1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. AKEL: “Rusya Kıbrıs müzakerelerine daha çok müdahil olmalı”
AKEL: “Rusya Kıbrıs müzakerelerine daha çok müdahil olmalı”

AKEL: “Rusya Kıbrıs müzakerelerine daha çok müdahil olmalı”

Politis Rum siyasi partilerinin Lavrov’un Güney Kıbrıs ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerini “Partiler Çok Önem Verdi, Lavrov’dan Memnunlar” başlığıyla aktardı.

A+A-

DİSİ, Lavrov’un KKTC’ye gelmeme kararını “küçük mesele” diye niteleyerek, daha önce yalnız yabancı yetkililerin değil BM Genel Sekreteri’nin de KKTC’yi ziyaret ettiğine dikkat çekerken; AKEL, “güvenlik supabı olacağı düşüncesiyle Rusya’nın Kıbrıs müzakere prosedürüne daha çok müdahil olmasını” istedi.

Politis Rum siyasi partilerinin Lavrov’un Güney Kıbrıs ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerini “Partiler Çok Önem Verdi, Lavrov’dan Memnunlar” başlığıyla aktardı.

Habere göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Tasos Papadopulos’un ve Dimitris Hristofyas’ın başkanlığı döneminde yabancı yetkililerin ve hatta BM Genel Sekreteri’nin KKTC’yi ziyaret ettiğini hatırlattı. Lavrov’un KKTC’ye gelmeme kararını, taraf tutmadan yorumlayan Neofitu “Bunu yaparsam, Kerry’nin gidecek olmasını olumsuz diye nitelemem gerekir” dedi, şunları ekledi:

“Küçük şeyleri bırakıp büyük meselelere yoğunlaşmalıyız. Büyük resim, uluslararası siyaset sahnesindeki en önemli iki ülkenin dışişleri bakanlarının bugün Kıbrıs’ta bulunduğudur.”

Lavrov’un ziyaretinin önemine vurgu yapan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise “Rusya’nın Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına daha çok müdahil olduğunu görmek isterdik.

Ziyaretin sonuçlarını değerlendirmeden önce Başkan Anastasiadis’in siyasi partilere yapacağı bilgilendirmeyi bekleyeceğiz” dedi.

Kiprianu, Lavrov, Kerry ve diğer yabancı dışişleri bakanlarının Ada’yı ziyaretlerinin Kıbrıs sorunuyla ilgili muhtemel bir hareketliliği ifade ettiğine dikkat çekerek “Birileri, Kıbrıs sorununun çözüm dinamiği olduğuna inanıyor ve herkes kendi yöntemiyle katkı koymaya çalışıyor görünüyor” ifadesini kullandı.

AKEL’in, Rusya’nın çözüm prosedürüne daha çok katılımını arzu ettiğine işaret eden Kiprianu “Çünkü ezelden beridir ilkelere dayalı tutum sergiliyor ve güvenlik supabı olarak işleyebileceğine inanıyoruz” dedi.
 
EDEK, “Kıbrıs sorununun çözümünün saman alevi gibi değil, sürdürülebilir ve zamana dayanıklı olması gerektiği” görüşünü ortaya koyarken EURO.KO, Lavrov’un ziyaretinin siyasi faydasına dikkat çekekti, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi, Anastasiadis hükümetinin Lavrov’un ziyaretini değerlendirmesini istedi, Vatandaşlar İttifakı ise Lavrov’un açıklamalarını kutladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.