1. YAZARLAR

  2. Çiğdem Dürüst

  3. Ahkâm dediğin böyle kesilir
Çiğdem Dürüst

Çiğdem Dürüst

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Ahkâm dediğin böyle kesilir

A+A-

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile toplantı açmak “out”;

Kur’an okunarak toplantı açmak “in”

Uluslararası Hilal İslam Komitesi toplantısı ibret vericiydi.

***

Konuşması ne kadar kolay… Dilin kemiği yok diye boşuna dememişler ki zaten.

Kıbrıs’ın Kuzey’i hakkında konuşulanlara, dilenenlere baktığınızda Kıbrıs’tan bahsedildiğine

Kıbrıs’ı iyi bilenler inanmakta bin şahit ister eminim.

Gerçi son zamanlarda başbakanı, bakanları dinlerken de tam olarak nereden bahsettiklerine emin olamıyoruz ya… Onlarınkine alıştık! Yine de yabancıları bizi anlasınlar diye çağırıp, lobi çalışmalarına katkı yaparken; bizim hakkımızda bilmeden ahkâm kesmelerini kabul etmeyeceğim.

***

Toplantıda söz alanların ağızlarından çıkanı kulakları duyuyor muydu, ya da yaptıkları açıklamalara kendileri inanıyorlar mıydı çok merak ettim doğrusu…

Kıbrıslı Türklerin dışlanması konusunda söylenenlere yerden göğe kadar katılıyorum. Buna söyleyecek lafım yok! Ama bu konuda yorum yapıp, iyilik meleği ve hukuk timsali açıklamalar yapanların kendi memleketlerinin ve devletlerinin bizi tanımadıklarının farkında olup olmadıklarını cidden merak ediyorum.

Hem yaşadığımız sıkıntıları görüp, uğradığımız haksızlıkların farkında olup, bizleri desteklediklerini söyleyip; hem de KKTC’yi tanıyamayan bu memleket temsilcilerinin, ya ağızlarından çıkanı kulakları duymuyor; ya da bizimle dalga geçiyorlar.

Kusura bakmayın ama bizimle dalga geçildiğine olan inancım daha ağır basıyor. Bu toplantıda bulunup, bu dalga geçişlere tepki göstermeyenlere de ayrıca şaşıyorum.

Şaşkınlığımı ve öfkemi gizlemeyeceğim.

Süslü laflar sarf ederek,  gerçeklikten uzak ve dostlar alışverişte görsün mantıklarına bizim karnımız tok… Kıbrıs’ın Kuzey’inde yaşanmakta olan her türlü insan hakları ihlallerinden gerçekten ne derece haberdar olduklarını merak ediyorum Toplantıda esas ele alınması gereken meselelerin bu başlık altında değerlendirilmesini özellikle görmeyi isterdim.

Kıbrıs’ta;

Hem KKTC devletinin kendi yurttaşına uyguladığı insan hakkı ihlallerini;

Hem göçmenlere, mültecilere ve çalışma izinli kişilere uygulanan insan hakkı ihlallerini;

Hem Güney Kıbrıs’taki bazı bireylere kadar yansıyan insan hakkı ihlallerini ne derece tanımlayabiliyor bu komite acaba?

Gazel okuması kolay olabilir de, gazeli usulüne uygun okumak zor galiba…

KKTC devletinin meşruluğunu her fırsatta uluslararası camia nezdinde defalarca sorgulattıran bu komik ve açıklanamaz sistem içerisinde, insan hakları her saniye ihlal edilen yüz binlerce insanın gözü önünde toplanan böylesi bir kurultay adeta hepimizle dalga geçti…

***

Toplantıda söylenen sözler “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?” dedirtti doğrusu.

Toplantıda bulunan konuk ülkeler sanki her türklü ambargoyu kaldırmış KKTC’ye kapılarını ardına kadar açmışlar da, diğerlerinin yaptığını kabul edilemez buluyorlar…

Yapmayın Allah aşkına!

Arkadaşlar! Bırakın bu lafları!

Bunlara 50 yıldır Kıbrıslı Türklerin karnı tok!

Laf duymaktan sıkıldık artık, icraat bekliyoruz. İcraat…

Büyük savaşların meydana geldiği dünyada uluslararası hukukun önemine vurgu yaparak, uluslararası hukukun güçlenmesi ve insani değerlerin pekiştirilmesi gerektiğini söylerken toplantıyı gerçekleştirdiğiniz Kıbrıs Türk toprakları için siz ne yapıyorsunuz beyler?

Kıbrıslı Türkler esir edilmek isteniyor diye kınama yapanlar! Esaretten kurtulmak için ne yapıyorsunuz laf sıralamaktan başka?

Kıbrıs Türk halkının tarihte benzeri az olan bir soykırım planıyla karşı karşıya bırakıldığını söyleyenler! Buna ne kadar inanıyorsunuz? İnanıyorsanız şimdiki varoluş mücadelesine neden destek vermiyorsunuz madem yürekleriniz bu kadar yaralı?

Madem dertlerimizi bizimle aynı ağızdan mikrofon başında anlatanlar var; o halde gelin buradan başlayalım konuşmaya yeni baştan.

Ne dersiniz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.