1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 35 haftalık bebekte anomali yoktu
35 haftalık bebekte anomali yoktu

35 haftalık bebekte anomali yoktu

Yasa dışı kürtaj davasında Türkiye’den gelen DNA uzmanı ile Adli Tıp Uzmanı beş fetüsten dördünün erkek olduğunu, 35 haftalık fetüsün ise kız olduğunu ve herhangi bir anomalinin tespit edilmediğini belirtti

A+A-

Suna ERDEN 

Girne’de Şubat ayında ortaya çıkan yasa dışı kürtaj davasının dünkü oturumunda Türkiye’den gelen uzman tanıklar dinlendi. İddia makamının tanıkları İstanbul Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Başkanı Bestami Çolak ile Adli Tıp Uzmanı Elif Kara fetüslerle ilgili hazırlanan raporları mahkemeye sunarken, Polis Genel Müdürlüğü Parmak İzleri Şubesi’nde görevli polis memuru Olgun Demir, hastanede el konulan bilgisayar ve sanıkların cep telefonlarındaki yazışmaları mahkemeye aktardı. Girne Kaza Mahkemesi’nde görüşülen davada, beş fetüsten dördünün erkek, 35 haftalık fetüsün ise kız olduğu belirtildi. 

DÖRDÜ ERKEK, BİRİ KIZDI 

Davaya tanıklık yapmak üzere Türkiye’den gelen Adli Tıp Uzmanı Elif Kara, fetüslerin ve 35 haftalık bebeğin otopsisinde potasyum bulunduğunu ve DNA raporlarında 4 fetüsün erkek, 35 haftalığın bebeğin ise kız olduğunu açıkladı. Kara açıklamalarına şöyle devam etti: “Polis tarafından adlandırılan 1 numaralı fetüs kavanoz içerisinde geldi baş bölgesi çürümüştü. Yapılan tespitlerde 19-21 haftalıktı, DNA incelemesinde cinsiyeti erkek olarak belirlendi. Otopsi bulgularında potasyum bulundu. 2 numaralı fetüste 17-19 haftalıktı cinsiyeti erkek, bulgularda ise potasyuma rastlandı. 5 numaralı fetüs 16-18 haftalıktı potasyum analizi yapılamadı, cinsiyeti erkekti. 7 numaralı 34 haftalık bebeğin cinsiyeti kızdı. Otopside kafatası yassılaşmıştı, tırnakları gelişmiş, göğüs boşluklarında ise çürüme tespit edildi. 8 numaralı fetüs ise, 17-18 haftalıktı ve otopside potasyum bulundu” dedi. Kara, 35 haftalık bebeğin yapılan otopsisinde hiçbir anomali tespit edilemediğini açıkladı. 

DNA RAPORUNU MAHKEMEYE SUNDU 

Adli Tıp Uzmanı Elif Kara ise fetüslerin otopsi yapılmadan önce anne ve babalarının tespiti için DNA örnekleri yapıldığını, yapılan araştırmada polis tarafından 2 numaralı diye adlandırılan fetüsün annesinin M.A. olduğuna dair tespit yapıldığını söyledi. Kara, DNA raporunu mahkemeye ibraz etti. Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Parmak İzleri Şubesi’nde görevli polis memuru Olgun Demir, ebe Ayşegül İşbilen’in cep telefonundaki bir adet mesajı mahkemede okudu. Demir ayrıca, Aziz Doğgün’ün Doktor Fahri Karagözlü’nün cep telefonuna internet üzerinden gömdüğü bebeklerin mezarlar görüntülerini ibraz etti. Duruşma amaçlı mahkemeye getirilen sanıklar Doktor Fahri Karagözlü, Doktor Rasıha Serdaroğlu, Doktor Mehmet Ali Tunçbilek, Doktor Verda Özkent Tunçbilek, ebe Ayşegül İşbilen ve emekli hemşire Taner Okburan duruşmanın ardından yeniden cezaevine konuldu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.