1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” mesajları...
“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” mesajları...

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” mesajları...

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla bazı kurum, kuruluş, sivil toplum örgütleri mesaj yayımladı.

A+A-

“KUTLAMA DEĞİL, FARKINDALIK GÜNÜ”

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla bazı kurum, kuruluş, sivil toplum örgütleri mesaj yayımladı.

Yayımlanan mesajlarda, Engelliler Günü’nün kutlama değil farkındalık günü olduğu, engellilerin yaşadığı sorunların gündeme gelerek, çözümlerin tartışılmasının hedeflendiği vurgulandı.

“KKTC Engelliler Dayanışma Derneği”, “Kıbrıs Türk Zihinsel Engelliler Derneği”, “Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi” ve Telsim, gün dolayısıyla mesaj yayımladı.

KKTC ENGELLİLER DAYANIŞMA DERNEĞİ

“KKTC Engelliler Dayanışma Derneği” Başkanı Ömer Suay, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, engellilerin yaşadığı sorunlara işaret etti. Suay, ayrıca “Görme Engelsiz Stüdyo Projesi”nde sona gelindiğini açıkladı.

“Engelliler Günü”nün, tüm dünyada engellilerin topluma entegre olması ve haklarının tam ve diğer insanlara eşit ölçüde sağlanması amacı için çalışılması gereken bir gün olması gerektiğini belirten Suay, dolayısıyla amacın kutlama değil, farkındalık olduğunu vurguladı.

Derneğin, ülke engellileri için eğitimden, yasal zemine kadar her alanda mücadele ettiğini kaydeden Suay, çalışmaları ve mücadelelerine destek olan tüm kesimlere teşekkür etti.

Uzun bir süredir çalışmalarını sürdürdükleri “Görme Engelsiz Stüdyo Projesi”nde sona gelindiğini açıklayan Suay, bu proje ile gönüllüler tarafından seslendirilecek kitapların, dernek bünyesinde hizmet veren Görme Engelliler Kütüphanesi’nde görme engellilerin hizmetine sunulacağını ifade etti.

“KKTC'de bir ilk” olan projenin açılış ve tanıtımını önümüzdeki birkaç hafta içinde yapmayı planladıklarını belirten Suay, hükümet yetkililerinin, hem bu türevli çalışmalara destek vererek, hem de yasal zeminde düzenlemeler yaparak, sosyal devlet olabilme yönünde adım atması gerektiğini kaydetti.

ZİHİNSEL ENGELLİLER DERNEĞİ

Kıbrıs Türk Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Melek Çaluda, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nde düzenlenen etkinliklerle kamuoyu yaratılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Engelli bireylerin yaşadıkları sorunların sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun kısacası tüm insanların ortak sorunu olduğuna işaret eden Çaluda, engellilerin normal bir hayat sürmelerinin ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkün olacağını kaydetti.

Çaluda, “Engelliler Günü”nün esas amacının engellilerin sesini biraz daha yükseltmelerine olanak sağlamak,  var olan sosyal ve ekonomik sorunların dile getirilmesine yardımcı olmak ve dolayısıyla devlet yetkililerinin bu konular üzerine daha sıcak bir şekilde dikkatlerini çekmek olduğunu belirtti.

Derneğin amacının, engellilerin öz yaşam becerilerini geliştiren, tüketen değil üreten ve bağımsız yaşayabilen bireyler haline getirilmesi olduğunu kaydeden Çaluda,  “Engelsiz Yaşam Evleri”nin bir an önce hayata geçirilmesinin çok önemli olduğunu, bu projeyi en kısa sürede tamamlayarak hizmete sunmak gerektiğini ifade etti.

KIBRIS SAĞLIK TURİZMİ KONSEYİ

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan da “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, KKTC’nin, “Engelli Hakları Sözleşmesi”ne uyması gerektiğini belirtti.

Savaşan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Birleşmiş Milletler tarafından tanınmasa ve dolayısıyla bu 'sözleşme'ye imza atma olanağı bulunmasa da engelliler için evrensel olan sözleşmenin bütün yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

Savaşan, ülkenin elzem bir ihtiyacı olduğu kabul edilen “Engelli Yaşam Evi Projesi”nin hayata geçirilmesi için başlatılan ihale sürecinin bir an önce tamamlanması ve yapım aşamasında geçilmesi konusunda tüm tarafları duyarlı olmaya davet etti.

Savaşan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bugüne kadar engelliler için sorumluklarını yerine getiren kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve insanları selamlayarak, engelsiz yarınlar temenni etti.

TELSİM

Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar da, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajında, kurumun; engelli bireylerin toplum içinde özgürce ve rahatça hareket edebilmesi için hazırladıkları sosyal sorumluluk projeleri ile engellilerin karşılaştığı sorunların ortadan kaldırılması için çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Tanpınar, destek verdikleri projelerle ilgili bilgi verdi.

Telsim’in, engelli bireylere özel hazırladığı kampanyalarla hayatlarını kolaylaştırmayı amaçladığını belirten Tanpınar, buna yönelik tarifeler hazırlayarak, hizmete sunduklarını, bağışlar yaptıklarını ifade etti.

Bir teknoloji şirketi olarak engellilerin sorunlarına duyarlı olduklarını belirten Tanpınar, “Telsim olarak engelli bireylerin sosyal hayatın içerisinde eşit şartlara sahip olabilmesi için sosyal sorumluluk bilinci ile projeler üretmeye ve farkındalığı arttıran projelere destek vermeye devam edeceğiz. Bir dünya markası olan Vodafone Grup Şirketi olarak tüm teknolojik altyapımızı engelli bireylerin faydasına olacak kampanyalar ve projeler için seferber etmeyi de sürdüreceğiz” ifadesini kullandı.

Tanpınar, engelleri aşmak için değil, engelleri birlikte ortadan kaldırmak için her zaman engellilerin yanında olduklarını kaydetti.

DAÜ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ DEKAN VEKİLİ PROF. DR. MEHTAP MALKOÇ “DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehtap Malkoç “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. 1992 yılında Birleşmiş Milletler’in almış olduğu bir kararla 3 Aralık tarihini “Dünya Engelliler Günü” olarak ilan etttiğini ifade eden Prof. Dr. Malkoç, bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu’nun 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “Engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istediğini ve o günden beri de, 3 Aralık’ın “Dünya Engelliler Günü” olarak bilindiğini aktardı.

Prof. Dr. Malkoç, engelin tanımlaması hakkında da bilgiler vererek, “Dünya Sağlık Örgütü’ne göre

engel, insanların karakteristik özellikleri ile toplumun bunları kavraması arasındaki sosyal ilişkidir. Engel, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası İşlevsellik Sınıflandırması’nın belirttiği üzere insanlara özgü bir durum olmayıp, çevresel, toplumsal ve bireysel faktörlere bağlıdır. Engellilik her bireyin hayatının seyrinde (çocuk olarak, yaşlanınca ve çeşitli başka durumlarda) karşılaşabileceği bir durumdur.” dedi. Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık % 15’inin yani bir milyardan fazla kişinin çeşitli yeti yitimi durumuna sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Malkoç, 110-190 milyon insanın fonksiyonlarda ciddi sıkıntılar yaşadığını aktardı. Prof. Dr. Malkoç mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bu ciddi durum karşısında tüm dünyada engellilik konusunda evrensel normlar oturtulmuş ve devletlere önemli sorumluluklar yüklenmiştir. Engelliliğin önlenmesinde, engellilere karşı gerekli tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin sunulmasında, bireylerin engellilikle ilgili farkındalığının artırılmasında ve engellilerin kendi haklarının bilincine varmasında, sağlık sektöründen, eğitim sektörüne kadar pek çok sektörün işbirliği içinde olması çok önemlidir.

Bütün sağlık çalışanlarının, engelliliğin  sadece tıbbi yönüne odaklanmaması, sosyal ve insan hakları modeli hakkında da bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle özel gereksinimli çocuklarda görülen hareket yetersizlikleri daha çok göz önünde olsa da eşlik eden diğer problemler çocuğun büyüme ve gelişimini önemli derecede etkilemektedir. Zeka problemleri, dil ve konuşma bozuklukları, iletişim zorlukları, yutma ve beslenme bozuklukları ve sosyal uyum zorlukları gibi bir çok problemle karşı karşıya kalabilmektedir.

Bu bakış açısıyla DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak iki yıldır Gazimağusa’da bulunan İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi ve Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’ne bağlı çocuklarımıza her türlü rehabilitasyon hizmetlerinde destek oluyoruz. Hekim tarafından yönlendirilen özel gereksinimi olan bu çocuklara DAÜ Sağlıklı Yaşam Merkezi, Motor Gelişim Laboratuvarında Pediatri, Protez-Ortez, Kardiyopulmoner ve Beslenme ile ilgili danışmanlık hizmetleri  uygulanmaktadır.”

Aile Eğitimi Yapılacak:

Öte yandan DAÜ Sağlık Bilimleri tarafından çocuklardaki bu problemler hakkında aileler ve toplumumuzda farkındalık yaratma ve bilinçlendirme için 8 Aralık 2015 tarihinde, saat 17.30’da DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi eğitim salonunda aile eğitimi gerçekleştirilecek. Söz konusu eğitimde Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim üyeleri Prof. Emine Handan Tüzün (Pediatrik Rehabilitasyon), Prof. Dr. Perihan Arslan (Beslenme ve Diyetetik), Yrd. Doç. Dr. Yasin Yurt (Ortez-Protez Rehabilitasyonu), öğretim görevlileri Uzm. Fzt. Zehra Güçhan (Pediatrik Rehabilitasyon ve Ortez Rehabilitasyonu), Uzm. Fzt. Ünal Aras Değer (Pediatrik Rehabilitasyon) ve Uzm. Fzt. İlker Yatar (Kardiyopulmoner Rehabilitasyon) ile Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim görevlisi Uzm. Fzt. Ediz Necati (Oromotor Bozukluklar ve Yutma Rehabilitasyonu) ve Uzman Zerrin Güneş (konuşma terapisti) alanları ile ilgili önemli bilgiler verecekler ve ebeveynlerden gelen soruları yanıtlamaya çalışacaklar.

Aile eğitimine dileyen herkesin katılabileceğini aktaran DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehtap Malkoç “Unutulmamalıdır ki ENGEL YOKTUR, ENGELLEYENLER VARDIR.” diyerek sözlerini noktaladı.

ATAOĞLU: “ÖNEMLİ OLAN ENGELLERİ ORTADAN KALDIRIP, FIRSAT YARATMAKTIR, İMKÂN SUNMAKTIR”

DP-UG Gazimağusa İlçe Başkanı ve Milletvekili Fikri Ataoğlu engelli yurttaşların engellerini ortadan kaldırmak, fırsatlar yaratıp, imkân sunmanın önemli olduğunu söyledi.
 
3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeni ile mesaj yayınlayan Ataoğlu, iletişimsizlik, zor eğitim koşulları, sosyal güvenlik sorunu, aile sorunları, rehabilitasyon, yoksulluk, ulaşım, istihdam ve benzeri sıkıntıların engelli vatandaşların toplumla bütünleşmesini engellediğini belirtti.

Ataoğlu, “Unutulmamalıdır ki engelli olmak hepimizin başına gelebilir ve ‘engellilik’ bir kusur değildir. Engeller aşılmak içindir. Önemli olan onları anlamaya çalışmak, önlerindeki engelleri aşmalarında destek olmak ve üzerimize düşeni yapmaktır” dedi.

Eşitlik temelinde tüm hakların herkes için ulaşılabilir düzeyde ve nitelikte olması gerektiğini kaydeden Ataoğlu, bunun ülkede yaşayan tüm vatandaşlar için geçerli bir kural olması gerektiğini belirtti.

Ataoğlu, “Ülkemizde engelli vatandaşlarımızın da eşit vatandaşlık haklarına sahip olduğu bir dünya diliyorum. Umuyorum ki; 3 Aralık, ülkemizde gerçek anlamda engellerin aşılmasında önemli bir gün olacaktır” ifadelerini kullandı.

GÜNGÖRDÜ’NÜN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında mesaj yayınladı.

Girne Belediyesi basın biriminden yapılan açıklamaya göre, Güngördü, engelli vatandaşlar için daha kolay, yaşanılır bir dünya yaratma, zorlukları en aza indirerek hayata tutunmalarını sağlama ve en az engelsiz bireyler kadar eşit ve özgür olabilmelerini sağlamak gerektiğine vurgu yaptı.

Güngördü, Girne Belediyesi’nin engelliler ile ilgili düzenlemelerin yapılması yönünde Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) bağlı Mimarlar Odası’nın “Engelli Standartları” tüzüğünde belirtilen standartlarda, yapılara standart getirilmesi kararı aldığını kaydetti.

Güngördü, belediyenin bu kapsamda bir yıldan beri yenilenen işletme izinlerine engelliler için işyerleri girişlerine rampa yapılması veya taşınabilir rampa yerleştirilmesinin şart getirildiği, kamuya açık kaldırım, otopark ve tuvaletlerin de engellilerin kullanımına uygun hale getirilmeye başlandığını ifade ederek, engellilerin rahatça dolaşabilmeleri için toplumsal bilincin artması gerektiğini söyledi.

İnsanların engelli adayı olma olasılığını unutmadan birbirine saygı çerçevesinde yaklaşması  gereğine işaret eden Güngördü, zihinsel ve bedensel farklılıkların hayatın içerisinde olmaya engel olmadığının bilincinde olmak gerektiğini kaydetti.

Engelli vatandaşlarla ilgili yerel yönetimlere düşen görevlere atıfta bulunan Güngördü; “en önemli görevlerimizden bir tanesi de engelli vatandaşlarımızın toplumda rol üstlenebilmeleri için olanaklar tanımaktır. Onlara eşit fırsatlar yaratmalıyız. Engelli vatandaşlarımıza olan duyarlılığın artmasını temenni eder tüm engelli vatandaşlarımızı ve ailelerini sevgiyle kucaklar, saygılar sunarım” dedi.

SUCUOĞLU: “ENGELLİLERİN NORMAL BİR HAYAT SÜRMELERİ ANCAK TOPLUMSAL DUYARLILIKLA MÜMKÜN”

Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, her sağlıklı bireyin bir engelli adayı olduğunu hatırlatarak, engellilerin normal bir hayat sürmelerinin ancak toplumsal duyarlılıkla mümkün olduğunu kaydetti.

Sucuoğlu, 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, şu ifadelere yer verdi:

“Birleşmiş Milletler tarafından Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık tarihi, engellilerin hakları, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi açısından önemli bir gündür. Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Çağdaş dünyanın geldiği ileri noktada engelli vatandaşlarımıza, eğitim, istihdam, barınma, rehabilitasyon ve bakımının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi, engellilerimizin üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri, yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve kolaylaştırılması sosyal devletin asli görevidir.”

ENGELLİ AİLELERİ DAYANIŞMA DERNEĞİ : “GELECEK KAYGISINDAN UZAK BİR YAŞAM İÇİN ENGELLERİ AŞALIM”

Engelli Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Refia Arı, 3 Kasım Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

Arı, yayınladığı mesajda, engelli vatandaşların sağlık, eğitim, istihdam, sosyal güvenlik ve toplumsal yaşama tam katılım gibi temel sorunlarda büyük fırsat eşitsizlikleri yaşadığını dile getirdi.

Arı mesajında şunları kaydetti:

“Ülkemizde engellilere yönelik olarak geliştirilen politikalarda; engellileri ve ailelerini bilinçlendirmeye yönelik bilgi paylaşımı için gerekli olanakların ilgili kurumlarca sağlanması gereklidir. Etkin tıbbi bakım şartlarının devlet tarafından güvence altına alınması öncelikli konudur.

Engellilerin kendi kendine yeterlilik ve işlevsellik konusunda olabilecek en iyi düzeye çıkarılması ve bu düzeyin korunması için rehabilitasyon programlarının kurgulanması ve özellikle araç gereçlerinin de bu kapsamda ele alınacağı yardım servislerinin geliştirilmesi şarttır. Bu anlamda geliştirilen; sağlık, rehabilitasyon, eğitim, sosyal güvenlik ve istihdam konularındaki politikalar özürlülerin topluma başarılı bir şekilde entegre olmasını sağlayacaktır.”

Engelli Aileleri Dayanışma Derneği olarak bu alanda çaba gösteren tüm dernek ve kurumlar ile işbirliği ve ortak platformlarda çaba gösterdiklerini anlatan Arı, bu ortak çabaların en önemlisi diye nitelediği “Engelsiz Yaşam Projesi”nin, uzun uğraşlar sonucu proje aşamasını geçtiğini kaydetti. Arı şöyle devam etti:

 “İhalesi sonuçlanan projenin yaşama geçmesi ile ailelerin bilgilendirilmesi, sağlık personelinin hizmet içi eğitimlerinin düzenlenmesi, ana karnından başlayarak doğan çocukların gelişiminin incelenmesi, genetik ve psikolojik danışmanlık verilmesi, genetik tanı merkezlerinde konuya hakim personelin istihdamı için düzenlemeler yapılması, evde bakım ile ilgili olarak gerekli personelin sağlanması, rehabilitasyon hizmetlerinin engelli bireylerin yaşam boyu gereksinimlerini karşılamaya yönelik olarak planlanması, rehabilitasyon hizmetlerinin tıbbi, mesleki ve psiko-sosyal boyutu ile uygulanabilmesinin sağlanmasının da  gerçekleşeceğine inanıyoruz.

Engelli bireylerin en önemli sorunlarından olan eğitim konusunda Eğitim Bakanlığının bütçesinde sadece bir özel eğitim vakfına maddi destek sağlaması kabul edilir bir durum değildir. Engelsiz Yaşamevi Projesi’nin tam olarak yaşama geçirilmesi ile kaynakların bu çatı altında birleştirilerek daha adil ve işlevsel yapıya kavuşturulacağına inanıyoruz. Tüm engellilerimiz ve ailelerinin daha huzurlu ve gelecek kaygısından uzak bir yaşama kavuşmalarını diliyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.