1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Abdullah Gül'den 'Rusya' çağrısı
Abdullah Gül'den 'Rusya' çağrısı

Abdullah Gül'den 'Rusya' çağrısı

19. Avrasya Zirvesi kapsamında verilen yemekte şeref konuğu olarak yer alan Abdullah Gül, dünyada son dönemde yaşanan olayların, ülkelerin bir araya gelip sorunları çözmesine büyük zarar verdiğini ve bunu engellediğini söyledi.

A+A-

Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya ilişkilerinin çok boyutlu bir hali olduğunu belirterek, "Bu, Kafkasya'nın huzuru için çok önemliydi. Türkiye ve Rusya ilişkilerinde ortaya çıkan sorunun vakit geçirmeksizin çözülmesi, eski duruma tekrar dönülmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Böyle bir adımın çok geniş bir coğrafyada önemli olumlu sonuçları olacaktır" dedi.

19. Avrasya Zirvesi kapsamında verilen yemekte şeref konuğu olarak yer alan Abdullah Gül, dünyada son dönemde yaşanan olayların, ülkelerin bir araya gelip sorunları çözmesine büyük zarar verdiğini ve bunu engellediğini söyledi.
Bu sorunların büyümesinin, Filistin meselesi gibi dünyanın ana meselelerinin çözümü için atılan adımları olumsuz etkilediğini belirten Gül, bunun acilen sona erdirilmesi gerektiğini vurguladı.

Gül, son aylarda Türkiye ve Rusya arasında yaşanan gerginliğin sadece iki ülke için değil, bölge için de olumsuz etkileri olduğunu vurgulayarak, "Türkiye Rusya ilişkilerinin çok boyutlu bir hali vardı. Bu, Kafkasya'nın huzuru için çok önemliydi. Türkiye ve Rusya ilişkilerinde ortaya çıkan sorunun vakit geçirmeksizin çözülmesi, eski duruma tekrar dönülmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu sadece iki ülke için değil, tüm bölge için çok önemli. Böyle bir adımın çok geniş bir coğrafyada önemli olumlu sonuçları olacaktır" diye konuştu.

Azerbaycan ve Ermenistan sınırında yaşanan çatışmalara da değinen Gül, şunları kaydetti:

"Azerbaycan'a ait olan Yukarı Karabağ'ın işgali, Kuzey Kafkasya'daki meselelerin hep öyle gitmeyeceğini, bir gün aniden patlayacağını gösteriyor. Bugün yaşanan olaylar da riskin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Şehit düşen Azeri kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve tüm Azerbaycan'a baş sağlığı dileklerimi iletiyorum. Ermenistan'ın Azerbaycan'ın topraklarını işgal etmesinin kabul edilebilir bir yan yoktu. Birleşmiş Milletler tarafından Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü tanınmıştır. Bu sorunun, Birleşmiş Milletleri Güvenlik Konseyinin kararları göz önünde bulundurularak, sulh yoluyla çözülmesi ve işgalin sona ermesi ve Azerbaycan toprak bütünlüğünün sağlanması barışa etki edecektir."

Abdullah Gül, Avrupa'nın, mülteci, terörizm, ırkçılık, gibi sorunlarla ciddi sınav verdiğini, bu problemlerin de öncelikle sorunların göz ardı edilmesine neden olduğunu ifade etti.

Var olan sorunların acilen çözülmesi gerektiğinin altını çizen Gül, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Türkiye'nin mülteci meselesiyle ilgili AB ile yaptığı oldukça önemli.

Uzlaşmayla çok büyük sorunların çözülmesi açısından önemli bir örnek. Irak ve Suriye'nin yeniden yapılanma çabalarının, yeni sorunlara yol açmadan çözülmesi gerekiyor. Çözdükten sonra yeni sorunların ortaya çıkmamasını temin etmek çok önemlidir. Bu nedenle buna ortam hazırlamadan nihai çözümler yapılması hayati önem taşıyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.