1. YAZARLAR

  2. Ferhat Atik

  3. 275 kadın
Ferhat Atik

Ferhat Atik

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

275 kadın

A+A-

Türkiye gürül gürül bir seçime ilerliyor.

Kadın inisiyatifleri de meclise daha fazla kadın vekil seçilmesi için hareketlendi. İyi de yaptılar. Bu etkinlikler etkileyecektir ve mutlaka bir miktar kadın milletvekili daha meclise girecektir.

Ama yeterli mi?

Gelin bu durum üzerinden ülkemize bakalım. Kadın inisiyatifi ülkemizde ne kadar etkili. Baktığınız zaman faal olan ve çalışma dünyasında bulunan bir çok değerli kadın var. Hatta çalışma hayatının da üstünleri durumundalar.

Bir erkek olarak itraf etmeliyim ki; kadının olmadığı çalışma ortamlarında nezaket ve estetik zayıflıyor. Bu nedenle tüm katkıları yanında kadınların böyle estetik ve doğal da bir katkısı var.

Ancak ülkemizde de kadın vekil sayısı çok düşük. Hatta ‘kota’ gibi bana acı gelen yöntemlere rağmen düşük.

*

Türkiye’de 275 kadının meclise girmesi mümkün olmayacak.

Çünkü ülkemizdeki gibi, Türkiye’de de erkek egemen siyasi yapı ve erkek egemen siyasi partilerin içinde kadınlar, kendilerine tanınan boşluklara yerleşmek gibi bir haksızlığa uğruyorlar. Kendi doğal haklarını birilerinin kendilerine vermesi gibi yakışıksız bir sistem bu.

275 kadının Kuzey Kıbrıs’taki karşılığı 25 kadın.

Çok mu geliyor bu sayı? Hiç de öyle değil.

DPÖ verilerinde çalışan kadın sayısı, nüfusun (her ne kadar da nüfus bilinmese de) %42’sine karşılık geliyor. Tabi biz bu yüzdeliğin kaç kişi olduğunu da bilemiyoruz o ayrı konu.

Nüfus oranında da çalışma hayatında da yüzdeler eşite yaklaşırken, mecliste neden bu oranlar arasında uçurumlar var? Nedeni basit. Sistem erkek egemenliğinde. Bunun kırılması ve cinsiyet eşitliğinin inşa edilmesi, bir ülkenin aydınlanması kadar değerlidir.

Kadınların meclise de estetik, duygu ve en önemlisi hakiki eşitlik taşımaları için 25 kadın hedefini kendi inisiyatifleri ile alma gücüne erişmeleri gerekir. Bu güce erişmeleri kotalarla olmaz. Daha örgütsel ve daha hacimli mücadelelerle olur. Kadınların, siyasi partilerin kadın seçmene yaranma malzemesi olmaları acı bir durumdur.

Bunu bir ayrımcılık sanmayın, bilakis haksızlığa karşı durmak için bir öneridir, daha ileri giderek ifade edeyim, bir kadın partisi bile kurulabilir!

Cinsiyet eşitliğini sağlamak için tüm kadınlar birleşin!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.