1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 3 sendika yeni hükümetten sorunların çözümüne yönelik somut adımlar bekliyor
3 sendika yeni hükümetten sorunların çözümüne yönelik somut adımlar bekliyor

3 sendika yeni hükümetten sorunların çözümüne yönelik somut adımlar bekliyor

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS)ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ortak açıklama yaparak, yeni hükümetten sorunların çözümüne yönelik somut adımlar atmasını talep etti.

A+A-

3 Sendika adına yazılı bir açıklama yapan KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, “Bizler için de önemli olan  kurulacak  hükümette kimlerin yer alacağı, kimin hangi bakanlığa getirileceği değil,  bu hükümetin halkımızın ve çalışanların yaşam kalitesini ileri götürmek için neler yapacağıdır” dedi.

Kaptan, bu açıdan bakarak içinde bulunulan dönemde  halkı ve çalışanları yakından ilgilendiren ve yaşamlarını olumsuz etkileyen önemli konulara bir kez daha vurgu yapmak istediklerini belirterek, 3 madde halinde bunları sıraladı.

“ Kurulacak olan hükümetin programında bu konulara ne kadar önem verildiği sendikalar olarak bizleri yakından ilgilendirmektedir” diyen Kaptan Anayasal bir hak olan sendikalaşmanın ülkede sadece kağıt üzerinde olduğunu,  kamuda yüzde 33 olan sendikalaşmanın özel sektörde yüzde 5 olduğunu kaydetti.

Çalışanların  ekonomik açıdan hak ve menfaatlerinin korunması, geliştirilmesi,   iş güvencesi ve can güvenliği açısından sendikalaşmanın hayati önem taşıdığını belirten Kaptan, kurulacak olan hükümetin programında bu konunun yer alıp almadığı veya nasıl yer aldığının sendikaları yakından ilgilendirdiğini kaydetti.

Kaptan,  2011 yılında yürürlüğe giren ve kamuda çalışanlar arasında çok büyük bir ayrımcılık ve adaletsizlik yarattığını ileri sürdüğü  ve "göç yasası" olarak nitelendirdiği Kamu Çalışanlarının Aylık  (Maaş ve Ücret) v Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası’nın “kanayan  bir yara” olarak ortada durduğunu, bu yaranın bir an önce kapatılması gerektiğini belirtti.

Kaptan, yeni hükümetin  programında  “adaletsizliğin” ortadan kaldırılmasına yönelik nasıl bir düzenleme yapacağını sordu.
 “Son iki yıl içerisinde TL'nin döviz karşısında %55 oranında değer kaybetmesiyle ve hükümetlerin uygulamış olduğu yanlış ekonomi politikaları sonucunda  halkın alım gücünde büyük bir gerileme  yaşanmıştır” diyen Kaptan, bundan  tüm emekçi kesimlerin   etkilendiğini, özellikle asgari ücretle çalışanlar ve diğer  dar gelirlilerin “açlık sınırı altına gerilediğini” ifade etti.

Kaptan, “Yeni kurulacak olan hükümetten  yukarıda belirttiğimiz sorunların çözümüne  yönelik somut adımlar bekliyoruz. Bizler KTAMS, KTÖS ve KTOEÖS olarak sorunlara çözüm üretme becerisi olmayanların hükümet etme hakkı olmadığını vurgulamak isteriz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.