1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 3.2 milyon Euro’luk restorasyon
3.2 milyon Euro’luk restorasyon

3.2 milyon Euro’luk restorasyon

Çamlıbel’de bulunan ve geçmişi 400 yıl öncesine dayanan Ayios Pantelemion Manastırı AB ve UNDP’nin katkılarıyla restore ediliyor

A+A-

AB İLE UNDP FİNANSMANI: Çamlıbel’de bulunan ve yılladır atıl durumda kalan 400 yüzyıllık manastır sonunda restore ediliyor. ÇAM-SEV’in manastırın restore edilmesi için yaptığı girişimlere AB ve UNDP’den yanıt geldi. Restorasyon için 3 milyon 200 bin Euro’luk kaynak oluşturuldu

Ceren ÖZBİL

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Çamlıbel’de bulunan Ayios Pantelemion Manastırı’nın restore edilmesi için düğmeye bastı. Restorasyon için ihaleye çıkılmak üzere gereken şartname hazırlandı. İhaleye katılmayı düşünen firmalar manastırı şimdiden manastırı yerinde incelemeye başladı.
Ayios Pantelemion Manastırı’nın 1604 yılın da Ortadokslar tarafından inşa edildiği bilinirken ayni yerde bulunan kilise 1914 yılında yapıldı.

Bu haliyle bile ziyaretçisi var…

Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan ve şu anda harabe şekilde duran Ayios Pantelemion Manastırı bu haliyle bile ziyaretçilerin gözdesi. Çamlıbel’i ziyaret eden Hristiyanlar, mutlaka manastırdan geçerek mum yakıp dua ediyor.

“En sonunda”

Çam-Sev Genel Başkanı Adıgüzel Akdeniz, yılladır bu manastırının restore edilmesi için mücadele verdiklerini anlattı. En sonunda Avrupa Birliği’nin bu konuda duyarlı davrandığını söyleyen Akdeniz, Rum Yönetim ise gerekli duyarlılığı göstermediği gerekçesiyle eleştirdi. Akdeniz, Manastırın restorasyonunun yapılması için bilgilendirme toplantıları yaptıklarını ancak Rumların bu konuda katkı koymaktan kaçındığını belirtti. 

“AB ve BM katkı sağladı”

Manastırın restorasyonu için Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletlerin 3 milyon 200 bin Euro’luk bir fon oluşturduğunu, fizibilite çalışmalarının ise İspanyol bir firma tarafından yapıldığını anlatan Akdeniz, “Biz bu güzelliğe öncülük yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.
 
camlibnellsad-(4).jpg

 Ayios Pantelemion Manastırı bu haliyle bile ziyaretçilerin gözdesi. Çamlıbel’e gelen Hristiyanlar bu manastır içinde mum yakıp dua ediyor

camlibnellsad-(5).jpg

 Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Çam-Sev’in bu manastırının restore edilmesi için yaptığı girişimlere yanıt verdi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.