1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 5 Farklı Barkod Etiketi
5 Farklı Barkod Etiketi

5 Farklı Barkod Etiketi

Barkod etiketleri, üretilmi yapılmış olan ürünlerin barkodlarının etiketlenmesi işleminde kullanılan etiket çeşitidir. Baskılı ya da baskısız çeşitleri bulunmaktadır.

A+A-

Barkod etiketleri, üretilmi yapılmış olan ürünlerin barkodlarının etiketlenmesi işleminde kullanılan etiket çeşitidir. Baskılı ya da baskısız çeşitleri bulunmaktadır. Termal yöntem ile ribon kullanılmadan ya da Termal Transfer yöntemi ile ribon kullanılarak basımı iki farklı teknikle etiket basımı gerçekleştirilebilmektedir. Termal Yöntemde genellikle Eco Termal etiket ya da Lamine (Top) Termal etiket kullanılmaktadır. Eco Termal etiketin özelliği maliyetinin son derece uygun olmasıdır. Ancak koruyucu herhangi bir kaplama olmadığından dış etkenlere açıktır. Bu yüzden genel olarak günübirlik kullanımlarda ya da raf ömrü kısa olan 6 ayı geçmeyen hızlı tüketim ürünlerin etiketlenmesinde kullanılır. Lamine Termal etiket ise,  yüzeyinde laminasyon işlemi uygulandığından daha dayanıklı hale gelmiştir. Böylece raf ömrü daha uzun 1 yıla kadar olan ürünlerde kullanılabilmektedir.

Termal transfer yönteminde kullanılmak istenirse basım maliyeti yükselmektedir. Ancak bununla birlikte etiketin kalitesi de artmaktadır. Vellum, Kuşe, Floresan, Silvermat, Fastyre gibi etiketler bu yöntemle basılır. Kuşe etiket, parlak ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Genellikle kısa süreli raf ömrü olan ürünler ya da temizlik ürünlerinde ambalaj etiketi  olarak kullanılmaktadır. Vellum etiket ise Kuşe ile benzer özellikleri gösterir yalnızca mat ve pürüzlüdür. Ribonla baskı alınması sırasında bu pürüzler dolar ve etiket sürtünme gibi dış etkilere karşı daha dayanıklı hale gelir. Floresan etiket, 5 farklı ve canlı rengi ile dikkat çekmek ve ürünleri birbirinden rahatlıkla ayırt edebilmek için kullanılır. Fastyre etiket ise çok kuvvetli yapışkana sahiptir ve diğer etiketlerin kullanılamadığı halı, çuval, lastik gibi zorlu yüzeylerde tercih edilir. Silvermat etiket en kaliteli olandır ve yıllarca kullanılabilmekte ve dış etkenleden etkilenmemektedir. Bu özelliği sayesinde genellikle demirbaş ürünleri etiketlemek için kullanılmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.