1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 27 – 28 Ocak Şehitleri anılıyor…
27 – 28 Ocak Şehitleri anılıyor…

27 – 28 Ocak Şehitleri anılıyor…

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği ve Emekli Mücahitler Derneği, 27 – 28 Ocak şehitleri için mesaj yayımladı.

A+A-

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği ve Emekli Mücahitler Derneği, 27 – 28 Ocak şehitleri için mesaj yayımladı.

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan mesajında, 58 yıl önce bugünlerin; Kıbrıs Türk Halkının, adayı Yunanistan’a bağlamak isteyen Rum – Yunan ikilisine ve İngiliz sömürge idaresine karşı gür sesini yükselterek “bu adada bende varım” dediği önemli bir gün olduğuna işaret etti.

Ersan, 58 yıl önce bu günlerde Kıbrıs Türk halkının özgürlüğünü korumak için İngiliz sömürge idaresine karşı yediden – yetmişe tek vücut, tek kalp olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“İngilizlerin Türk halkını sindirmek için her kalleşliğe başvurmaları artık bardağı taşıran son damla olmuştu. Kıbrıs Türk Halkı, sesini ya özgürce yükseltecek ya da bu adada başı eğik bir halk olarak tutsak yaşayacaktı.

İngilizlerin insanlık dışı ateş açmaları sonucunda Lefkoşa’da 5, Gazimağusa’da 2 soydaşımız şehit olmuşlardı. Aziz şehitlerimizi minnetle, rahmetle anarız. Ruhları şad olsun.”

Emekli Mücahitler Derneği Başkanı Mehmet Salih Direktör de, Kıbrıs Türk halkının İngiliz Sömürge İdaresi’ne karşı 27-28 Ocak 1958’de verdiği mücadelede şehit düşenleri rahmetle andıklarını belirterek, “Şehitlerimizin özgürlük uğruna, kanları ile suladıkları ve bizlere vatan olarak emanet ettikleri bu topraklarda yaktıkları özgürlük meşalesi asla sönmeyecek” dedi.

Direktör, Kıbrıs Türk toplumunun Kıbrıs’ta yeterince bedel ödediğine işaret ederek, “Bu topluma daha fazla bedel ödetmeye kimsenin hakkı yoktur. Ülkemizde ciddi sıkıntıların yaşandığı şu günlerde her zaman olduğu gibi ısrarla herkesi birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

TMT MÜCAHİLER DERNEĞİ: “27-28 OCAK, VAROLMA VE DİRENİŞ GÜNÜDÜR”

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, 27- 28 Ocak’ın 1958’de Kıbrıs Türk halkının İngiliz Sömürge İdaresi’ne ve dünyaya karşı gösterdiği varolma ve direniş günü olduğunu belirtti.

Dernek Genel Başkan Yardımcısı Celal Bayar, 27-28 Ocak 1958’in yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, 58 yıl önce 27 Ocak 1958 günü Türk Lisesi ve Kız Lisesi öğrencilerinin “Taksim” lehinde başlattıkları yürüyüşe halkın da katılımı sonucu büyük bir kalabalık oluştuğunu anlattı.

İngiliz Sömürge İdaresi’nin 1 Nisan 1955’den beri Rumlar ve terör örgütü EOKA’nın kanlı eylem ve saldırılarına karşı gösterdiği hoşgörüyü, o gün Kıbrıs Türklerine göstermediğini kaydeden Bayar, Sarayönü’ne ulaşmak isteyen öğrenci ve halka karşı barikat kuran İngiliz askerlerinin grubu durdurmak ve dağıtmak istediğini ve şiddet kullandığını ifade etti.

Sömürge İdaresi’ne karşı direnişe dönüşen iki günlük olaylarda Lefkoşa’da 5 Gazimağusa’da 2 olmak üzere 7 şehit verildiğini belirten Bayar, “27-28 Ocak Direnişi Kıbrıs Türk mücadele tarihine damgasını vurmuş bir dönüm noktasıdır” ifadelerini kullandı.

Bayar, o güne kadar Kıbrıs olaylarını ve Kıbrıs’ın geleceğini konuşurken, Kıbrıs Türklerini hiç hesaba katmayan İngiliz Yönetimi ve dünyanın, 27- 28 Ocak Direnişinden sonra Adada, Kıbrıs’ın geçmişine sahip, kaderine ve geleceğine ortak bir Türk varlığının mevcut olduğunu görüp anladığını kaydetti.

Bu olayın Kıbrıs’ta ve Türkiye’de çok güçlü olarak yer alan “Enosis’e karşı Taksim” mitinglerini de tetiklediğini hatırlatan Bayar, mitinglerde TC Hükümetinin Enosis’e engel olmasının talep edildiğini belirtti.

Bayar “Bu direnişin en önemli sonucu zamanın TC Hükümetinin, TMT’nin kuruluşuna onay vermesi olmuştur”  dedi.

UBP: “ŞEHİTLERİN YAKTIĞI ÖZGÜRLÜK MEŞALESİNİ İLELEBET TAŞIMA KARARLILIĞINDAYIZ”

Ulusal Birlik Partisi (UBP), şehitlerin yaktığı özgürlük meşalesini, birlik ve bütünlüğü daha da pekiştirerek, ilelebet taşıma kararlılığında olduğunu bildirdi.

UBP, 27-28 Ocak 1958 Direnişi’nin yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, direnişin 58. yıldönümünde, direnişte şehit düşenlerin bir kez daha rahmet ve minnetle anıldığını belirtti.

Mesajda, “Kıbrıs Türkü olarak, bu coğrafyada varoluşumuz uğruna gösterilen onurlu direnişte, canlarını seve-seve feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet dileriz” ifadelerine yer verildi.

Mesaj, şöyle devam etti:
“Bizleri devlet olgusuna ulaştıran, destanlaşan bu ulusal mücadelemizde, şehitlerimizin yaktığı ‘özgürlük meşalesini’, birlik ve bütünlüğümüzü daha da pekiştirerek ilelebet taşıma kararlılığımızı bu vesile ile bir kez yineleriz.”

ÖMÜRLÜ: “DİRENİŞ MEŞALESİ VE ATATÜRK İLKELERİ HER ZAMAN REHBERİMİZ OLACAK”

Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı Esen Ömürlü, 27-28 Ocak 1958’de, İngilizlerin makineli tüfek ve zırhlılarına karşı, Kıbrıs Türkü’nün iman dolu göğsünü siper ederek, taş ve sopalarla başlattığı varoluş mücadelesinde, can vererek şehit düşenleri rahmet ve minnetle andıklarını bildirdi.

Ömürlü yayınladığı 27-28 Ocak direniş günü mesajında, “Ne mutlu bizlere ki o gün yakılan meşaleyi bugünlere taşımanın, ve bugün Egemen KKTC Devletini yaratmanın onur ve şerefini yaşamaktayız. Bugünkü nesiller olarak Kıbrıs Türk’ünün kutsal yaşam hakkını riske sokmayacak Egemen Devlet çatısı altında varlığımızı sürdürecek, bir çözümden yanayız. Olası bir çözümde, güvenebileceğimiz tek garantör ülke Anavatanımız Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleridir” ifadelerine yer verdi.

Ömürlü, bu inanç ve kararlılıkla yakılan direniş meşalesinin ve Atatürk ilkelerinin, her zaman rehber olacağını da sözlerine ekledi.

DP ULUSAL GÜÇLER 27-28 OCAK DİRENİŞ MESAJI

Demokrat Parti Ulusal Güçler, 58 yıl önce 27-28 Ocak’ta Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde şanlı bir sayfa açan ve bu direnişte şehit olanları rahmet, gazileri minnet ve şükranla andı.

DP Ulusal Güçler 27-28 Ocak Direniş’i nedeniyle yayınladığı mesajda, İngiliz Sömürge İdaresine karşı Kıbrıs Türk Halkı’nın göstermiş olduğu direnişin, var oluş mücadelesinin ve özgürlüğe kavuşulmasının dönüm noktası olduğunu ve kilometre taşını teşkil ettiğini belirtti.

“27-28 Ocak 1958, Kıbrıslı Türklerin ikiyüzlü İngiliz sömürge yönetimine ve Enosis hülyası ile kan dökenlere kitlesel olarak başkaldırdığı bir gündür” diyen DP Ulusal Güçler, İngiliz askerlerinin silahlarına, mermilerine, coplarına ve gaz bombalarına, taş ve sopalarla direnen Kıbrıslı Türkler’in, Kıbrıs’ta azınlık olmadıklarını, Rumlar kadar hak sahibi ve onlara eşit olduklarını bütün dünyaya kanıtladığını kaydetti.

DP Ulusal Güçler, iki günlük şanlı direniş sırasında İngiliz askerlerinin kurşunları ile şehit olan Sermet Ahmet, Mustafa Ahmet, İbrahim Ali, Saffet Muharrem, Fuat Yusuf, Mehmet Ahmet ile Şerife Mehmet isimli şehitlerin, Kıbrıs Türk halkı tarafından unutulmayacağını, aziz hatıralarının nesilden nesile bir bayrak gibi aktarılacağını söyledi.

DP Ulusal Güçler, “Bu duygu ve düşüncelerle 27-28 Ocak Direnişinde şehit düşen kardeşlerimize ve tüm varoluş mücadelesi şehitlerimize Allah’tan rahmet diler; Anavatan Türkiye’ye, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Güvenlik Kuvvetlerimize sonsuz inanç ve bağlılıklarımızı belirtiriz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.