1. YAZARLAR

  2. Ejder Aslanbaba

  3. Akdeniz Üretim Havzası
Ejder Aslanbaba

Ejder Aslanbaba

Milletvekili
Yazarın Tüm Yazıları >

Akdeniz Üretim Havzası

A+A-

İslam Kalkınma Bankası ve Dış İşleri Bakanlığı tarafından organize edilen konferans, ülkemizdeki mevcut kaynakları gözler önüne sermiştir. Dün gerçekleştirilen konferansta, İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkeleri ve K.K.T.C arasındaki bağların kuvvetlendirilmesinin gerekliliğinin altı çizildi. K.K.T.C’nin gerek stratejik önemi, gerekse turizm potansiyelinin İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkelerden yatırımcılar tarafından değerlendirilmesinin hem ülke ekonomisine getirileri olacağı, hem de K.K.T.C’nin uluslararası arenada elini güçlendirecek nitelikte bir hamle olacağı ön görülebilir. Çünkü ülkemizde izolasyonlar ve ambargolar nedeniyle mevcut kaynaklarımızı kullanamadığımız bir belirsizlik ortamı söz konusudur.

Son günlerde K.K.T.C ve Türkiye arasında çalışmaları başlatılan su projesi ile eğitimde sağlanan başarının organik tarımda da sağlanabilecek, yerel ve yabancı yatırımcıları teşvik eden bir ortam oluşturulmuştur. Yabancı yatırımcıları ülkemize çekerek, ekonomiyi büyütmek için gerekli olan alt yapı çalışmaları anavatan Türkiye’nin desteği ile zaten gerçekleştirilmiştir. Geriye kalan medyayı akıllıca kullanarak özel sektöre tanıtım yapıp, hükümetin gerekli yasal düzenlemeleri oluşturulmasıdır. Çünkü ülke ekonomimiz küçük olmasına rağmen, büyük fırsatlar barındırmaktadır. Bizlere düşen yatırım imkânlarını çeşitlendirmek ve üretim merkezi olma yolunda stratejimizi belirlemektir. Dünya standartlarında yedi üniversite ile ülkede elli bine yakın yabancı öğrenci barındırıyor olmamız, izolasyonlar ve ambargoların aslında aşılabileceğinin en büyük kanıtıdır.

Ülkemizin coğrafi ve stratejik öneminin yanı sıra eğitim seviyesi yüksek olan genç nüfusun % 60’ı 30 yaş altındadır. Dolayısıyla kaliteli iş gücü de mevcut kaynaklar arasındadır. Ekonomimizin gelişmesi için bir sonraki adım ise eksikliklerin belirlenmesi ve oluşturulacak bir eylem planı çerçevesinde uygulamaya geçilmesidir. Fakat yabancı yatırımcılara yönelik bu tarz etkinliklerin süreklilik arz etmesi şarttır. Nitekim yatırımcılar ülkedeki istikrar ve yasal güvencelere dayanarak güvenli yatırımlar yapmak isteyecektir. İslam ülkeleri ile birlik ve beraberlik içinde olarak her alanda kendi haklarımızı ve hak ettiklerimize ulaşabileceğimiz güzel günler olacaktır. Ülkemiz için yeni bir açılım gerçekleşmiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.