1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Ah Yeşilırmak ah!.. Bizi affedebilecek misin?..
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Ah Yeşilırmak ah!.. Bizi affedebilecek misin?..

A+A-

Emsalsiz güzelliklerinden dolayı Kıbrıs’ta insan yaşamının başladığı ilk yer olan Yeşilırmak oldu kara ırmak... Kara ırmak içimize çağıl çağıl akıyor tarifsiz bir acı ve azap gibi... İçimizi de alabildiğine karartıyor...  Halkın olayın boyutunu anlayabilmesi için futbol literatüründe açıklama yapıldı: “925 futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alan kül oldu!” Ya 925 futbol sahası büyüklüğündeki bu alan içinde ağaçlarla birlikte kül olan diğer canlılar?!..
   Pirgo’da başlayıp bizim tarafa sıçrayan üçüncü büyük yangın bu. Dikkatimizi esirgeyemeyeceğimiz bu rastlantıların yanı sıra, Pirgo’daki yangında seferber olan BM Barış Gücü’nün yangının bizim tarafa sıçraması karşısında takındığı kayıtsız tavırdır. Lanet olsun!..  
   Görünen o ki, bu facia ilk olmadığı gibi son da olmayacak. Yangın riskinin bu kadar yüksek olduğu ve benzeri faciaların sıkça yaşandığı bu ülkede hâlâ orman ve arazi yangınlarında en etkin mücadele aracı olan helikopteri alamayan bir devlet, artık devlet olduğunu iddia emekten vazgeçsin ve kabileden başka bir şeycik olmadığını ciddiyetle düşünmeye başlasın. Devletin bu konuya ayıracağı parası yoksa, bir kampanya bağlamında halkı yardıma çağırmayı da mı akıl edemiyorlar? Motivasyonsuzluğun bu kadarına pes... 

       *       *       *
   Sadece helikopteri almakla işin bitmeyeceğini, o helikopterin bakımının ve personelinin de düşünülmesi gerektiğini öne sürenler var. Bu bağlamda katlanacağımız külfetin, tek bir ağacımızın bile cayır cayır yanmasından daha önemli olamayacağını düşünenlerdenim. Kaldı ki bu ülkede o kadar fuzuli işe ve o kadar lüzumsuz adama harcanan nice para vardır. Yangın helikopteri söz konusu olduğunda mı gelecek aklımıza bu tür maddi külfetler?..
   Hem ülkemizde tam donanımlı, Akdeniz’in en güçlü kolordularından birinin bulunduğu gerçeği nasıl göz ardı edilebilir? Kolordumuzun helikopter filosu içinde bizim yangın helikopterinin bakımını ve idamesini yapmak hiç de zor ve sorun olmasa gerek…
   Toplumumuzun değerli kıdemli bürokratlarından Hilmi Refik ağabeyimiz ise “helikopteri satın almaya gerek yok. Bugünün lease sisteminde hem personel, hem helikopter ve hem de uçak var. TC Yardım Heyeti’ne bu konu sorulsun” diyor.

       *       *       *
   Yeşilırmaklı Mehmet Aykut İncirli’nin, ikinci Yeşilırmak yangın felaketinden sonra sosyal medyada paylaştığı görüşler son derece düşündürücü. Köşeme alma gereğini duydum. Bakınız ne diyor İncirli: 
   “Yeşilırmak'ta 15 yıl önce yine bir yangın çıkmış ve iki kat daha fazla ağaç yanmıştı. Kısa süre içinde yananların yerlerine yeni ağaçlar dikilmiş ve güvenlik şeritleri oluşturulduğu söylenmişti. Ne yazık ki, güvenlik şeritleri konusunda bizi kandırmışlar. Eğer 15 yıl önce ara bölge boyunca güvenlik şeritleri yapılsaydı, bugün bu zayiat olmazdı. 
   Yeşilırmak benim köyümdür. Ve askerliğimi de o bölgede yaptım. Özellikle ağustos ayının ikinci yarısında rüzgârlar oldukça güçlü esmeye başlar oralarda. Ve ne yazık ki Rum yurttaşlarımız yangın konusunda pek duyarlı değildirler. Yangın kendi taraflarındaysa müdahale ederler; sınırı geçtikten sonra ise evin yolunu tutarlar. Bu yangında da aynı senaryo tekrarlandı. BM güçleri de aynı şeyi yaptı. Yangın bizim tarafa geçtikten sonra yangına müdahale etmekten vazgeçtiler. 
   Bizim artık ‘barış olursa şöyle olur, böyle olacak söylemlerinden uzaklaşmamız gerektiğine inanıyorum. Her şeyi barışa endekslemekten vazgeçelim artık. BİZ KENDİMİZE BAKALIM ARTIK. Eğer yangın güvenlik şeridi yapılmış olsaydı, bu kadar zayiat olmazdı.
   O kadar masraf, o kadar külfet yapıp onca ağaç dikiyoruz, güvenlik şeridi yapmıyoruz. Sonra da oturup ağlıyoruz!.. Umarım bu kez yangın şeridi unutulmaz. 15 yıllık ağaçlar cayır cuyur yandı gitti… yazıklar olsun!..”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.