1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tören ve etkinliklerle kutlanacak
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tören ve etkinliklerle kutlanacak

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tören ve etkinliklerle kutlanacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının yıldönümü anısına Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,Türkiye’yle birlikte KKTC’de de tören ve etkinliklerle kutlanacak.

A+A-

Bayram nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı, “17. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali” düzenliyor.

Festivale, KKTC’yle birlikte, 9 ülkeden çocuklar katılacak. Konuk öğrenciler, çeşitli ilkokul öğrencilerinin evlerinde misafir edilecek.

Festivale, Türkiye, Rusya (Baş Kordistan), Polonya, Londra Türk Dili Ve Kültürü Okulları, Gürcistan, Kazakistan, Bulgaristan, Sırbistan okullarından öğrenciler katılacak.

Etkinlikler çerçevesinde, öğrenciler, devlet ve hükümet yetkililerine ziyaretler gerçekleştirerek, temsili olarak makamlara oturacak. Ayrıca konuk heyetlerden ve festival ekiplerinden belirlenen öğrenciler de devlet ve hükümet yetkililerine ziyaretler gerçekleştirecek.

Ekipler ayrıca tüm ilçelerde yerel yönetimleri ve askeri temsilcileri de ziyaret edecek.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, 22 Nisan Salı günü konuk heyetlere yemek verecek.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, Kurtuluş İlkokulu, Özgürlük İlkokulu, Aydınköy İlkokulu ve Fikri Karayel İlkokulundan 13 öğrenci, 14-24 Nisan tarihleri arasında Antalya’da yapılacak “TRT 37. Uluslararası Çocuk Şenliği’ne” katılacak.

17. ULUSLARARASI ÇOCUK FESTİVALİ

17. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali, 17 Nisan Cuma günü, Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova’nın Merit Otel’de saat 11.00’de gerçekleştireceği basın toplantısıyla başlayacak.

18 Nisan Cumartesi günü öğrenciler saat 09.30’da Lefkoşa Korteji için Kuğulu Park’ta toplanacak ve yürüyüşün ardından Saray Önü’nde sahne gösterisi yapacak. Saat 16.15’de, Baldöken-Dörtyolkavşağı-Atatürk Büstü-Liman güzergahında Girne Korteji yapılacak; ardından da Atatürk Büstü önünde sahne gösterileri olacak.

Aynı gün, Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova; konuk liderler, ev sahibi okul müdürleri, sorumlu öğretmenler ve rehberler için saat 20.30’da Girne Öğretmen Evi’nde resepsiyon verecek.

20 Nisan Pazartesi günü konuk ekiplere Lefkoşa’nın tarihi ve kültürel yerleri gezdirilecek, 21 Nisan Salı günü ise ekipler 09.00’da Gala programı genel provası yapacak.

22 Nisan Çarşamba günü ise saat 17.30’da Sivil Savunma Tesislerinde eğlence düzenlenecek.

23 Nisan’da saat 16.30’da, konuk ekipler ve yerli ekipler Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda gala etkinliği yapacak.

BAYRAM, BEROVA’NIN RADYODAN YAPACAĞI KONUŞMAYLA BAŞLAYACAK

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova’nın saat08.00’de radyodan yapacağı konuşmayla başlayacak.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlanacağı 23 Nisan Perşembe günü öğrenciler okullarda toplanarak, tören alanlarına gidecek. Saat 16.30’da ise Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda gala programı yer alacak.

24 Nisan Cuma akşamı konuk grup liderlerine veda yemeği verilecek ve anı plaketi takdim edilecek.

Festivale katılan konuk ekipler, 25 Nisan Cumartesi günü adadan ayrılacak.

İLÇELERDEKİ TÖRENLER

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm ilçelerde de törenlerle kutlanacak.

Lefkoşa’daki ilk tören 08.45’te Atatürk Anıtı’nda yapılacak. Anıta çelenklerin konulması, saygı duruşuve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle son bulacak bu törenin ardından, saat 09.30’da Lefkoşa Atatürk Stadyumu’ndaki tören başlayacak. Öğrencilerin dans gösterilerini sunup,konuşmaların yapılacağı törende, şiirler de okunacak.

Güzelyurt’taki tören, Atatürk Anıtı’nda saat 08.30’da anıta çelenk konulmasıyla başlayacak. Bunu saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla bayrakların göndere çekilmesi izleyecek. Ardından Güzelyurt Zafer Stadyumu’nda gerçekleştirilecek tören saat 09.30’da başlayacak. Konuşmaların yapılıp, şiirlerin okunacağı törende, müzikli dans gösterileri sunulacak.

Gazimağusa’da Zafer Anıtı’ndaki tören saat 09.00’da çelenklerin konulmasıyla başlayacak; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla bayrakların göndere çekilmesiyle tamamlanacak. Ardından saat 09.30’da Dr. Fazıl Küçük Stadyumu’ndaki tören başlayacak. Öğrencilerin şiirler okuyacağı, dans gösterileri sunacağı törende, konuşmalar da yapılacak.

Girne’deki ilk tören saat 08.40’ta Atatürk Anıtı’nda yer alacak ve anıta çelenkler konulacak. 20 Temmuz Stadyumu’nda gösterilerin sunulacağı, şiirlerin okunacağı ve konuşmaların yapılacağı tören ise, 09.30’da başlayacak.

İskele’deki tören, Atatürk Anıtı önünde saat 09.00’da başlayacak. Çelenklerin konulmasından sonra saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı’yla bayraklar göndere çekilecek. Gösterilerin sunulacağı İskele Cumhuriyet Stadyumu’ndaki tören de saat 10.00’da başlayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.