1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü mesajları
3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü mesajları

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü mesajları

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle siyasiler ve sivil toplum örgütlerinden kutlama mesajları yayınlandı.

A+A-

DEV-İŞ “DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ” DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

DEV-İŞ, “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, “eşitlik ve adalet yoksa özgürlük de yoktur” ifadelerini kullanarak, tüm basın emekçilerine sendikalaşma çağrısı yaptı.

Sendika Yönetim Kurulu adına mesaj yayımlayan Hasan Yıkıcı, “ülkede gazeteciliğin basın özgürlüğü konusunda geçmişte ağır bedeller ödediğini, bugün de hala gerçek anlamda özgürlüklerin tesis edildiğinden bahsedilemeyeceğini” belirtti. 

“Genel geçer ifadeler arkasına saklanıp medyadaki gerek dışarıdan gelen baskı ile yapılan sansürü ve kontrolü gerekse de içten tetiklenen otosansür ve otokontrol mekanizmalarını reddedemeyiz” ifadelerini kullanan Yıkıcı, toplumun iyi ve nitelikli habere ulaşmasının, örgütlü-sendikalı ve eşit-adaletli-nitelikli koşullarda emek harcayan basın emekçileri aracılığı ile gerçekleşeceğini kaydetti.

Yıkıcı, bu anlamda basın emekçilerinin sendikalaşması, medya alanında sektörel toplu iş sözleşmesi sistemine geçilmesi ve basın emekçilerinin sosyal-ekonomik haklarının geliştirilmesi ve korumasının sadece adaletli bir çalışma koşuluna değil, aynı zamanda basın özgürlüğüne de katkı sağlayacağını vurguladı.

Yazılı ve görsel basının yaşadığı sıkıntılar ve maddi çaresizliklerin bedelinin çalışanlara ödetildiğini kaydeden Yıkıcı mesajında, “Bu anlamda bir yandan medyamızdaki patronluk yapısının etkisi, diğer yandan ise Türkiye gazete ve kanallarının, reklamlarının hiçbir bedel olmadan Kıbrıs’ın kuzeyinde yer edinebilmesi, doğalığında yerli gazete ve kanalları zor durumda bırakmakta, bunun da faturası emekçilere kesilmektedir” ifadesine yer verdi.

Yıkıcı, “Basın emekçilerini örgütlülüğü ve birlik içerisinde hareket edebilmeleri, pek çok sonunun üstesinden gelebilmenin ve ifade özgürlüğüne katkı koymaları anlamına gelmektedir. Bundan dolayı eşitlik ve adalet yoksa özgürlük de yoktur diyoruz ve tüm basın emekçilerine sendikalaşma çağrısı yapıyoruz” dedi.

İSKELE BELEDİYE BAŞKANI SADIKOĞLU DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

 İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, basın emekçilerinin ülke gelişimi ve tanıtımı konusunda en önemli görevlerden birini icra ettiklerine dikkat çekti.

Sadıkoğlu, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Mesajında, 3 Mayıs’ın önemine vurgu yapan Başkan Sadıkoğlu “yapılan hizmetlerin vatandaşlarımıza yansıtılması ve sorunların çözülmesi noktasında çok önemli bir kamu görevi yürüten basın mensubu arkadaşlarımızın 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyorum” dedi.

Basın emekçilerinin ülke gelişimi ve tanıtımı konusunda en önemli görevlerden birini icra ettiklerine dikkat çeken İskele Belediye Başkanı, mesajının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Basın emekçilerinin; zor şartlar altında çalışmalarına rağmen işine dört elle sarıldığını ve gece gündüz demeden bu mesleğe gönül verdiğini hiç kimse inkar edemez.

Kamuoyunu; doğru ve eksiksiz bilgilendirme konusunda yükümlülüklerinizi en iyi şekilde yerine getiriyorsunuz. Her ne kadar bazı sorunlar yaşansa da, gece gündüz demeden,  çalışan siz değerli emekçilerin çabaları takdire şayandır.

Bu sebeptendir ki, tarafsızlığını yitirmemiş tüm basın mensuplarının 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyorum.”

CTP: “BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZI”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), basın özgürlüğünün; sadece basın ve basın emekçilerinin özgürlüğü değil, aynı zamanda halkın haber alma özgürlüğü olduğuna işaret ederek, “Basın özgürlüğü, yalnızca bir temel hak ve özgürlük olarak değil, demokrasinin olmazsa olmazı olarak da kabul edilmelidir” dedi.

CTP, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

CTP mesajında; “basının iktidarlar tarafından baskı altında tutulduğu, basın emekçilerinin yaptıkları haberlerden veya açıkladıkları görüşlerden dolayı hürriyeti bağlayıcı cezalarla cezalandırıldıkları ülkelerde, yalnızca basın özgürlüğünün değil, demokrasinin de varlığının sorgulandığına” işaret etti.

Günümüzde basın özgürlüğünün ve dolayısıyla demokrasinin karşısındaki tek engelin; siyasi iktidarların uyguladığı baskılar olduğunu düşünmenin gerektiğine dikkat çeken CTP, basında tekelleşme ve ekonomik güç odaklarının, basını kontrol altına alma girişimlerinin de basın özgürlüğünü ve demokrasiyi en az siyasi iktidarların baskıları kadar tehdit ettiğini kaydetti.

CTP, bu girişimlerin, “yasalar ve mahkeme kararları kadar açık biçimde olmasa da, basın emekçilerinin düşündüklerini ve doğru bildiklerini kamuoyuyla paylaşmalarını zora soktuğunu, sansür ve oto sansürün kılık değiştirerek etkisini sürdürdüğünü” belirtti.

CTP, mesajında şunları kaydetti:

“3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde, dünyada, bölgemizde ve ülkemizde, gerek siyasi iktidarlar, gerekse ekonomik güç odakları tarafından basına ve dolayısıyla demokrasiye yönelik tüm tahakküm ve baskı girişimlerinin, algı operasyonlarının, manipülasyon çabalarının karşısında durduğumuzu kamuoyuyla paylaşır, bu tür baskılar altında, bedel ödemeyi göze alarak görevlerini sorumluluk bilinciyle yerine getiren basın emekçileriyle dayanışma içinde olduğumuzu bildirir, demokrasi mücadelesinde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da onlarla birlikte olacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

KITUYAD GÜN NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI: “BASININ SESİNİ DAHA ÖZGÜR DUYURACAĞI BİR DÜNYA”

Kıbrıs Türk Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (KITUYAD) Genel Sekreteri Birol Bebek, örgütlü, hür ve bağımsız bir basına acilen ihtiyaç olduğunu belirterek, kimsenin düşünce ve ifadelerinden dolayı yargılanmadığı, her türlü baskı ve sansürden uzak, basının sesini daha özgür duyuracağı bir dünya temennisinde bulundu.

Bebek, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, Birleşmiş Milletler’in, 1993 yılından bu yana kutladığı 3 Mayıs’ı Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nün bulunulan coğrafyada yaşananlar dikkate alındığında, daha çok bir anma günü haline geldiğini kaydetti.

“Bugün gelinen noktada elimizdeki veriler, dünyada birçok coğrafyada basın özgürlüğünü kısıtlayan gelişmelerin yaşandığını ve hatta yaşanmaya devam ettiğini ortaya koymaktadır” diyen Bebek, ülkelerin basın özgürlüğünü inceleyen Freedom House’un 2014 yılı raporunda, Türkiye’nin son 15 yıldır ilk kez "kısmen özgür ülkeler” kategorisinden "özgür olmayan ülkeler” kategorisine düştüğünü duyurduğu yıl olduğunu, geçtiğimiz 2 yılda ise bu durumun stabil hale geldiğine dikkat çekti. 
 
Ülkede de durumun içler acısı olduğunu söyleyen Bebek, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Örgütsüzlük, parti gazeteleri ve ekonomik bağımlılığın sonuçlarına bakıldığında, basın özgürlüğünden bahsetmek doğru değildir. Basının özgür olması için gereken en önemli materyal paradır. Ekonomik olarak güçsüz olmak, birilerine bağlı hareket etmeyi, onların güdümünde yayın yapmayı getirmektedir. Reklam pastasının paylaşımı, Türkiye medyasının Kuzey Kıbrıs’taki baskın gücü konusunda var olan sorunlara getirilecek realist politikalar, basın kuruluşlarının çok daha rahat ve özgür hareket etmesini sağlayacaktır.”

GAZİMAĞUSA BELEDİYE BAŞKANI ARTER’İN DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ MESAJI…

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Kıbrıs Türk basınının,  basın meslek ilkeleri çerçevesinde özgürlüğünün hiçbir zaman kısıtlanmayacağı şartlarda faaliyet göstermesini diledi.

Belediye Başkanı Arter, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle mesaj yayımlayarak, gazetecilerin gününü kutladı.

Arter mesajında, basın özgürlüğünün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Anayasa ile güvence altına aldığı temel haklardan biri olduğunu hatırlatarak, basın özgürlüğünün, demokrasinin gereklerinden biri olduğunu kaydetti.

Arter, basın mensuplarının halk adına üstlendikleri düşünceyi ve bilgiyi yayma görevinin, kısıtlama ve engellemeyle karşılaşmadan aydınlatma ve bilgilendirme şeklinde yerine getirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, basın özgürlüğünün sadece bir slogandan ibaret olmaması gerektiğini vurguladı.

İsmail Arter, “Basın mensuplarının halk adına üstlendikleri, düşünceyi yayma görevini, hiçbir engellemeyle karşılaşmadan yerine getirilmesi için ekonomik özgürlüğe sahip olması gerekmektedir. Hem basın kuruluşlarının ekonomik olarak gelişmesi, hem de bireyler olarak basın mensuplarının yaşam kalitesinin yükseltilmesi, basın özgürlüğü için çok önemlidir” dedi.

KIBRIS POLİTİKALAR MERKEZİ 3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Kıbrıs Politikalar Merkezi, “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü” kutladı, “kısıtlamalara karşı medyayı savunmak ve görev uğruna hayatlarını kaybeden” gazetecileri andı.

Kıbrıs Politikalar Merkezi mesajında, gün dolayısıyla; İnkılapçı Gazetesi Kurucusu Fazıl Önder Saraç, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Avukat Ayhan Hikmet, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Avukat Ahmet Muzaffer Gürkan, İnkılapçı Gazetesi Yazarı Derviş Ali Kavazoğlu ve Yenidüzen Gazetesi Yazarı Kutlu Adalı’yı andı.

“Basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlükleri ile birlikte en temel insan haklarından biridir” denilen açıklamada, kamuoyunun sağlıklı bir şekilde oluşması için toplumu ilgilendiren konularda farklı görüşlerin gazete, dergi, televizyon ve internet gibi basın yayın ve iletişim araçlarında özgürce tartışılabilmesi gerektiğine işaret edildi.

“KÖTÜ ÖRNEK…”

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Günümüz dünyasında basını tehdit etmek, internet özgürlüklerini sınırlandırmak ve akademisyenlerin tutuklanması gibi eylemler kötü örnek teşkil ediyor. İfade özgürlüklerini kısıtlayan, politikaların eleştirel değerlendirilmesine izin vermeyen ve farklı düşüncelere tahammül gösteremeyen ülkeler, yaşayan demokrasiler olarak bölgelerine model olma fırsatını kaçırıyor.

Basın özgürlüğü gibi evrensel değerleri sınırların ötesinde ve demokrasinin en önde gelen ilkeleri olarak benimseyen Kıbrıs Politikalar Merkezi, eleştiri özgürlüğünün sağlanması ve bağnazlığa karşı durulması için çalışmalarına devam ediyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.