1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Akıllı Cep Telefon Kullanıcılarının Dikkat Etmesi Gereken Uygulamalar
Akıllı Cep Telefon Kullanıcılarının Dikkat Etmesi Gereken Uygulamalar

Akıllı Cep Telefon Kullanıcılarının Dikkat Etmesi Gereken Uygulamalar

Dünya dev teknolojoleri bünyesinde yer alan kişilerin çeşitli kapsamlarda uygulama indirdikleri ve indirilen bu alanlardan oluşacak problemler nedeniyle bilgi sahibi olmadıkları biliniyor. Yapılan araştırmalardan sonra indirilen uygulamalarda

A+A-

 

Dünya dev teknolojoleri bünyesinde yer alan kişilerin çeşitli kapsamlarda uygulama indirdikleri ve indirilen bu alanlardan oluşacak problemler nedeniyle bilgi sahibi olmadıkları biliniyor. Yapılan araştırmalardan sonra indirilen uygulamalarda kullanım şartlarının okunmadığı söyleniyor. Bununda ciddi anlamda hasar açtığı biliniyor.

Akıllı telefonlarda kullandığımız akıl küpü uygulamalar kişisel bilgilerimizin toplandığı turuva atına dönüşebiliyor. Kişisel verilerin gizliliği yasası, kalp ritmimizden bulunduğumuz konuma kadar pek çok bilginin taşındığı telefonlardan izinsiz veri toplayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Telefonlar akıllandıkça kullanıcılar hakkında daha kritik kişisel bilgiler taşımaya başladı. Alışveriş uygulamaları; kullanıcının adını, soyadını, konumunu, fotoğraflarınızı, telefon defterindeki kişi listesini elde ediyor. Sağlık uygulamaları; kilosu, cinsiyeti, her gün attığı adım, kalp ritmini bile akıllı telefonlarda tutuluyor. Masum gibi görülen güvenlik ya da alışveriş uygulama yazılımı kullanıcının isteği dışında yazılım kurulmasını, mikrofonun hatta kameranın açılıp kapatılmasını sağlıyor.

3 YIL HAPİS VAR 

Tüm bunlara karşılık 2014'ten bu yana beklenen kişisel verilerin gizliliği yasası onaylandı. Böylece yeni bir kurul oluşturularak kişisel verilerin gizlilği konusunda önemli bir adım atıldı. Bir cihazın, bilgisayar programı, şifresi veya sair güvenlik kodunun, bilişim sistemlerini araç olarak kullanarak işlenmesi durumunda, bunları imal ve ithal eden, sevk eden, nakleden, depolayan, satan kişi 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.