1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD Büyükelçisi John Bass'ten 'Fethullah Gülen' açıklaması
ABD Büyükelçisi John Bass'ten 'Fethullah Gülen' açıklaması

ABD Büyükelçisi John Bass'ten 'Fethullah Gülen' açıklaması

Bass, "Türkiye’nin demokratik yöntemlerle seçilmiş hükümetini şiddet yoluyla devirme girişimleri nedeniyle yaşanan can kayıplarının yasını Türk dostlarımızla birlikte tutuyoruz. Çağdaş, demokratik bir toplumda darbelerin kesinlikle yeri yoktur.

A+A-

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, "Türkiye’nin demokratik yöntemlerle seçilmiş hükümetini şiddet yoluyla devirme girişimleri nedeniyle yaşanan can kayıplarının yasını Türk dostlarımızla birlikte tutuyoruz. Çağdaş, demokratik bir toplumda darbelerin kesinlikle yeri yoktur.

Türk milletinin şiddet içeren bu müdahale karşısındaki kararlılığını ve demokratik kurumlara olan desteğini takdir ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Bass, büyükelçiliğin resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, geçtiğimiz hafta sonu yaşanan olayların herkes için son derece rahatsızlık verici olduğunu belirterek, "Türkiye’nin demokratik yöntemlerle seçilmiş hükümetini şiddet yoluyla devirme girişimleri nedeniyle yaşanan can kayıplarının yasını Türk dostlarımızla birlikte tutuyoruz. Çağdaş, demokratik bir toplumda darbelerin kesinlikle yeri yoktur. Türk milletinin şiddet içeren bu müdahale karşısındaki kararlılığını ve demokratik kurumlara olan desteğini takdir ediyorum." ifadelerini kullandı.

ABD hükümetinin en üst düzeyli makamlarının, darbe girişiminin ilk anlarından itibaren, Türkiye’nin müttefiği olarak sahip olunan güçlü duruşu kesin bir şekilde ifade ettiklerini aktaran Bass, açıklamasında şunları kaydetti:

"Hızla gelişen söz konusu olaylar karşısında açıklama yapan ilk yabancı lider olan Başkan Obama, açıklamasında Türkiye’nin demokratik yöntemlerle seçilmiş hükümetine destek çağrısında bulunmuştur. Dışişleri Bakanı Kerry, ABD’nin Türkiye’nin seçilmiş, sivil hükümeti ve demokratik kurumlarına yönelik mutlak desteğini Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na ivedilikle yinelemiş ve darbe girişiminin yaşandığı gece saat 02:00’den kısa bir süre sonra bu yönde bir açıklama yayınlamıştır. Bakan Kerry, bir sonraki gün Lüksemburg’da düzenlediği basın toplantısında da ABD’nin tereddütsüz ve kesin suretle demokratik liderliğin, demokratik yöntemlerle seçilmiş bir lidere saygının, bu bağlamda anayasal bir sürecin ve Türk devletinin yanında olduğunun bir kez daha altını çizmiştir."

Bazı haberler ve maalesef kamuoyu tarafından tanınan bazı kişilerin, ABD’nin, darbe girişimine bir şekilde destek verdiği yönünde spekülasyonlarda bulunduklarını vurgulayan Bass, "Bunlar kesinlikle doğru olmamakla birlikte, bu tür spekülasyonlar iki büyük ülke arasındaki uzun yıllara dayanan dostluğa zarar verici niteliktedir." ifadesini kullandı.

Büyükelçi Bass, açıklamasında şu görüşlerini paylaştı:

"ABD’de ikamet eden kişilerin darbe girişimine katılmış olma ihtimali konusunda ise ABD, darbe girişimine ilişkin soruşturmayı yürüten Türk makamlarına destek sağlama yönündeki isteğini açıkça ifade etmiştir. Türkiye’nin, ABD’de yasal olarak ikamet eden herhangi bir kişi hakkında iade talebinde bulunma kararı vermesi halinde, bu husus ABD ile Türkiye arasındaki iade anlaşmasında yer alan şartlar çerçevesinde değerlendirilecektir. Bu amaca yönelik olarak, aralarında ABD Adalet Bakanlığı temsilcilerinin de bulunduğu ABD ve Türkiye’deki ABD hükümeti makamları, muhataplarıyla birlikte çalışmaya ve ülkelerimiz arasındaki iade anlaşmasınca belirlenen yasal ve delillerin kabulüne ilişkin standartların karşılanması için neler yapılması gerektiğini ele almaya hazırdır. İade anlaşmamızın ve ABD yasalarının, şüpheli bir şahsın başka bir ülkenin yargısına transferinden önce yerine getirilmesi gereken belirli şartlar içerdiğinin altını çizmek isterim."

Öte yandan, Büyükelçi Bass, şahsına atfedilen ve Türkiye’nin demokratik yöntemlerle seçilmiş hükümetine saygısızlık izlenimi uyandıran birtakım gerçek dışı sözlerin, çoğunlukla Fetullah Gülen'e sempati duyduğu düşünülen kullanıcılar tarafından sosyal medyada yayıldığından haberdar olduğuna işaret ederek, bu sözde açıklamanın tamamen uydurma olduğunu ve ABD ile Türkiye arasında gerilim çıkarmak ve Türkiye’nin güvenliğini sekteye uğratmak amacıyla tasarlandığının görüldüğünü vurguladı.

Bass, açıklamasına şöyle devam etti:

"Pek çok kez ifade ettiğim gibi, Türkiye ve ABD yakın dost ve güçlü müttefiktir. Ülkelerimiz, ortak değerler, derin tarihi bağlar ve bir ülkenin diğerini savunacağı yönünde taahütte bulunduğu NATO ittifakıyla birbirine bağlıdır. ABD’nin Türkiye’nin güvenliğini tehlikeye atmaya ve Türkiye’nin güçlü ve başarılı bir ülke olmasını engellemeye çalıştığı yönündeki söylemi reddediyorum. İttifakımız, Türkiye’ye, Türkiye’nin güvenliğine ve refahına mütemadiyen yatırım yapmış olduğumuzu, Türkiye’nin ve Türk halkının güçlü ve müreffeh gelecek hedefi için bu ülkedeki herkese yardım etme yönündeki kararlılığımızı sürdürdüğümüzü göstermektedir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.