1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD Irak'ta bir şartla her kesimle çalışmaya hazır
ABD Irak'ta bir şartla her kesimle çalışmaya hazır

ABD Irak'ta bir şartla her kesimle çalışmaya hazır

ABD yönetimi, Irak'ın kontrol ve komutası altında olması şartıyla DAEŞ'e karşı tüm kesimleri destekleyebileceklerini, operasyonların da tüm Iraklıların hakları ve yerel nüfusun korunduğu bir anlayışla yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

A+A-

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcülerinden Elissa Smith, AA muhabirinin, ABD'nin Tikrit'teki operasyonlara destek vermek için ortaya koyduğu şartlar ve ülkedeki Şii gruplarla ilgili sorularını yanıtladı.

Smith, "Bizim söylediğimiz, bunun Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile diğer Iraklı liderlerin söz verdiği gibi tüm Irak vatandaşlarının haklarının güvenceye alınması ve yerel nüfusun korunması çabalarıyla uyumlu şekilde Irak'ın öncülüğünü üstlendiği bir operasyon olması gerektiğiydi" dedi.

Bu durumun Tikrit için de geçerli olduğunu belirten Smith, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırıları başlamadan önce İran destekli Şii milislerinin kentten ayrılmasını kastederek, "Iraklılar da bu koşulları uyguladı" diye konuştu.

Smith, Irak'ın toprak bütünlüğünü sağlama ve DAEŞ teröristlerini ülkeden çıkarma yönünde Irak hükümetinin yardım çağrılarına yanıt veren "on binlerce Sünni ve Şii gönüllü vatansever" olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Irak hükümeti bu gönüllüleri organize etti. Şu anda halk seferberlik gücü olarak da anılıyor bu. Irak güvenlik güçlerinin komutası altında çalışan bu birimlerden birçoğunun Irak güçleriyle birlikte mücadeleye devam edeceğini anlıyoruz. Halk seferberlik gücünün oynanacağı role Irak hükümeti karar verecek."

"IRAK'IN KOMUTASINDA ISRARLIYIZ"

Pentagon Sözcüsü Elissa Smith, Iraklıların Tikrit'i kurtarmak için önemli fedakarlıklarda bulunduğunu dile getirerek, "Bizim desteğimizle Iraklıların bu operasyona bağlılığı sürüyor" diye konuştu.

Smith, "Karşı taarruz operasyonları devam ederken Irak güvenlik güçleri, federal polis, peşmerge, gönüllüler, aşiretler gibi DAEŞ karşıtı tüm unsurları destekleyebiliriz ama Irak'ın açık kontrol ve komutanlığı, iyi planlama ve yerel liderlerle koordinasyonda ısrar ediyoruz" ifadesini kullandı.

ABD olarak amaçlarının DAEŞ'in zayıflatılması ve yenilgiye uğratılması için Irak güvenlik güçlerine yardım ve destekte bulunmak ve DAEŞ'e karşı kapsayıcı bir yaklaşım sergileyen çok mezhepli bir hükümet ve Irak güvenlik güçleriyle çalışmak olduğunu belirten Smith, "Bu amacımız değişmedi ve Tikrit konusunu da aynı yaklaşımla ele aldık" dedi.

"İRAN İLE ÇALIŞMAYACAĞIZ" MESAJI

ABD yönetimi, Tikrit'teki operasyonlara hava desteği vermek için Irak hükümetine, İran destekli Şii milislerin kentten çıkması şartını getirmişti. Bu kapsamda, ABD yönetimi İran destekli Şiilerin Tikrit'ten çıkmasını da memnuniyetle karşıladı.

Pentagon sözcülerinden Steve Warren, "Bundan memnunuz. Iraklılar kararlarını verdi. İran'ın da koalisyon güçlerinin de masaya ne getirdiğini gözlemleyebildiler ve kararlarını verdiler" dedi.

ABD yönetiminin Tikrit'teki operasyonlar ilk başladığında İran'ın desteğine dair belirgin karşı çıkış sergilememesi, İran ile ABD'nin işbirliği mi yaptığı sorularına neden olmuştu. ABD, bu adımıyla İran ve İran destekli Şiilerle birlikte çalışmayacağı mesajını da verdi.

ABD yönetimi, İran destekli Şii milislerle yapılan Tikrit taarruzunun tıkandığını savunuyor ve şimdi koalisyon güçlerinin hava saldırılarına başlamasıyla Tikrit'teki operasyonun hız kazanacağını düşünüyor. Koalisyon güçleri, Tikrit'te dün üç hava saldırısı düzenlerken, önceki gece de 17 hava saldırısı yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.