuz demek; şehitlerimizin kanları ile sulanmış vatan toprağı demek, bayrak demek. Ve en önemlisi ÖZGÜRLÜK demek. Onun içindir ki; ne bu toprak parçası yok olacak ne de bu bayrak gönlerden inecek. Var olduğumuz sürece, emanetiniz emanetimiz olacak” dedi.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu mesajının devamında ise Kıbrıs Türk halkının 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramını kutladı, huzurlu, sağlıklı ve en önemlisi BARIŞ içinde bir yaşam dileğinde bulundu

EMEKLİ MÜCAHİTLER DERNEĞİ, KIBRIS TÜRKÜ’NÜ ATATÜRK’ÜN YOLUNDAN AYRILMAMAYA ÇAĞIRDI

Emekli Mücahitler Derneği Başkanı Mehmet Salih Direktör, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kapsamında mesaj yayınladı

Direktör mesajında, Mücahitlerin, bugünlere gelmenin nelere mal olduğunu unutmadığını belirterek, bu kapsamda Kıbrıs Türkü’nü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan ayrılmamaya, dışa karşı uyanık olmaya ve birlik beraberlik içinde olmaya davet etti.

Özgürlük uğrunda şehit düşenleri rahmetle anan Direktör, GKK ve Mücahitlere daima destek veren Kıbrıs Türkü’ne şükranlarını sundu.

İPEK: “MUTLU BARIŞ HAREKÂTI’NIN ANLAMI VE ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK”

Ak Hataylılar Kardeşlik Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet İpek, 20 Temmuz Barış Harekatı’nın Kıbrıs Türk Halkı’nın kaderini değiştirdiğini kaydederek, harekatın 42’nci yıldönümünü kutlamanın coşkusu ve gururunu yaşadıklarını kaydetti.

20 Temmuz nedeniyle bir mesaj yayınlayan İpek, “Mutlu Barış Harekâtı’nın anlamı ve önemi çok büyük. 1950’li yıllarda başlayan varoluş ve özgürlük mücadelesi, Mutlu Barış Harekâtı ile yeni bir ivme kazanmış, KKTC’nin kuruluşuyla taçlandırılmıştır” ifadesine yer verdi.

Kıbrıs Türk halkının, 11 yıl boyunca tüm zorluklara göğüs gerdiğini ve mücadelesini yılmadan sürdürdüğünü belirten Mehmet İpek, “Kıbrıs Türk halkı 1974 Barış Harekâtı ile çizilen hudutlar içerisinde kendi egemen devletini kurabilme başarısını gösterdi, çetin şartlarda verilen onurlu mücadelenin ardından güven ve huzur ortamına kavuştu”

“Kıbrıslı Türkler varlığını devlet çatısı altında Anavatan Türkiye’nin yılmaz desteği ile devam ettiriyor” diyen Dernek Başkanı Mehmet İpek, Barış Harekâtı’nda şehit düşenlere rahmet, gazilere sağlıklı ömür diledi.

“BARIŞ HAREKATI’NIN 42’NCİ YILDÖNÜMÜNDE RUM LİDERLİĞİNE BİR KEZ DAHA GERÇEKÇİ, BARIŞÇI, UZLAŞI YANLISI OLMALARI ÇAĞRISINDA BULUNUYORUM”

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nın 42’nci yıldönümünde Rum liderliğine bir kez daha gerçekçi, barışçı, uzlaşı yanlısı olmaları çağrısında bulundu.

Eroğlu, “Unutmamalıyız ki bizim en büyük gücümüz 20 Temmuz Barış Harekatı’nın en önemli getirisi olan egemenliğimizi, özgürlüğümüzü ifade eden devletimizdir. Devletimize sahip çıkıp yürüyeceğimiz yollar bizi daima doğru noktaya çıkaracaktır” dedi.

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.

Kıbrıs Türk halkının, özgürlük ve güvenliğine Anavatan Türkiye ile birlikte verdiği uzun, özverili bir mücadele sonucu kavuştuğunu söyleyen Eroğlu, “Uzun yıllar çok zor günler yaşadık. Güven içinde değildik, geleceğe umutla bakamıyorduk. Kendi topraklarımızda ikinci sınıf vatandaş olmaya zorlanıyorduk. Bu topraklarda başı dik, özgür, güven içinde yaşamanın, tüm sıkıntılara rağmen geleceğe umutla bakabilmenin koşullarının 20 Temmuz sabahı başlayan Barış Harekatı ile yaratıldığının bilinci içinde olmalıyız” dedi.

20 Temmuz’un önemini anlamak için geçmişe kısa bir göz atmanın yeterli olduğunu kaydeden Eroğlu, şöyle devam etti:

“Kıbrıs Türk halkının Rum-Yunan ikilisi tarafından bu güzelim Ada’da azınlık durumuna itilmek istendiği bir vakadır. 20 Temmuz olmasaydı 15 Temmuz’da başlatılan faşist Rum-Yunan darbesi başarıya ulaşır, Kıbrıs adası Yunan egemenliğine girerdi. Muratağa-Atlılar-Sandallar, Taşkent, Aleminyo’da yaşanan Türk katliamları diğer yerleşim birimlerimizde de yaşanırdı. Anavatan Türkiye Güney’den de tamamen kuşatılmış bir duruma düşer, bugün kendisine oynanmak istenen oyunların çok daha büyükleri ile karşı karşıya kalırdı.

20 Temmuz Barış Harekâtı olmasaydı bugün sahip olduğumuz coğrafya ve devletimiz olmazdı. Kısacası 20 Temmuz öncesi bizler için felakete gidiş; sonrası ise güvenlik, özgürlük ve umut demektir.”

“TÜRK TARAFI YAŞAYABİLİR BİR ANTLAŞMA İÇİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI”

20 Temmuz’un Kıbrıs’ta barış için yapıldığını vurgulayan Eroğlu, Türk tarafının o günden bu yana, Kıbrıs’ta gerçeklere dayalı, yaşayabilir bir antlaşma sağlanabilmesi için üzerine düşenleri yaptığını söyledi.

Kıbrıs’ta var olan iki halk, iki devlet arasında bir anlaşma sağlanamıyorsa bunun tek nedeninin Rum komşuların hala Kıbrıslı Türkleri 20 Temmuz 1974 öncesi koşullara götürebilecekleri hayali ile plan kurmaları olduğuna işaret eden Derviş Eroğlu, şöyle devam etti:

“Rum liderliğinin Kıbrıs konusundaki son açıklamaları ve davranışları antlaşma umutlarını artıran, barışa katkı sağlayan nitelikte değildir. Rum tarafının Kıbrıs’ta 60 yılı aşan bir süredir Enosis için yaptıklarını göz ardı edeceğimizi sanarak Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini ortadan kaldırmaya çalışması, iki kesimli, iki halkın siyasi eşitliği ve egemenliğine dayalı yeni bir ortaklık devleti kurulmasına şiddetle karşı çıkması 2016 yılı sonuna dek bir antlaşma yapılmasına ilişkin umutlarımızı azaltıyor.”

“Rum tarafının, toprak ve mülkiyet konularının tarihsel süreçte maruz kaldığımız saldırılar ve haksızlıkların dikkate alınmasıyla, Kıbrıs Türk halkını sosyo-ekonomik olarak çökertmeyecek şekilde çözüldüğü bir anlayıştan uzak tavır takınması Kıbrıs Türk halkının anlaşma umutlarının her geçen gün biraz daha fazla geriye gitmesine neden oluyor” şeklinde devam eden Derviş Eroğlu, 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nın 42’nci yıldönümünde Rum liderliğine bir kez daha gerçekçi, barışçı, uzlaşı yanlısı olmaları çağrısında bulundu.

Kıbrıs’ın, Ada’da yaşayan iki halka da mutluluk ve refah, Türkiye ve Yunanistan’ın daha güzel günler görmelerine katkı sağlayacak potansiyele sahip olduğuna işaret eden 3. Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Rum tarafının yapması gereken, oyalama, zamana oynama, Kıbrıs Türk halkının ambargo ve izolasyonla yola gelmesini, Türkiye’nin dara düşüp taviz vermesini beklemekten vazgeçmek, iyi niyetli, sağlıklı, barışçı  bir vizyonla geleceğe yönelmektir” dedi.

“2016 YILI SONUNA KADAR SABIR VE UMUTLA BEKLEYECEĞİZ”

2016 yılı sonuna kadar sabır ve umutla bekleyeceklerini belirten Eroğlu, şöyle devam etti:

“Ama eğer olmuyorsa, Rum tarafı hala Kıbrıs’ta var olan gerçeklere dayalı bir anlaşmaya yanaşmıyorsa Kıbrıs Türk halkı gönül-gönüle vererek var olan ve kendi aleyhine süren statükodan kurtulmanın yolunu arayıp bulmalıdır. Bu birlikteliği göstermek ve geleceğimize yön vermek tarihi sorumluluğumuz ve görevimizdir.”

Eroğlu, 20 Temmuz Barış Harekâtı’nın gerçekleşmesini sağlayan, ancak bugün aramızda olmayan tüm şehitleri, hayatını kaybeden herkesi rahmetle, gazileri minnetle andı ve Kıbrıs Türk halkının Barış ve Özgürlük Bayramı’nı candan kutladı.

“KIBRIS’TA; ADİL, YAŞAYABİLİR,  KARŞILIKLI İKİ HALKIN  VARLIĞINA VE EŞİTLİĞİNE SAYGILI , GEÇMİŞİN ACILARININ TEKRARLANMAYACAĞI  BİR ÇÖZÜME ULAŞMA İRADEMİZ SÜRÜYOR”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber,  Kıbrıs’ta adil, yaşayabilir, karşılıklı iki halkın varlığına ve eşitliğine saygılı, geçmişin acılarının tekrarlanmayacağı bir çözüme ulaşma iradesini sürdürdüklerini  belirtti.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle mesaj yayımlayan Meclis Başkanı Sibel Siber, “Kendimizi ve geleceğimizi güven içinde hissedeceğimiz bir çözüme ulaşmayı arzuluyoruz” dedi.

Barışa ulaşmanın çözüm yapmaktan daha zor olduğunu vurgulayan Siber, savaşlardan sonra barış kültürü oluşturmanın  uzun soluklu ve çok yönlü bir çalışma gerektirdiğini kaydetti.

Siber, “Güney’de, Kıbrıslı Türklere karşı yapılan etnik saldırılar,  Güney Kıbrıs’taki yönetimlerin maalesef kendi gençliğine yönelik barış çalışmalarına duyarlılık göstermediğinin bir kanıtıdır. Gençlere kin ve nefreti değil, dostluğun ve barışın önemi öğretildiği sürece daha iyiye daha güzele ulaşılacaktır” dedi.

Kendi yurdunda özgürlüğü ve can güvenliği  engellenmiş, en temel insan hakkı olan yaşama hakkı elinden alınmış, gettolara sıkıştırılmış bir halkın verdiği kurtuluş  mücadelesinin 42. yıl dönümününün kutlandığını ifade eden Siber, mesajını şöyle sürdürdü:

“20 Temmuz 1974’de Türkiye Cumhuriyeti’nin müdahalesiyle ve Anadolu halkıyla birlikte verilen bu özgürlük mücadelesinin yıl dönümünde tüm arzumuz; dünyada savaşların son bulması ve her bireyin güven, huzur ve barış içinde yaşamasıdır. Ama ne yazık ki içinde bulunduğumuz bu çağda hala evrensel barışa uzağız; devam eden savaşlar, göçler, şiddet ve terör eylemleri, insanlığı acıya boğmaya devam etmektedir.

Savaşın acısını yaşamış ve varlık mücadelesi vermiş bir halk olarak, tüm dünya liderlerlerinden beklentimiz daha adil bir dünya düzeni oluşturmak için çaba ortaya konması,  evrensel değerlerin benimsenmesi, demokrasiye ve insan haklarına saygı duyulmasıdır”

Siber, Kıbrıslı Türklerin varlık mücadelesinde tüm olumsuzluklara rağmen, yıllarca umudunu yitirmeden mücadele eden halkı ve toplum liderlerini saygıyla andığını belirterek, şehitlere rahmet, gazilere uzun ömürler diledi.

KAMU-SEN: “BARIŞ HAREKATI HER İKİ TARAFA DA BARIŞ,  HUZUR VE REFAH GETİRDİ”

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası(Kamu-Sen), Barış Harekatı’nın, her 2 tarafa da barış,  huzur ve refah getirdiğini belirtti.

Kamu-Sen Genel Başkanı Metin Atan, 20  Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, Barış Harekatı’nın Kıbrıs Türk halkının  21 Aralık 1963’den sonra başlayan olaylara, her iki taraf adına barış,  huzur ve refah getirdiğini kaydetti.

TMT Mücahidi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sevgi, saygı ve şükran belirten Atan, şehitlere rahmet diledi.

TMT MÜCAHİTLER DERNEĞİ: “TÜRK ULUSUNA VE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’NE İNANCIMIZ VE GÜVENİMİZ TAMDIR”

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, barış, huzur ve güven içerisinde yaşamını sürdüren Kıbrıs Türk halkının, Türk ulusuna ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne olan inanç ve güveninin tam olduğunu belirtti.

Dernekten, gün nedeniyle yapılan yazılı açıklama, “Kıbrıs Türk halkını 11 yıllık Rum zulüm ve vahşetinden kurtarıp, haklı, meşru ve bağımsız devlet aşamasına kavuşturan 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı’nın 42’nci yılını idrak ettiğimiz bugünlerde başta aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz” ifadesine yer verildi.

BAY-SEN: 20 TEMMUZ’U BURUK KUTLAYACAĞIZ

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Çalışanları Sendikası (Bay-Sen) ise Kıbrıs Türk halkına özgürlük getiren 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın Türkiye’deki darbe girişimi nedeniyle buruk kutlanacağını kaydetti.

Bay-Sen Başkan Salih Sakallı, mesajında, Kıbrıs Türk halkının özgürlüğe kavuşmasında canını veren şehitlere rahmete diledi. Sakallı,  Türkiye’de yaşanan darbe girişimini de kınadı.

ÖZGÜRGÜN: “ÇÖZÜME ANCAK HER İKİ HALKIN SİYASİ EŞİTLİĞİ, İKİ KURUCU DEVLETİN EŞİT STATÜSÜ, İKİ KESİMLİLİK VE EN ÖNEMLİSİ ANAVATAN TÜRKİYE’NİN ETKİN VE FİİLİ GARANTİSİNİN TÜM TARAFLARCA KABUL EDİLMESİYLE ULAŞILABİLİR”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, adada kalıcı bir anlaşma ve çözüme ancak her iki halkın siyasi eşitliği, iki kurucu devletin eşit statüsü, iki kesimlilik ve en önemlisi Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin tüm taraflarca kabul edilmesiyle ulaşılabileceğini belirtti.

Başbakan Hüseyin Özgürgün 20 Temmuz Barış Harekatı’nın yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Kıbrıs Türk Halkı bu coğrafyada varlığı ve özgürlüğü yolunda yıllarca birçok zorluğa göğüs germiş, maruz kaldığı olumsuz şartlardan kurtulmak için yılmadan, usanmadan varlık mücadelesini sürdürmüştür” dedi.

Özgürgün, yaşanan zorlu yıllarda verilen onurlu mücadeleler sonucunda, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin, Garanti ve İttifak Anlaşmaları’ndan doğan hukuki hakkını kullanarak, adada Kıbrıs Türklerinin yok edilmesinin önüne geçmek, can ve mal güvenliğini sağlamak ve bozulan düzeni yeniden tesis etmek amacıyla 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı’nı gerçekleştirdiğini kaydetti.

Kıbrıs Barış Harekatı’ndan bu güne değin aradan geçen 42 yılda bu adada barış ve huzur ortamının korunduğunu, Kıbrıs Türk Halkı’nın egemenliğinin ifadesi olan kendi devlet çatısı altında varlığını sürdürdüğünü ifade eden Özgürgün, “Halkımız, büyük bedeller ödenerek elde edilen özgürlüğümüzün devletimizi korumanın güçlendirmenin başlıca görevimiz olduğunun bilincindedir. O nedenle, Kıbrıs’ta neredeyse yarım asırdır devam eden müzakereler sonrası varılacak bir çözümde Kıbrıs Türk Halkı’nın Barış Harekatı sonrasında elde ettiği özgürlük ve egemenlik haklarından ödün vermesi mümkün değildir” dedi.

Kalıcı bir anlaşma ve çözüme ancak her iki halkın siyasi eşitliği, iki kurucu devletin eşit statüsü, iki kesimlilik ve en önemlisi Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin tüm taraflarca kabul edilmesiyle ulaşılabileceğini belirten Özgürgün, geçmişte yaşanan tüm olumsuzluk ve sıkıntılara, yıllardır maruz kalınan tüm ambargo ve izolasyonlara rağmen Kıbrıs Türk Halkı her zaman yapıcı tavrını ve iyimserliğini tüm dünya kamuoyuna kanıtladığını vurguladı.

Özgürgün mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün gelinen noktada Kıbrıs Türk halkı birçok alanda büyük ilerlemeler kaydetmiştir.  Çözümsüzlüğe bağlı yaşanan bir takım engellenmelere ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek taraflı olarak AB’ye alınmasıyla ortaya çıkan durumun üzerimizdeki olumsuz etkilerine rağmen, ülkemizi kalkındırmak, devletimizin dünya devletleriyle eşdeğer bir devlet konumuna ulaştırmak ve halkımızı daha refah bir yaşam seviyesine kavuşturmak için tüm gücümüzle çalışmaktayız. Anavatan Türkiye’nin destekleri ile başta ekonomik alanda olmak üzere her alanda ülkemizi kalkındırmaya yönelik çabalarımız artarak devam edecektir”

Türkiye’deki darbe teşebbüsünün yüreklerinde burukluk yarattığına da dikkat çeken Özgürgün, şunları dile getirdi:

“Egemenliğin kayıtsız şartsız tek sahibi Türk milletinin her tehdit ve tehlike karşısında olduğu gibi bir kez daha tek yürek olarak, birlik, bütünlüğünü pekiştirerek demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkarak bu girişimi çok kısa sürede püskürtmesi ve Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasi ile  daha güçlü yoluna devam ediyor olması içimizi rahatlatmıştır.

Yüce Türk Ulusu’nun ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türk Halkı her zaman her koşulda Türk Milleti ile duygu bütünlüğü içinde olmuş, öyle olmaya da devam edecektir.

20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nın 42nci Yıldönümünde, başta Anavatan Türkiye olmak üzere, Kıbrıs Türk Halkı’nın bugünlere gelmesinde emek veren herkese teşekkür ederken, bu uğurda can verenleri rahmetle anar, ülkemizde ve bölgemizde barış ve huzur ortamının daima korunması temennisiyle tüm halkımıza sevgi ve saygılarımı sunarım.”

“20 TEMMUZ 1974, KIBRIS TÜRK HALKININ KIBRIS’TA İNSANCA YAŞAMA VE VAR OLMA HAKKINI KORUMAK ADINA VERDİĞİ ZORLU MÜCADELENİN TAÇLANDIRILMASI”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, 20 Temmuz 1974’ün, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’ta insanca yaşama ve var olma hakkını korumak adına verdiği zorlu mücadelenin taçlandırılması olduğunu belirtti.

Berova, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1963’de Rumlar tarafından gasp edilmesiyle başlayan ve 15 Temmuz Yunan Cuntası’nın darbesiyle doruğa ulaşan Kıbrıs Türkünü yok etmeye dayalı Enosis politikasının, 20 Temmuz 1974’de Türkiye’nin Garanti Anlaşmalarından doğan haklarıyla yaptığı müdahale sonucunda bertaraf edildiğini hatırlattı.

Berova, “Garanti ve İttifak Antlaşmalarına dayanılarak gerçekleştirilen bu haklı müdahale neticesinde barış ve huzura ulaşan Kıbrıs Türkü, ne mutlu ki 42 yıldır aynı huzur ve güven içerisinde yaşayabilmekte, toplumsal gelişimini sürdürebilmektedir” dedi.

Bu gelişim süreci içerisinde Kıbrıs Türkü’nün geleceği  ve hakları mevzubahis olduğunda, geçmişte yaşanmış olan tarihsel gerçeklerin birinci derecede referans noktası olması gerektiğini belirten Berova, kalıcı ve adil bir çözüme ulaşmanın ancak, Kıbrıs’taki tarihi ve günümüz gerçekleri göz önünde tutulduğu sürece mümkün olabileceğini kaydetti.

Bakan Berova, 21. Yüzyılda Kıbrıs Türk halkına reva görülen insanlık dışı uygulamaların haklı gösterilecek hiçbir yanı bulunmadığını vurgulayarak, insan yaşamının temel değerleri olan demokrasi, insan hakları ve hukuk gibi olguların Kıbrıslı Türklerin de, en temel insan hakkı olduğu gerçeğini kimsenin unutmaması gerektiğini söyledi.

Berova, her şeye rağmen, 42 yıl önce olduğu gibi bugün de karşımıza çıkan engelleri elbirliği ile çözebilecek güce sahip bir toplum olan Kıbrıs Türk halkının hak etmediği ambargo ve izolasyonlar altında dahi Anavatan Türkiye'den aldığı destek, inanç ve kararlılıkla ilerlemeye devam ettiğini, dün olduğu gibi, bugün de, yarın da bu topraklarda var olmaya devam edeceğini vurguladı.

Berova mesajında şu ifadelere yer verdi: 

"Bu anlamlı günde, öncelikle bizleri bugünlere kavuşturan ve desteği ile bizlere daima güç veren Anavatan Türkiye'ye minnet ve teşekkürlerimi sunarken, bu uğurda canlarını veren aziz şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diler, gazilerimizi saygı ile anar, bu gururu paylaşan tüm halkımıza en derin sevgi ve saygılarımı sunarım."

DİN GÖREVLİLERİ SENDİKASI’NIN 20 TEMMUZ MESAJI

Din Görevlileri Sendikası,  halkın 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutladı.

Sendika Başkanı Süleyman Çakır yaptığı yazılı açıklamada  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin onurlu mensuplarına ve Türk halkına fedakârlıklarından dolayı teşekkür ederek, şehitlere  rahmet, gazilere sağlık ve afiyet diledi.

Türkiye’deki darbe girişimini de kınayan Çakır, sosyal ağlar ve basın yayın organlarındaki kaotik ortam amaçlayan paylaşımlardan uzak durulması çağrısı yaptı

KKTC MERSİN KONSOLOSU AYŞEN VOLKAN İNANIROĞLU MESAJ YAYIMLADI

KKTC Mersin Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Kıbrıs Türk halkının geçmişte yaşanan acı olayların bir daha yaşanmayacağı, siyasi eşitliğe dayalı, iki toplumlu, iki kesimli federal bir çözüme ulaşılması için Rum tarafıyla müzakereleri iyi niyetle sürdürdüğünü belirtti.

İnanıroğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Kıbrıs Türk halkının bugünlere ulaşmasında ve halkın huzur ve güven içerisinde geleceğe umutla bakmasında en büyük desteği aldıkları Anavatan Türkiye’ye teşekkür etti.

İnanıroğlu, gerek Mersin, gerekse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan tüm vatandaşların 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutladı.

İnanıroğlu, Kıbrıs Barış Harekatı’nın başlangıç noktası olan Mersin’de her yıl büyük bir coşkuyla kutlanan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 42. yıldönümünün, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanan darbe girişimi nedeniyle bu yıl buruk kutlandığını kaydetti.

42 yıl önce, Yunan cuntasının Kıbrıs adasını Yunanistan’a bağlamak ve Enosis hayallerini gerçekleştirmek için 15 Temmuz 1974’te harekete geçtiğini anımsatan İnanıroğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin Yunan darbesi karşısında 1960 Garanti Anlaşması’nın 4. maddesine dayanarak etkin ve fiili garantörlük hakkını kullanarak, 20 Temmuz 1974’te gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatı’yla Kıbrıs Türk halkının özgürlüğüne kavuştuğunu, Adada barış ve huzur ortamı sağlandığını anlattı.

1960 yılında kurulan ortaklık cumhuriyetinden dışlanan Kıbrıs Türk halkının, 1963-1974 yılları arasında Rumların uyguladığı her türlü baskı ve saldırıya karşı direndiğini ve Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle haklı mücadelesini sürdürdüğünü ifade eden İnanıroğlu,  Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra Kıbrıs Türk halkının önce Kıbrıs Türk Federe Devleti’ni, daha sonra ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurduğunu anımsattı.

Bu sürede Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs Rum tarafı ile Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler nezdinde müzakerelere devam ettiğini ifade eden İnanıroğlu, şöyle devam etti:

“Kıbrıs Türk halkı geçmişte yaşanan acı olayların bir daha yaşanmayacağı siyasi eşitliğe dayalı, iki toplumlu, iki kesimli federal bir çözüme ulaşılması için Rum tarafıyla müzakereleri iyi niyetle sürdürmektedir. 

Kıbrıs Türk halkının bugünlere ulaşmasında ve halkımızın huzur ve güven içerisinde geleceğe umutla bakmasında en büyük desteği aldığımız tek güvencemiz Anavatan Türkiye’ye teşekkür eder; vatanımız uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman mücahitlerimiz ve gazilerimizi şükran ve minnetle anar, gerek Mersin gerekse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan tüm vatandaşlarımızın 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlarım.”

KIBRIS TÜRK GENÇLİK HAREKETİ DERNEĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Kıbrıs Türk Gençlik Hareketi Derneği Türkiye Cumhuriyeti’ndeki darbe girişimi ve Barış ve Özgürlük Bayramı  dolayısıyla açıklama yaptı.

Dernek tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyetinde darbenin ne kadar kötü olduğunu çok iyi biliyoruz. Bir daha yaşanmamasını diliyoruz” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Kıbrıs Türk Gençlik Hareketi Derneği  olarak 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’nın 42. yılını sevinçle kutlayacağız. Yurtta Sulh Cihanda Sulh diyoruz” ifadeleri kullanıldı.

KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ: “BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMINI BURUK VE ÜZÜNTÜLÜ KUTLUYORUZ”

Kıbrıs Türk Kültür Derneği, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin üzüntülü, ağır ve oldukça zor günler yaşamakta olduğunu belirterek, “Kıbrıs Türk halkının yeniden doğmasını ve geleceğini Anavatan Türkiye’nin güvencesi altında sürdürmesini sağlayan 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 42. Yıldönümünde Barış ve Özgürlük Bayramımızı böylesi bir ortamda kutlamanın burukluğu ve üzüntüsü içindeyiz” dedi.

Kıbrıs Türk Kültür Derneği Yönetim Kurulu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Çağdışı kalmış anlayışlarla gerçekleştirilmeye çalışılan demokrasi düşmanı, insan haklarını çiğneyen hain planlarla gerçekleştirilmeye çalışılan bir çete darbesi, halkın vatanına, devletine, demokrasisine ve laik cumhuriyetine hayatlarını ortaya koyarak sahip çıkmasıyla önlenmiş ve Türkiye’miz üzerine oynanan büyük oyunu mevcut koşullarda bozmuştur. Türkiye üzerine yapılan hesapları ve oyunları bozmak için demokrasi mücadelesinin hiçbir şekilde gevşetilmeden sürdürülmesi gereken bir dönemde olduğumuzun bilincinde ve duyarlılığındayız” ifadelerini kullandı.

20 Temmuz 1974 Kıbrıs Türk Barış Harekâtı’nın, Kıbrıs Türk Halkının, yeniden doğduğu, özgürlüğüne kavuştuğu, can güvenliğinin sağlandığı, geleceğini garantilediği, siyasi coğrafyasını ve egemen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş koşullarını yarattığı tarihe mal olmuş bir gün ve Kıbrıs’ta yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu vurgulayan Kıbrıs Türk Kültür Derneği şöyle devam etti:

“20 Temmuz 1974 tarihi, Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye’miz, Türk milleti için stratejik ve jeopolitik açından oldukça önemlidir. Eğer 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı olmasaydı, bugün Kıbrıs’ta egemen, özgür, barış ve mutlak güven ortamında yaşayan Kıbrıs Türk halkı azınlık statüsünde Rum-Yunan egemenliği altında yok olma sürecine girecek ve uluslararası antlaşmalarla Ada üzerinde Türkiye’nin elde ettiği hak ve statüler ortadan kalkacak, Türkiye’miz güneyinden de çevrelenecekti.

Güçlü, istikrarlı, demokratik, tam anlamıyla çağdaş bir Türkiye olmadan Kıbrıs Türk halkının ve KKTC’nin varlığı ve güvenliği de olmaz.

Türkiyemize, milletimize, demokrasimize ve laik cumhuriyetimize yönelik olarak girişilen hain darbe teşebbüsünü şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Demokrasimize ve Türkiye Cumhuriyeti devletine sahip çıkan milletimize minnet duygularımızı iletiyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Barış ve Özgürlük Bayramımızı bu yıl üzücü bir ortamda kutluyor, çok daha aydınlık günlerde nice 20 Temmuzlar diliyoruz.

20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nı gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetlerimize,  TMT mensuplarımıza ve Mücahitlerimize, Gazilerimize şükranlarımızı sunar, şehitlerimizi rahmetle, saygıyla anıyoruz.”

ALANLI, 20 TEMMUZ BARIŞ HAREKATI’NIN 42. YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı, Barış Harekatı’nın 42. Yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Alanlı mesajında, harekatı bir kez daha takdir ve şükranla andıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan haklarımızı kullanarak,  Kahraman Türk ordusunun gerçekleştirdiği Barış Harekatı, Kıbrıs Türkü’nü zulümden kurtararak, özgürlük ve refaha kavuşturduğu gibi, bölgemizde barışı ve istikrarı güçlendirmiştir. Bu mücadelenin sonucu olarak güven ve istikrar ortamında kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, her zaman çoğulcu demokrasi ve hukuku kendisine ilke edinmiştir. Bu ilkeleri ve samimiyeti her zaman içinde barındıran Kıbrıs türkü, Kıbrıs’ta barışın da çözümün de teminatı olmuştur. Bu vesile ile Barış Harekatı'nı gerçekleştiren Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Mücahitlerimize yürekten teşekkür ediyor;şehit Mehmetçiklerimizi, Mücahitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyorum.”

ATCA’DAN 20 TEMMUZ MESAJI…

Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslı Türkler Birliği (ATCA), halkın yaşadığı zorlukları giderecek plan ve projelerin acilen hayata geçirilmesi ve Türkiye ile yurt dışında yaşayan Kıbrıs Türk işadamlarının buraya yatırım yapabileceği iklimin yaratılıp  teşvik edecek proaktif girişimler beklediklerini dile getirdi; halkın ve gençlerin refah seviyesinin arttırılması için çalışmalara süratle devam edilmesi için çağrı yaptı.

Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslı Türkler Birliği (ATCA) KKTC Temsilcisi Kerem Hasan, 20 Temmuz mesajında, bu yıl 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramını Türkiye’deki olaylardan dolayı üzüntü ve buruk kutlamakta olduklarını ifade ederek “Allah’tan şehitlerimize rahmet dilerken, yaslı ailelerine başsağlığı dileriz ve Türk ulusunun ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türk halkının da bu durumlardan derin üzüntü duyduğunu belirtmek isteriz” dedi.

1963-1974 arasının Kıbrıs Türk halkı için zor yıllar olduğuna işaret eden Hasan, mesajında, 1974 Barış Harekatının hem Türk halkına, hem Rum halkına barış ve demokrasiyi getirdiğinin  unutulmamasını istedi.

Hasan, 15 Temmuzların olmamasını temenni ederken ”Ancak, bilinmelidir ki 20 Temmuzlar da olmasaydı sadece bugün adadaki Kıbrıs Türkünün varlığı değil, eşit egemen varlığımız olmayacaktı ve iki toplumlu iki kesimli federal çözümlerden, iki Kurucu Devletin eşit statüsünden de bahsedebilir olmayacaktı” ifadesini kullandı.

Geçmişe takılmadan ancak geçmişten de ders alarak ileriye bakılmasını isteyen Hasan, Barış ve Özgürlük Bayramını kutlarken siyasilerden, halkın zorluklarını giderecek plan ve projeleri acilen hayata geçirilmesi ve Türkiye ile yurt dışında yaşayan Kıbrıs Türk işadamlarının buraya yatırım yapabilecek iklimi yaratıp teşvik edecek proaktif girişimler beklediklerini dile getirdi; Halkın ve gençlerin refah seviyesinin arttırılması için çalışmalara süratle devam edilmesi için çağrı yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.