1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları

Ülkemizde bulunan siyasiler, siyasi partiler ve dernekler 29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti’nin 91’inci yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajları yayımlıyor .

A+A-

BAŞBAKAN YORGANCIOĞLU: “GELECEĞE UMUTLA BAKAN BİR DEVLET”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Yorgancıoğlu mesajında, “Bu anlamlı günde, büyük zorluk ve fedakârlıklarla Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bu uğurda mücadele edenleri saygıyla anar, tüm Türkiye halkının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten kardeşlik duygularıyla kutlarım” ifadesine yer verdi.

Atatürk’ün uzun yıllar verdiği bağımsızlık mücadelesinin sonucunda, Avrupa değerlerine bağlı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan edilişinin 91’inci yıl dönümünü Türkiye’deki kardeşleriyle duygu birliği içinde kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirten Yorgancıoğlu, Cumhuriyetin ilanının, Türkiye’ye sayılamayacak kadar çok şey kazandırdığını, çağdaş dünyanın kapılarını araladığını vurguladı.

“GELECEĞE UMUTLA BAKAN BİR DEVLET”

Yorgancıoğlu’nun mesajında şunlar kaydedildi:

“Bilindiği gibi cumhuriyet yönetimi, bütün vatandaşları yasa önünde eşit saymak, hiçbir ayrıcalık ve ayrımcılık yapmamak, yönetime eşit katılımı sağlamak, temel hak ve özgürlükleri sosyal bir hukuk devletinin güvencesi altına almak gibi hedefleri gözetmiştir. Ayrıca, evrensel ilkeler doğrultusunda insan unsuruna verdiği değer, insan hak ve özgürlüklerine gösterdiği saygı nedeniyle çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmayı en iyi şekilde gerçekleştiren bir ortam sağlamaktadır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla şunu ifade etmek isterim ki, 91 yılda Türkiye Cumhuriyeti büyük bir yol kat etmiş, önemli atılımlar gerçekleştirmiş ve geleceğine umutla bakan bir devlet olmayı başarmıştır”

Yorgancıoğlu, geçmişten edinilen tecrübeler sayesinde Türkiye’nin, dünyanın saygın ve güçlü bir ülkesi olma yolunda ilerlediğini belirtti.

Mesajında Yorgancıoğlu, “Umarım ki, hem ülke içi politikada hem de dış politikada kurulmuş bulunan yapıcı ilişkileri, ayrıca bölgesindeki barış ve istikrar için kilit bir ülke olması devam edecek ve bu da Kıbrıslı Türklerin geleceğini olumlu yönde etkileyecektir. Türkiye’nin elde ettiği güçlü duruşunu sürdürmesi, yakaladığı gelişme ivmesini koruması ve böylece gelecek kuşakların da mutluluk, barış ve huzur ortamı içinde yaşaması en büyük dileğimizdir” ifadesini kullandı.

SİBER: “TÜRKİYE’NİN BÖLGE BARIŞININ SAĞLANMASINDA ÜSTLENECEĞİ ROL HEM ÜLKELERİMİZ HEM DEDÜNYA BARIŞI İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölge barışının sağlanmasında üstleneceği rolün dünya barışı için büyük önem taşıdığına işaret etti.

Siber mesajında şunları belirtti:

"Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yıldönümü, bağımsızlığın, demokrasinin ve barışın önemini bir kez daha hatırlatması açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Bugünkü güçlü yapısıyla bulunduğumuz coğrafyada etkin ve aktif bir role sahip Türkiye Cumhuriyeti’nin bölge barışının sağlanmasında üstleneceği rol hem ülkelerimiz hem de dünya barışı için büyük önem taşımaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyasal bakış açısı ve düşünceleri ile çağdaş bir ülke kurmak için halkıyla birlikte yola çıkarak kurduğu Cumhuriyeti’ini 91.yıldönümünü en içten dileklerimle kutluyorum."

ÖZGÜRGÜN: “TC’NİN KURULUŞUNUN 91. YILINI DUYGU VE İNANÇ BİRLİĞİ İÇİNDE BÜYÜK BİR COŞKU VE KIVANÇLA KUTLUYORUZ”

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Türk milletinin üstün gayret ve fedakarlıklarıyla kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin, bugün etrafında yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen, demokratik gelişme ve ekonomik kalkınmasını kararlılıkla sürdürerek, bölgeye istikrar ve refah dağıtan güçlü ve saygın bir ülke haline geldiğini söyledi.

Özgürgün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 91. yılını Türk Milleti olarak duygu ve inanç birliği içinde büyük bir coşku ve kıvançla kutlandıklarını kaydetti. 

Özgürgün, Türk Milletinin, Cumhuriyeti var eden ortak değerler etrafında her zamankinden daha sıkı bir şekilde kenetlenerek çok daha güçlü, çok daha refah bir Türkiye Cumhuriyeti yaratacağına yürekten inandığını belirtti.

“Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü ve etkin varlığı, bu coğrafyada en zor şartlarda bile asla umutsuzluğa kapılmayan, Anavatan’ına güvenini yitirmeyen, değerlerinden taviz vermeyen, Kıbrıs Türk halkının güvencesi, umudu ve gururu olarak bizlere dün olduğu gibi güç vermeye devam etmektedir” diyen Özgürgün mesajında şunları kaydetti: 

“Bu duygu ve inanç birliğini geçmişte olduğu gibi bugünde, gelecekte de hep korumalıyız. Anavatan Türkiye’mizle ele-ele çıktığımız yolu, sonsuza dek gönül-gönüle yürümeye devam edeceğiz.

Bu düşüncelerle Cumhuriyeti emanet eden yüce Atatürk’e, silah arkadaşlarına, bu uğurda canlarını verenlere ve gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Yüce Türk milletinin Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.”

DENKTAŞ: “TARİHTE ENDER KAYDEDİLEN BİR BAŞARI”

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Türk milletinin Atatürk'ün çevresinde kenetlenerek, Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanması ve ardından cumhuriyetin kurulmasının, tarihte ender kaydedilen bir başarı olduğunu söyledi.

Denktaş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyet’in 91. yıldönümünü, milletçe coşku içinde kutlamanın mutluluğu içinde oldukları kaydetti.

Denktaş, “Bu başarı, Kıbrıs Türk halkına da ilham kaynağı olmuş ve Kıbrıs Türkü de varoluş mücadelesi sonrası kendi bağımsız cumhuriyeti olan KKTC’yi ilan etme şerefine hasıl olmuştur” dedi.

"Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Denktaş şöyle devam etti:"“Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. yılını kıvanç ve coşkuyla kutladığımız bu büyük günde,  Türk milleti olarak Büyük Önder Atatürk’e olan bağlılığımızı, özlem ve sevgimizi yürekten ve büyük bir sesle hep birlikte yinelemekteyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz şükran duygularımla ve rahmetle anıyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.”

TAÇOY: "CUMHURİYETİMİZİN 91’NCİ YILINI KUTLADIĞIMIZ BU GÜNLERDE, GELECEĞE BÜYÜK BİR İNANÇ VE GAYRETLE YÜRÜMEK AZMİ VE DE KARARLILIĞI İÇERİSİNDE OLDUĞUNU GÖRMEK BİZLERE MUTLULUK VERMEKTEDİR"

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy Cumhuriyet Bayramı'nın 91.yılı dolayısı ile mesaj yayınladı..

Türkiye Cumhuriyeti’nin 91’nci Kuruluş yıldönümünü gururla ve kıvançla kutlamakta olduğumuz bugünlerde, Cumhuriyet, her şeyini kaybetmiş olan bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği büyük bir zaferin sonucu olduğunu herkesin bir kez daha hatırlaması gerektiğini düşünüyorum.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak kendimize örnek aldığımız bu ulvi Cumhuriyet, attığımız her adımda tarihi gelişimi ve özellikle de son dönemdeki dünya çapında takdir gören ilerlemesi ile bizlere örnek olmaktadır. 

Cumhuriyetimizin 91’nci yılını kutladığımız bu günlerde, geleceğe büyük bir ümit, inanç ve gayretle yürümek azmi ve de kararlılığı içerisinde olduğunu görmek bizlere her zamanki gibi güven ve tarifi imkansız bir mutluluk vermektedir. 

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve de silah arkadaşlarını, canından aziz bildiği vatanı için kanlarını bu toprağa dökmüş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha yad ediyor Cumhuriyet Bayramınızı yürekten en kalbi sevgilerimle kutluyorum.

ERK: “DÜNYADA VE BÖLGEMİZDE KALICI BARIŞIN TESİSİNDE ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLARIZ

Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Kutlay Erk, Türkiye’nin dünyada ve bölgede kalıcı barışın tesisinde önemli rol oynayacağını kaydetti.

Erk, Türkiye’nin bölgenin ana aktörü olmasının hem Kıbrıslı Türkler, hem de bütün barışçıl girişimler için önemli olduğunu belirtti.

Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’nin karşılıklı yarar ve saygı içinde Kıbrıs’ta bugünkü sorunları aşmak gibi önemli bir sorumluğu olduğunu ifade eden Kutlay Erk, “Federal yapıda bütünleşmiş bir Kıbrıs’ta sürdürülebilir barış içinde yaşama projesinin hayata geçmesinde eminiz ki Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli katkısı olacak” dedi.

“DEMOKRASİNİN VE CUMHURİYET DEĞERLERİNİN GELİŞEREK DEVAM ETMESİNİ DİLERİZ”

CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle ysyımladığı mesajında “Dünyada ve bölgemizde kalıcı barışın tesisinde önemli rol oynayacak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümünü kutlarız”  dedi.

Erk mesajında, “Mustafa Kemal Atatürk’ün hala daha geçerli olan evrensel değerlerle kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. Yıldönümü’nde demokrasinin ve cumhuriyet değerlerinin gelişerek devam etmesini dileriz” diye kaydetti.

“TÜRKİYE’NİN ETKİN VE BARIŞÇIL POLİTİKALARLA SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE SÖZ SAHİBİ OLMASINI TEMENNİ EDERİZ”

Erk mesajını şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’nin çevresindeki çalkantılı bölgelerde yaşananların ülkeye herhangi bir olumsuzluk getirmeden çözülmesini, bölgede güç sahibi olan Türkiye’nin etkin ve barışçıl politikalarla sorunların çözümünde söz sahibi olmasını temenni ederiz.”

ÜSTEL: “TÜRKİYE’MİZİN CUMHURİYET BAYRAMINI CANI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM”

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Ünal Üstel, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgi bir kutlama mesajı yayımladı ve “Türkiye’mizin Cumhuriyet Bayramı’nı canı gönülden kutluyorum” dedi.

Mesajında demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye’nin bölgenin saygın ve güçlü bir ülkesi olma yolunda yürüyüşüne emin adımlarla devam ettiğini belirten Üstel, Türkiye’nin bu büyümeyi KKTC ile de paylaştığına vurgu yaptı.

Üstel’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı şöyle;

“Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, tüm Türk halkının kahramanlıklarıyla yazılmış destanı olan Cumhuriyetimizin 91. yıldönümünü kutlamanın haklı gurur ve onurunu yaşamaktayız.

Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Anavatan Türkiye Cumhuriyeti, bölgemizin saygın ve güçlü bir ülkesi olma yolunda yürüyüşüne emin adımlarla devam ederken Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de ondan aldığı güçle yoluna emin adımlarla devam etmektedir.

Yanı başımızda her alanda dev atılımlar gerçekleştirmiş, büyümüş, gelişmiş ve uygarlığı yakalamış bir Türkiye vardır.  Ve Türkiye bu büyümeyi bizlerle birlikte paylaşmış, her zaman Kıbrıs Türk Halkının yanında olmuştur, olmaya da devam edecektir. 

Hızla büyüyen ve gelişen Türkiye’nin yanında bizlere düşen en önemli görev; daha çok çalışmak ve özellikle birlik ve beraberliğimizi korumaktan geçmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, Türkiye’mizin Cumhuriyet Bayramını canı gönülden kutluyorum.”

DP-UG 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG), Kıbrıs Türk halkının  Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin izinde, Atatürk’ün ilkeleri ışığında özgürlük ve bağımsızlık için mücadele vererek, ikinci bağımsız Türk Devletini kurmanın onurunu bir kez daha yaşadığını, geleceğe büyük bir ümit, inanç ve gayretle yürümek azmi ve kararlılığı içinde olduğunu kaydetti.

DP-UG, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Kurtuluş  Savaşı’nın Cumhuriyet ile taçlandırıldığı gün ve Türk tarihinin en önemli dönüm noktası olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 91. yıldönümünde coşkuyla kutlandığını belirtti.

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, Milli Mücadele ile tarihte eşine çok az rastlanır bir başarı gerçekleştirildiğine dikkat çekilen mesajda, “yaşanılan tüm zorluk ve sıkıntılara karşın inanç ve kararlılık örneği olarak kazanılan bu zafer, Türk Milletine kayıtsız şartsız egemenliği sağlayan Cumhuriyeti rejimini armağan etmiştir” ifadelerine yer verildi. 

Yüce Türk Milleti’nin, kendine emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni, huzur ve refah dolu yarınlara ulaştırmak için hiç şüphesiz ki el birliği ile çalışacağı, Atatürk ilke ve devrimlerine her zaman ve her konumda sahip çıkacağı vurgulanan mesajda şu ifadelere yer verdili:

“Bu duygu ve düşüncelerle, Büyük Önder Atatürk’ü ve de silah arkadaşlarını, canından aziz bildiği vatanı için kanlarını toprağa dökmüş şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha yad ediyor Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten, en kalbi sevgilerimizle kutluyoruz.”

ÜLKÜ OCAKLARI: “BUGÜN YÜCE TÜRK MİLLETİNİN YENİDEN VAROLUŞ MÜCADELESİNİN TAÇLANDIRILDIĞI GÜNDÜR”

Bugün Yüce Türk Milettinin yeniden varoluş mücadelesinin taçlandırıldığı gündür .

Bundan 91 yıl önce ki Türklüğü ve Türk Milletini Anadolu’dan kovmaya çalışan küresel ve emperyalist güçler bugün de aynı şekilde yerli iş birlikçilerin sayesinde Türk Milletinin ve Cumhuriyetin değerlerini yıpratmak ve ortadan kaldırmak için ellerinden gelen sinsi ve tehlikeli oyunları oynamaktan çekinmemektedirler. Bu durum karşısında Büyük Türk Milleti dün olduğu gibi bugün de sağduyusu ve sarsılmaz iradesi ile karşı koyacak bu çirkin ve sinsi oyunu oynayanlara ağır bir tokat vuracaktır. Bu topraklara vurulan tarih öncesi Türk mührü, kıyamete kadar kalacak, Türkün ve Türk Milletinin azmi karşısında içten ve dıştan plan kurmaya kalkışan mahviller emellerine ulaşamayacaklardır .

Onca zorluklar  içinde vatanı müdafaa aşkına atılmış insanlarımız “Millet yaşadıkça, bölünmez bütünlüğü korundukça her türlü mihnet ve zahmetin sonuçsuz kalacağı, saldırıların da hükümsüz bırakılacağı gerçeğini tüm Dünya’ya  göstermiştir .

 Aziz şehitlerimizin onca kanlar dökerek düşmana teslim etmedikleri bu cennet vatanın değerini her daim bilecek ve mezara kadar kendimizi bu vatanın sancaktarlığına adayacağız .  

Aziz Atalarımızı bir kez daha  büyük bir saygı ve minnetle anıyoruz.

Yüce Türk Milleti’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun .

KIBRIS TÜRK HATAY KÜLTÜR DAYANIŞMA DERNEĞİ’NDEN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Kıbrıs Türk Hatay Kültür Dayanışma Derneği Genel Başkanı B. Bertan Zaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Zaroğlu mesajında, “Yüce Türk milletinin tarih sahnesinde yeniden dirilişinin sembolü olan, gücünü milletin hür iradesinden alan, anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 91 yıldönümünü, gönül ve kader birliği içinde olan Kıbrıs Türk halkı olarak birlikte kutlamanın heyecan ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

KIBRIS TÜRK TARİHÇİLER BİRLİĞİ: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ ATATÜRK’ÜN EN BÜYÜK ESERİ”

Kıbrıs Türk Tarihçiler Birliği, Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 91’inci yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutladıklarını belirtti.

Kıbrıs Türk Tarihçiler Birliği, 29 Ekim nedeniyle mesaj yayımlayarak, “Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün Türk milletine bıraktığı en büyük mirastır” dedi.

MİDYATLILAR BÜTÜNLEŞME VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

Midyatlılar Bütünleşme ve Dayanışma Derneği, Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. yıl dönümünde geleceğe ümitle, inançla ve gayretle yürüme azmi içinde olduklarını kaydetti.

Dernekten yayımlayan 29 Ekim mesajında, “Yüce milletimizin Cumhuriyet bayramı kutlu olsun” ifadesine yer verildi.

ADIYAMANLILAR KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

KKTC Adıyamanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hüseyin Kayalar ise gün nedeniyle yayımladığı mesajda, Mustafa Kemal önderliğinde kazanılan milli mücadele ile tarihte eşine çok az rastlanan bir başarı gerçekleştiğini kaydetti.

Kayalar, “Yaşanılan tüm zorluk ve sıkıntılara karşın inanç ve kararlılık örneği olarak kazanılan bu zafer, milletimize kayıtsız şartsız egemenliği sağlayan cumhuriyet rejimini armağan etmiştir. Milletimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun” dedi.

TMT MÜCAHİTLER DERNEĞİ: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TEMEL İLKELERİ DIŞ GÜÇLERİN YÖNLENDİRMESİYLE SİNSİ VE KASITLI BİÇİMDE SULANDIRILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Başkanı Yılmaz Bora, Türkiye Cumhuriyeti’nin Türk Ulusu’nu çağdaş ülkeler düzeyine ulaştırdığını, dayandığı ilkelerle ve yarattığı dünya görüşüyle birçok ülkeye, özellikle de Kıbrıs Türk halkına esin kaynağı olduğunu kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerinin, dış güçlerin yönlendirmesiyle sinsi ve kasıtlı biçimde sulandırılmaya çalışıldığın ifade eden Bora, “Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılacak bir saldırının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de temelinden sarsacağı kesindir” dedi.

29 Ekim Cumhuriyeti Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımlayan Bora, mesajında şunlara yer verdi:

“Anavatan gençliğinin ve tüm halkının Türkiye Cumhuriyeti’ne bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de kararlılıkla sahip çıkacağına olan sonsuz inancımızla, Ulu Önder Atatürk’e Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Kahraman Türk halkına şükranlarımızı sunar, halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarız.”

TBK GAZİLER DERNEĞİ: “KKTC’Yİ KANIMIZIN SON DAMLASINA KADAR KORUMAYA KARARLIYIZ”

Türk Barış Kuvvetleri (T.B.K.) Gaziler Derneği Genel Başkanı Hacı Işık KKTC’yi, Türkiye’nin etkin ve filli garantisini ve Türk askerinin güvencesini ortadan kaldıracak hiçbir taviz vermeyeceklerini kaydederek, “KKTC’yi kanımızın son damlasına kadar korumaya kararlıyız” dedi.

T.B.K. Genel Bakanı Işık 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Cumhuriyetin kazanımlarını ilelebet korumaya çalışmak ve bugünün coşkusunu nesilden nesile aktarmak sorumluluğumuzdur” ifadesine yer vererek, “Cumhuriyet’in ilanının 91’inci yıldönümünü kutladıklarını” belirtti.

EMEKLİ MÜCAHİTLER DERNEĞİ: “ÇİRKİN OYUNLAR TÜRKİYE’Yİ BÖLEMEZ, PARÇALAYAMAZ VE YOK EDEMEZ”

Emekli Mücahitler Derneği Başkanı Mehmet Salih Direktör gün nedeniyle yayınladığı mesajda, çirkin oyunların Türkiye’yi bölemeyeceğini, parçalayamayacağını ve yok edemeyeceğini kaydederek, “Anavatanla omuz omuza, tüm kurum ve kuruluşlarımızla her zamankinden daha fazla birliktelik ve beraberlik içinde hareket edelim” çağrısında bulundu.

Direktör, “Takdire şayan fedakarlıkla kurulan cumhuriyeti yaşatmak için Atamızın ilkelerinden ayrılmayalım” dedi.

KARADENİZ KÜLTÜR DERNEĞİ: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN 91. YILDÖNÜMÜNE ULAŞMANIN SEVİNCİ VE GURURU İÇİNDEYİZ”

KKTC Karadeniz Kültür Derneği Genel Başkanı Turan Büyükyılmaz gün nedeniyle yayımladığı mesajda, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. yıldönümüne ulaşmanın sevinci ve gururu içindeyiz” diyerek cumhuriyetin Türk ulusuna en yakışan yönetim biçimi olduğunu kaydetti.

Büyükyılmaz, mesajında “KKTC Karadeniz Kültür Derneği olarak Türk halkının Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz” ifadesine yer verdi.

MÜCAHİT KOMUTANLARI DERNEĞİ BAŞKANI ERGÜNEŞ: “ASKERLİK ŞEREFLİ BİR YURT GÖREVİ… VİCDANİ RET YASAYA GİRMEMELİ…”

Mücahit Komutanları Derneği Genel Başkanı Gözkamaş Ergüneş, devletin sınırlarının Güvenlik Kuvvetleri tarafından korunabilmesi, can ve mal emniyetinin sağlanabilmesi için her Türk gencinin askerlik yapması gerektiğini kaydetti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda Cumhuriyet Meclisi’nin gündeminde olan Birleştirilmiş Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi’ne de değinen Ergüneş, “Gençlerimizin askere gitmesini önleyecek olan Vicdani Ret maddesinin askerlik yasasına konmasına karşı olduğumuzu belirtir,  Atatürk’ün gösterdiği yolda barış içinde nice Cumhuriyet Bayramları dileriz” ifadesine yer verdi.

ARSLAN

Öte yandan, KKTC Teknik Öğretmenler Derneği Başkanı Ahmet Arslan da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı KKTC’de de kutlamanın gururunu yaşadıklarını kaydetti.

Arslan mesajında “Bugün, Cumhuriyetimizin kurucusu olan Ulu Önder Atatürk'ün açtığı bu yolda çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak için ne kadar doğru atılımlar yaptığını büyük bir onur ve gururla görmekteyiz” ifadesine yer verdi

ATATÜRKÇÜ YAŞAM DERNEĞİ: “ÖZGÜRLÜĞÜN VE BAĞIMSIZLIĞIN DEĞERİNİN HİÇBİR ŞEYLE ÖLÇÜLEMEYECEĞİNİ FARKINDAYIZ”

Atatürkçü Yaşam Derneği Genel Başkanı Ahmet İşcan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında KKTC halkının bağımsızlığa ve özgürlüğe kavuşabilmek için büyük bedeller ödediğini, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki vatandaşların de benzer süreçlerden geçtiğini anımsatarak, “Özgürlüğün ve bağımsızlığın değerinin hiçbir şeyle ölçülemeyeceğini farkındayız” dedi.

İşcan, “Anavatan Türkiye’nin bir parçası ve kardeş ülke KKTC olarak bizler de bu mutluluğa Anavatan’daki tüm kardeşlerimizle birlikte ortak oluyoruz” ifadesine yer verdi.

AK HATAYLILAR KARDEŞLİK DAYANIŞMA VE KÜLTÜR DERNEĞİ: “AYRI GAYRI DEĞİL, BÜTÜN TÜRKLER BİRİZ”

Ak Hataylılar Kardeşlik Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet İpek ise 29 Ekim mesajında “Coşkulu ve sevinçliyiz. Ayrı gayrı değil, bütün Türkler biriz” diyerek Türk Ulusu’nun Cumhuriyet bayramını kutladı.

EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ: “TÜRK MİLLETİ ATARÜRK İLKE VE DEVRİMLERİNE HER ZAMAN SAHİP ÇIKACAK”

KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı Genel Başkanı Esen Ömürlü ise mesajında, Türk Milletinin kendine emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni huzur ve refah dolu yarınlara ulaştırmak için el birliğiyle çalışacağını, Atatürk ilke ve devrimlerine her zaman sahip çıkacağını kaydetti.

Ömürlü mesajında, Türkiye Cumhuriyeti’nin Banisi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve canından aziz bildiği vatanı için kanlarını seve seve bu toprağa akıtmış Şehitlerimizi, rahmet ve minnetle yad eder, Yüce Milletimizin Cumhuriyet bayramını kutlarız” ifadesine yer verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum