1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. “Ağırlık mülkiyette – müzakereciler pazar hariç her gün görüşecek”
“Ağırlık mülkiyette – müzakereciler pazar hariç her gün görüşecek”

“Ağırlık mülkiyette – müzakereciler pazar hariç her gün görüşecek”

Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafının müzakerecileri Özdil Nami ve Andreas Mavroyannis’in Kıbrıs sorununun çözümü çerçevesinde müzakerelere yeniden başlaması Rum basında da yer aldı.

A+A-

Politis gazetesi: “Ağırlık Mülkiyette – Müzakereciler Pazar Hariç Her Gün Görüşecek” başlıkları altında verdiği haberinde, Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami ve Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis’in, liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’in 1 ve 14 Eylül tarihlerindeki görüşmelere hazır olmalarını sağlamak amacıyla dün görüşmelere başladıklarını yazdı.

Gazete, dün üç saat görüşen Nami ve Mavroyannis’in, liderlerin 1 Eylül’de yapacakları görüşmeye hazır olabilmeleri amacıyla, bu tarihe kadarki sürede, Pazar hariç her gün görüşeceklerini belirtirken görüşmenin temelinde mülkiyet konusunun yer alacağını vurguladı.

Habere göre, Rum Hükümet Sözcüsü Vekili Viktoras Papadopulos dün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Nami ve Mavroyannis’in liderlerin bir sonraki görüşmesinin hazırlığını yapmak amacıyla yoğunlaştırılmış temaslara başladıklarını belirtti.

Akıncı ve Anastasiadis’in 1 Eylül’deki görüşmelerinde sadece mülkiyet, toprak ve eğer varsa, müzakerecilerin yönetim başlığına ilişkin gündeme getirmek istedikleri konuların ele alınacağını vurgulayan Papadopulos, yönetim başlığının kapanıp kapanmadığının sorulması üzerine ise “hiçbir konu kapanmış değil” yanıtını verdi.

Papadopulos, önümüzdeki görüşmenin gündeminin mülkiyet ve toprak konusu olduğunu, toprak konusunu derken ise haritaları değil kriterleri kastettiğini vurguladı.

Mülkiyet konusunda ise “mülkiyet hakkının tanınmasına ilişkin anlaşmanın duyurulmuş olduğunu” ifade eden Papadopulos, “şimdi kriterler ve mekanizmalar gibi konular ele alınacak” şeklinde konuştu.

Derinya’da sınır kapısının açılması konusundaki çabaların devam ettiğini de belirten Papadopulos, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in New York temasları çerçevesinde ABD Başkanı Barak Obama’yla görüşmesinin ise söz konusu olmadığını açıkladı.

Anastasiadis’in New York programının kısa süre içerisinde duyurulacağını ifade eden Papadopulos, New York’ta Kıbrıs sorununun uluslar arası boyutuna ilişkin çoklu konferans gerçekleştirilmesinin ise, henüz bu aşamaya gelinmemesinden ötürü, söz konusu olmadığını yineledi.

Papadopulos, Kıbrıs Rum tarafının garantiler konusundaki bilindik tezini de dile getirdi ve “çağdaş bir AB ülkesinde, çağdaş toplumlarda garantilerin olamayacağını” savundu.

Papadopulos, “Kıbrıs devleti AB içerisinde çağdaş bir devlettir ve Kıbrıs sorununun çözülmesi durumunda bu tür geri kalmış uygulamaları gerek yoktur” şeklinde konuştu.

RUM MECLİSİ 15 EYLÜL’DE TOPLANIYOR

Öte yandan Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru, Anastasiadis’in 15 Eylül tarihinde Rum meclisini Kıbrıs sorunundaki gelişmeler konusunda kapalı oturumda bilgilendireceğini açıkladı.

Omiru, bu bilgilendirmenin kendisinin talebi sonrasında yapılacağının da altını çizdi.

Fileleftheros gazetesi: “Kıbrıs Sorununda Devir Yükseltiyorlar – Müzakereciler Teknokratlarla Paralel Her Gün Görüşecekler” başlıkları altında verdiği haberinde, Kıbrıs sorununda tüm seviyelerdeki müzakerelerin yoğunlaştırılması kararı alındığını, bu çerçevede müzakere gruplarının, teknik komitelerin ve çalışma gruplarının çalışmalarına hız vereceklerini yazdı.

Gazete, dün müzakere gruplarının görüşmelerinin yeniden başladığını ve atılacak adımların programının belirlendiğini belirtirken, müzakereciler Nami ve Mavroyannis’in de liderlerin 1 ve 14 Eylül tarihlerindeki görüşmelerinin hazırlıklarına hız vereceklerini vurguladı.

Buna paralel olarak “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüşümü, ekonomi ve AB konularıyla ilişkili olan geçiş dönemine dair konuların ele alınacağını” öne süren gazete, Kıbrıs Türk tarafının bir yandan “10’ncu Protokolün uygulanmasını (2004 yılında katılımın gerçekleşmesiyle uzlaşıya varılan AB normlarının çözümden sonra tüm adada uygulanması) görüşürken diğer yandan “birincil hukuk konusunu gündeme getirmekte olduğunu” öne sürdü.

Gazete, Türk tarafının, “Kıbrıs’ın AB’ye katılımına ilişkin yaptığı açıklamaların da soru işaretlerine yol açtığını” iddia etti ve KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak’ın Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmesi sonrasında yaptığı “çözümden sonraki yeni Kıbrıs’ın AB üyesi olacağı” şeklindeki açıklamasına yer verdi.

Haberde, sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB üyesi olduğu ve çözümden sonra da bu özelliğini koruyacağı” belirtilirken ne Güney Kıbrıs ne de AB’nin bunu tartışmaya niyeti olmadığı iddia edildi.

Simerini gazetesi ise konuya ilişkin haberini: “Çoklu ve Garantiler Konusunda Yeni Bir ‘Hayır’” başlığı altında verirken, Anastasiadis’in dün eski Rum Yönetimi Başkanlarından Dimitris Hristofyas ve önceki gün ise Yorgos Vasiliu’yla bir araya gelerek müzakere sürecini görüştüğünü yazdı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.