1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 5 Haziran Dünya Çevre Günü mesajları
5 Haziran Dünya Çevre Günü mesajları

5 Haziran Dünya Çevre Günü mesajları

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Halkın Partisi, Gazimağusa Belediyesi, Çevre Mühendisleri Odası ve Yeşil Barış Hareketi mesaj yayımladı…

A+A-

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Halkın Partisi, Gazimağusa Belediyesi, Çevre Mühendisleri Odası ve Yeşil Barış Hareketi mesaj yayımladı…

HP

Halkın Partisi’nin mesajında, ülkede  7 adet olan Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde  gereken denetimler ve faaliyetlerin  yapılamamakta olduğu, bölgede  turizm faaliyetlerinin geliştirilmediği kaydedildi.

Mesajda,  ülkedeki çöp ve atık sorununun gittikçe büyümekte olduğu,  CMC maden atıklarının yıllardır toprak, su ve hava gibi doğal kaynakları kirlettiği belirtildi.

HP mesajında, Taş ocaklarının çevreye etkisinin azaltılması istenerek,  çevre düşmanı yapılaşmanın durdurularak yerleşim yerlerinin doğayla dost olması gerektiği ifade edildi.

ARTER

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter de  çevre konusundaki olumsuzluklara dikkat çekerek, kültürel ve tarihi değerlerle birlikte doğal çevrenin  de turizm için önemli olduğunu kaydetti.

Arter, ülke genelinde uygulanması gereken bir konu olarak gördükleri kentin kanalizasyon altyapısının sağlıklı çalışır duruma getirilmesi, atık suların ve katı atıkların geri dönüştürülmesi konuları üzerinde çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Çevrenin korunması için her bireye görev düştüğünün altını çizen Arter, çevre konularında daha fazla bilinç yaratılarak, somut adımlar atılarak gelecek nesillere daha sağlıklı, daha yaşanabilir bir ülke ve çevre bırakılması ortak hedefiyle hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI

Çevre Mühendisleri Odası da ekolojik yıkımla mücadele edilmesi gerektiğine işaret etti.

Mesajda, ülkede, plan, proje ve fizibilite olmadan yapılan yatırımların  çevrenin tahribatına yol açtığı ve  çevresel açıdan sürdürülebilir bir kalkınmaya engel olmakta olduğu kaydedildi.

Çevre Mühendisleri Odası mesajında  özel çevre koruma bölgelerinin   ülkesel fiziki plana işlenerek  imar planlarının hazırlanması ve en kısa sürede  koruma altına alınması gerektiği belirtildi.

YEŞİL BARIŞ HAREKETİ

Yeşil Barış Hareketi mesajında ise,  ülkede yüzlerce bitki, böcek, balık, kuş, sürüngen ve memeli türlerinin soyunun yaban hayatı kaçakçılığı nedeniyle tehdit altında olduğu vurgulandı.

Mesajda,  gerek kıyısal alanlarda, gerek dere yataklarında, gerekse tarımsal alanlarda son günlerde doğaya karşı saldırıların büyük bir ivmeyle arttığı  belirtildi.

Mesajda, doğayı kâr hırsıyla yok edenlerin aslında geleceği yok etmekte oldukları kaydedildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.