1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Akay: “Tutarlı siyasetin yerini tepki siyaseti almaya başladı”
Akay: “Tutarlı siyasetin yerini tepki siyaseti almaya başladı”

Akay: “Tutarlı siyasetin yerini tepki siyaseti almaya başladı”

Sosyolog Kudret Akay, konuk olduğu Gözde Bekir’in sunduğu Günaydın Ada programında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

A+A-

Ceren ERCİH

Seçimden çıkan sonuçlarda halkın değişim ve hesap sorma mesajı verdiğini ifade eden Akay, “Özersay parti kurmalı mı” sorusuna da siyasi beklentiler eğilimi neticesinde yanıt verdi. “

DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞLARI POLİTİK PARTİLER”

Akay, sandıktan çıkan en net sonucun değişim ve hesap sorma olduğunu şu sözlerle ifade etti; “Seçmen belli ki bir mesaj verdi. Bu mesaj esasında üç- dört seçimdir veriliyor seçmen tarafından. Bir tanesi değişim, bir diğeri de hesap sorunu. Seçmen tercihi bu şekilde ortaya çıktı. Siyaset arenasının bundan ne derece ders aldığı konusu ayrı bir tartışma konusudur. Son seçimlerden sonra tüm partilerin içerisinde belirli değişikliklere gidilme istencinin deklare edilmesi sanıyorum şu anda bazı siyasi kurumların bu mesajı aldığı yönündedir. Zaten almaları da gerekiyor.”

“BİR KISIR DÖNGÜ İÇERİSİNDE GİDEN BİR TOPLUMSAL YAPI HALİNE GELDİK”

Gelinen aşamada bir kaç farklı seçmen profili ortaya çıktığını belirten Akay, bu profilleri de şu sözlerle anlattı; “Devlet uzun yıllar ayrıcalıklı bir zümre yaratmakta etkin bir araç haline geldi. Bunun değişmesi gerekiyor. Bunu da değiştirecek olan siyasi aktörlerdir. Siyasi aktörlere de bunu değiştirebilecek olanlar seçmenlerdir. Yani bir kısır döngü içerisinde giden bir toplumsal yapı haline geldik. Bir çemberin etrafında sürekli olarak dönüyoruz ama çemberden bir türlü çıkış yolunu bulup, çıkamıyoruz. İşte o çıkış yolunu gösterebilecek siyasetçi, sürdürülebilir politikadaki siyasetçiler şu anda toplumun ihtiyacı olan şey.” 

“ARTIK TUTARLI SİYASETLER YERİNE TEPKİ SİYASETİ SİYASİ POLİTİKALARIN YERİNİ ALMAYA BAŞLADI”

Akay, Kuzey Kıbrıs’ta “tepki siyaseti” diye bir kavram oluştuğunu ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Bölük pörçük hayatların bölük pörçük seçmeni ortaya çıktı. Bunları toparlamanın zamanı gelmiştir. Artık tutarlı siyasetler yerine tepki siyaseti siyasi politikaların yerini almaya başladı. Duyduğunuz herhangi bir tepkiden dolayı o tepkiyi siyasallaştırabilir, onu bir başka olgudan intikam almak için kullanabiliyorsunuz. Bu şekle gelmesi siyasetin çok sağlıklı bir ortam değil. olgular bazında tepki vermek olumlu bir şeydir ama bunu o kadar süreksiz hale getirdik ki anlık tepkiler, çoğu kez kötü sonuçlar doğurur. Köktense bir şeyi değiştirebilecek bir yapı bulamıyoruz karşımızda.” 

“ÖZERSAY’IN KAMPANYASI BİR ŞEYLER DEĞİŞMELİ VURGUSUNUN İYİ BİR TEMSİLCİSİ OLDU”

Seçimlerin ilk turunda ciddi bir oy oranı alan Kudret Özersay’ın aldığı oylar ve yürüttüğü kampanya ile ilgili yorumlarda da bulunan Akay, Özersay’ın her kesimden oy aldığını söyledi. Akay; “Üç yıl önce başlatmış olduğu toparlanıyoruz diye başlattığı hareket aslında sonunda tepkisel bir hale dönüşen her şeye tepki veren bir başka hareket ki, Özersay’ın aldığı oylarla ilişkisi de var. Özersay’dan şu beklenebilir miydi? En güçlü olduğu yanı yıllardır görüşmecilik süreci içerisinde yer alan deneyimli olduğu konuda kampanyasının eksenine onu oturtmadı. Özersay ‘Artık yeter, bir şeyler değişmeli’ vurgusunun iyi bir temsilcisi oldu Özersay’ın kampanyası” dedi. 

“SİYASETİN DOĞRU TEMELLER OTURMASI AÇISINDAN BUNDAN SONRA ALACAĞI TAVIR ÇOK ÖNEMLİ”

Kudret Akay, bu oyların Özersay’ın parti kurması için yeterli olup olmayacağıyla ilgili öngörülerde de bulundu. Akay şunları ifade etti; “Siyasetin doğru temeller oturması açısından bundan sonra alacağı tavır çok önemli. Bu bir şakaydı, girdik bir şeyler gösterdik pozisyonunda olmamalı. Bence tabi ki kendi kişisel kararı o. Bunu bir siyasi harekete dönüştürür mü dönüştürmez mi kendi yapacağı değerlendirme ama toplumda şuna ihtiyaç var sadece bu yanlıştır, bu yanlıştır değil, onun ötesinde bu yanlışların nasıl düzeltilebileceği konusunda sürekliliği olan yeni mekanizmalara da ihtiyaç var bu toplumda. Parti enflasyonu gibi bir laf söylerler buna katılmıyorum.” 

“TALAT’IN YAPTIĞI DOĞRU BİR ŞEYDİR” 

Kudret Akay, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde genel başkanlığa aday olan Mehmet Ali Talat’ın 25 maddelik manifestosunun beklentilere yanıt verip vermeyeceğiyle ilgili de öngörüde bulunarak şunları kaydetti; “CTP’ye yönelik verecek öncelikle. Partinin yapılanması ile ilgili partinin siyasal yelpaze içerisindeki duruşunu yeniden tanımlayabilecek bir şey 25 madde. Onun ötesinde bir siyasal partinin duruşudur, bu benim felsefi inancımdır, ideolojik duruşumdur der ve sonra da seçmeni buna ikna etmeye çalışır ki, bu doğrudur. Onun için Sayın Talat’ın yaptığı doğru bir şeydir. ‘Benim partim CTP burada durmalıdır’ mesajını vermiştir. Daha sonraki işler, o ideolojiyi, o inançları, o düşünceyi topluma bunun doğruluğunu ikna etmek daha sonraki iletişim stratejisinin sorgulamaktır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.