1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. AİK emekli sandığında, 245 milyon Euro’luk boşluk
AİK emekli sandığında, 245 milyon Euro’luk boşluk

AİK emekli sandığında, 245 milyon Euro’luk boşluk

Rum Elektrik İdaresi (AİK) emekli sandığında, 245 milyon Euro’luk bir boşluk olduğunun tespit edildiği, bunun gizlendiği ve kurumun bunu ödemeyi yükümlülük olarak kabul ettiği haber verildi.

A+A-

Emekli sandığındaki bu büyük açığın sessiz sedasız kabul edilmesi ve emekli sandığı rezervlerinin yüzde 50’sini teşkil eden bu açığın nasıl meydana geldiği konusunda ortada büyük soru işaretleri bulunduğunu yazan Fileleftheros gazetesi, bu açığı Lefkoşa Rum Üniversitesi uzmanlarının yaptığı bir araştırmanın ortaya çıkardığını belirtti.

Bu açığın emeklilik planında yapılan ayarlamalardan kaynaklandığını kaydeden gazete, bununla ilgili rakamın 2013 yılında 514 milyon Euro olmasına rağmen, 2014 yılında bu rakamın 757 milyon Euro’ya fırladığını ekledi.

LAKKOTRİPİS AİK’TE ÖRGÜTLÜ SENDİKALARLA TERS DÜŞTÜ

Öte yandan Haravgi gazetesinde yer alan bir haberde ise, Rum Ticaret Bakanı Yorgos Lakkotripis’in AİK’te çalışanların örgütlü bulunduğu sendikaların temsilcileri ile dün görüştüğü ve Rum kesiminin AB İstikrar Mekanizmasından bir sonraki kredi dilimini almasının ön koşulunun, AİK’in bölümlere ayrılması olduğunu açıkladığı haber verildi.

Rum bakanın, kurumun özelleştirilmesinin önkoşulunun, kurumun bölümlere ayrılması olduğunu söylemek zorunda kaldığını yazan gazete, bu durumdan hoşnut olmayan sendikaların ise tepki önlemleri alacaklarını açıklamalarının ihtimal dahilinde olduğunu ekledi.

Fileleftheros gazetesinde yer alan habere göre ise Lakkotripis, memorandum yükümlülüklerinin AİK için olumsuz olmadığını, çünkü AİK konusunu, özelleştirme başlığından enerji başlığına taşımayı başardığını söyledi.

AİK’in hukuki açıdan bölümlere ayrılmasının (ve kısmen özelleştirilmesi planının) ise geçerli olduğunu söyleyen Lakkotripis, bunun piyasaya rekabetin girmesine izin vereceğini dile getirdi.

Gazete yabancı danışmanların araştırmalarına göre, AİK’in iki bölüme ayrılmasının önerildiğini; ilk bölümün şebekeler, ikinci bölümün de üretim ve tedarikle alakalı olacağını ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.