1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 20 Temmuz tüm ilçelerde tören ve etkinliklerle kutlanacak
20 Temmuz tüm ilçelerde tören ve etkinliklerle kutlanacak

20 Temmuz tüm ilçelerde tören ve etkinliklerle kutlanacak

Kıbrıs Türk halkını, milli mücadele yıllarının ardından bağımsızlığına ulaştıran 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 41. yıldönümü, tüm ilçelerde düzenlenecek törenler ve etkinliklerle kutlanacak, şehitler anılacak.

A+A-

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla başta başkent Lefkoşa olmak üzere Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele ilçelerinde kutlama törenleri düzenlenecek.

19 TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

Protokol Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı 41. Yıl etkinlikleri 19 Temmuz Pazar günü saat 12.00’de 21 pare top atışı ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın BRT’den yapacağı konuşma ile başlayacak.

Pazar günü saat 18.00’de Boğaz Şehitliği’nde tören düzenlenecek. Çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayacak tören, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ile sürecek. Tören, anıt özel defterinin imzalanması ile son bulacak.

Dr. Fazıl Küçük Anıtı’ndaki tören 18.30’da başlayacak. Törende, anıta çelenkler sunulacak, saygı duruşunda bulunulacak, İstiklal Marşı okunacak ve anıt özel defteri imzalanacak.

Rauf Raif Denktaş Anıtı’ndaki tören 19.00’da başlayacak. Burada da anıta çelenkler sunulacak, saygı duruşunda bulunulacak, İstiklal Marşı okunacak ve anıt özel defteri imzalanacak.

20 TEMMUZ TÖRENLERİ SAAT 16.00’DA BAŞLAYACAK

20 Temmuz’da ise törenler saat 16.00’da başlayacak.

Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde düzenlenecek tören 16.00’da, çelenklerin anıta sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak, anıt özel defterinin imzalanması ile tamamlanacak.

Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki geçit töreni de saat 17.00’de yer alacak.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesi ve tören birliklerinin denetlenmesi ile halkın bayramının kutlanması ile başlayacak tören, mesaj teatisi, Yavuz Çıkarma Plajı’ndan getirilen bayrakların Cumhurbaşkanı’na sunulması ile sürecek.

Tören, Türkiye Cumhuriyeti Hükümet Temsilcisi ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yapacağı konuşmaların ardından halk dansları gösterisi ve resmi geçit ile tamamlanacak.

CUMHURBAŞKANI AKINCI RESEPSİYON VERECEK

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da eşi Meral Akıncı ile birlikte 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 41. yıldönümü nedeniyle 20 Temmuz pazartesi akşamı saat 20.30’da Cumhurbaşkanlığında resepsiyon verecek.

20 TEMMUZ ETKİNLİKLERİ

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı 41. Yıl Kutlama Etkinlikleri 15-16 Temmuz tarihleri arasında Girne’de düzenlenecek “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Rallisi” ile başlayacak. Kıbrıs Türk Yelken Motor Kürek Federasyonu’nun düzenleyeceği ralli, 15 Temmuz Çarşamba saat 06.00’da Girne Limanı ve Karpaz Gate Marina’dan hareketle başlayacak.

REKOR DENEMESİ

17 Temmuz Cuma günü Dünya Rekortmeni Cem Karabay’ın “En uzun süre denizde yaşama Guinnes Dünya Rekoru Denemesi” olacak. Suya giriş, saat 08.50’de Girne Yavuz Çıkarma Plajında olacak.

18 Temmuz Cumartesi Atıcılık Federasyonu Girne’de R. Raif Denktaş Poligonu’nda saat 09.00’da “Skeet” yarışması düzenleyecek.

Aynı gün saat 10.00’da Lefkoşa Masa Tenisi Federasyonu binasında “Karma Maçlar” düzenlenecek.

19 Temmuz Pazar günü Yeni Erenköy’de saat 06.00’da Avcılık Atıcılık Kulübü “Zıpkın ve Olta Avı” düzenleyecek.

Aynı gün Avcılık Federasyonu Girne’de 09.00’da “Skeet” yarışması, Taekwondo Karate Aikido Kurash Wushu Muaythai Federasyonu ise saat 10.00’da Girne’de Avrasya Taekwondo Merkezi’nde “Barış Harekatı Şampiyonası” düzenleyecek.

LEFKOŞA

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Lefkoşa Şehitler Anıtı önünde kutlama töreni yapılacak.

20 Temmuz pazartesi saat 08.55’de çelenklerin şehitler anıtına konulması ile başlayacak tören, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle sürecek. Tören, anıt özel defterinin imzalanmasının ardından tamamlanacak.

GAZİMAĞUSA

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Gazimağusa’da iki ayrı tören düzenlenecek. İlk tören Zafer Anıtı önünde saat 10.00’da yapılacak. Anıta çelenklerin sunulması ve saygı duruşlu ile İstiklal Marşı’nın ardından tören tamamlanacak.

İkinci tören Polat Paşa Bulvarı’nda saat 10.30’da Kaymakam, komutan ve belediye başkanının askeri birlikler ve halkın bayramını kutlamasıyla başlayacak. Tören, İstiklal Marşı’nın okunması, konuşmalar ve şiirlerin okunmasının ardından tören geçişi ile son bulacak.

GİRNE

20 Temmuz için Girne’de de iki ayrı tören düzenlenecek. İlk tören saat 08.20’de Alsancak’ta Yavuz Çıkartma Plajı’nda yer alacak. Törende, denize çelenkler bırakılacak, 21 pare top atışı yapılacak ve saygı duruşunda bulunulacak.

Türkiye Aydıncık’tan KKTC Yelken Motor Kürek Federasyonu tarafından getirilen bayrakların adaya çıkartılması ile sürecek tören, İstiklal Marşının okunması, meşalelerin yakılması, adadaki meşaleden alınan teşhisin karaya çıkartılması, meşalenin Lefkoşa’ya götürülmek üzere öğrenciler tarafından teslim alınması ve Karaoğlanoğlu Şehitliği ziyareti ile tamamlanacak.

Girne Atatürk Anıtı önündeki tören ise 11.00’de başlayacak. Tören, protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulması, saygı duruşu İstiklal Marşının okunması, askeri birlikler, okullar ve halkın bayramının kutlanması, konuşmalar, şiirler ve resmi geçit ile son bulacak.

TÜRK YILDIZI SOLO GÖSTERİSİ PAZAR GÜNÜ YAPILACAK

Bu arada Türk Yıldızı Solo Gösterisi 19 Temmuz Pazar günü saat 16.00’da gerçekleştirilecek, 16.40’da ise bando konseri başlayacak.

GÜZELYURT

Güzelyurt’taki tören Atatürk Anıtı önünde saat 18.00’de başlayacak. Tören, anıta çelenklerin sunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören birliklerinin denetlenmesiyle sürecek. Tören, konuşmalar, şiirler, halk oyunları gösterisi ve geçit töreniyle tamamlanacak.

İSKELE

İskele’deki tören Ecevit Meydanı’nda saat 10.00’da gerçekleştirilecek. Tören, anıta çelenklerin sunulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve tören birlikleri ile halkın bayramının kutlanması ile başlayacak.

Tören, konuşmalar, şiirler, folklor gösterisi, horon gösterisi ve tören geçişi ile tamamlanacak. Törenin ardından izaz ikram yapılacak.

LEFKE

20 Temmuz için Lefke’de de iki tören düzenlenecek. İlk tören Lefke Şehitliği’nde yapılacak. Saat 09.15’te başlayacak tören, çelenklerin şehitliğe sunulması, saygı duruşu saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından şehitlik özel defterinin imzalanması ile sona erecek.

Şehitlikteki törenin hemen ardından ikinci tören Atatürk Anıtı önünde yapılacak. Tören, çelenklerin anıta sunulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve tören birliklerinin denetlenmesi ile başlayacak. Tören, konuşma, şiirlerin okunması, folklor gösterisi, geçit töreni ve tebrik kabulü ile son bulacak.

AKDOĞAN

Akdoğan’da düzenlenecek kutlama programı saat 09.00’da Atatürk Anıtı’na çelenklerin konması ile başlayacak. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir öğrencinin okuyacağı şiir ile tamamlanacak.

TUZLA ŞEHİTLERİ 23 TEMMUZ’DA ANILACAK

Bu arada Tuzla Şehitleri 23 Temmuz Perşembe günü saat 09.00’da Tuzla Şehitliği’nde düzenlenecek törenle anılacak. Tören, saygı duruşu, saygı atışı, İstiklal Marşı’nın okunması, konuşma ve dua okunmasının ardından şehitlik ziyaretiyle tamamlanacak.

TAŞPINAR ŞEHİTLERİ 25 TEMMUZ’DA ANILACAK

Güzelyurt bölgesindeki Taşpınar şehitleri de 25 Temmuz Cumartesi günü Taşpınar Şehitliği önünde saat 09.00’da düzenlenecek törenle anılacak.

Tören, çelenklerin şehitliğe sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayacak. Şehitlik defterinin imzalanması ile sürecek tören, şiirlerin okunması, konuşma ve dua okunması ile tamamlanacak.

ALAMİNYO ŞEHİTLERİ 21 TEMMUZ’DA ANILACAK

Alaminyo Şehitleri 21 Temmuz Salı günü Değirmenlik’teki Alaminyo Şehitler Anıtı önünde saat 19.30’da düzenlenecek törenle anılacak.

20 şehidin anılacağı tören, anıta çelenklerin sunulması, saygı duruşu saygı atışı ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayacak. Tören, şiir okunması ve Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal’ın konuşmasının ardından tamamlanacak.

20 TEMMUZ MERSİN’DE DE KUTLANACAK

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Mersin’de de kutlanacak.

KKTC Mersin Konsolosluğu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 41’inci yıldönümü münasebetiyle Mersin’de 2 ayrı tören düzenleyecek. 
İlk tören Mersin Cumhuriyet Alanı’nda, ikinci tören Silifke Kıbrıs Şehitliği’nde yer alacak.

Açıklamada, Mersin’deki tören ve etkinliklere katılmak üzere Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği’nden11 kişilik bir heyet 13-21 Temmuz tarihleri arasında Mersin’de olacağı belirtildi.

KKTC Mersin Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu etkinlikler kapsamında, yarın Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora ve Koordinatör Erdoğan Balcılar ile birlikte resmi ziyaretler gerçekleştirecek.

Konsolos İnanıroğlu ve beraberindeki heyet yarın sırasıyla Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a ziyarette bulunacak.

Mücahitlerden oluşan heyet ayrıca 21 Temmuz Salı günü sırasıyla Mersin Muharip Gaziler Derneği Başkanı, Mersin Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı, Mersin Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı ve Kıbrıs Türk Kültür Derneği Mersin Şubesi Başkanı’nı ziyaret edecek.

20 Temmuz Pazartesi günü Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından protokol üyeleri ile Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği heyeti, Mersin Muharip Gaziler Derneği, T. Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği, Şehit ve Gazi Asker Ailelerine Yardım Derneği ve Emekli Astsubaylar Derneği üyelerine öğlen yemeği verilecek.

20 Temmuz Pazartesi akşamı ise, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 41’inci yıldönümü münasebetiyle KKTC Mersin Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu tarafından Mersin Askeri Gazino’da bir resepsiyon düzenlenecek.

ŞAFAK NÖBETİ 19 TEMMUZ GECESİ…

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 41. yıl kutlaması, adaya barış ve huzuru getiren Barış Harekatı’nın başladığı yer olan Yavuz Çıkarma Plajı’nda Şafak Nöbeti’yle başlayacak.

19 Temmuz’u 20 Temmuz’a bağlayan gece, 20 Temmuz 1974’te Türkiye’nin uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını kullanarak, Kıbrıs Türklerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye atan adada bozulan düzene müdahale için çıkarma yaptığı yer olan Alsancak’taki Yavuz Çıkarma Plajı’nda “Şafak Nöbeti” tutulacağı kaydedildi.

Organizasyon kapsamında saat 21.30’da başlayacak etkinlikte, ilk olarak 22.00’de İstiklal Marşı okunacak. Özel sahne gösterilerinin ardından saat 23.00’te Zerrin Özer konseri ile devam edilecek.

Saat 00.30’da geleneksel meşaleli yürüyüşe geçilecek etkinlikte saat 02.00’de gelen tüm katılımcılara bayrama özel yemek ikramı yapılacak.
Şafak Nöbeti, saat 03.45’te yapılacak havai fişek gösterisi ve 04.00’de sabah ezanı ve duaların okunmasının ardından sona erecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.