1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Akıncı: “Artık sona yaklaşmış bulunmaktayız”
Akıncı: “Artık sona yaklaşmış bulunmaktayız”

Akıncı: “Artık sona yaklaşmış bulunmaktayız”

Akıncı, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, halkın bayramını kutladı, bayramın barış ve huzur getirmesini diledi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkının tanınmış bir devletteki ortaklık haklarından mahrum bırakılarak yıllarca dünyadan soyutlanmış bir biçimde yaşatılmasının artık sonuna yaklaşıldığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı; “Kıbrıs Türk halkı, Güney Kıbrıs’taki ile eşit olacak kendi kurucu devleti ile hem kendi evinin efendisi olacak, hem de kurucu ortağı olarak yeni federal Kıbrıs’taki hak ettiği yerini alacaktır; günü geldiğinde referandumda kendi iradesi ile barış içinde yeni ve aydınlık bir geleceğin kararını kendi verecektir” dedi.

Akıncı, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, halkın bayramını kutladı, bayramın barış ve huzur getirmesini diledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı mesajında şunları kaydetti:

“Bir kez daha Kurban Bayramı'na, yakın çevremiz Orta Doğu’da masum insanların acımasızca kurban edildikleri bir savaş ortamında giriyoruz. 5 yıldır süren Suriye’deki çatışmalar, yüzbinlerce ölü ve yaralı milyonlarca mülteci yaratmasına rağmen hala sona ermemiştir. Bir an önce ateşkesin ve sonrasında kalıcı barış ve huzur ortamının başta Suriye ve Orta Doğu coğrafyasına ve tüm dünyaya hakim olması en büyük dileğimdir.

Kendi ülkemiz Kıbrıs’ta da karşılıklı kabul edilebilir adil bir çözüm olarak iki kurucu devletli birleşik federal bir devlet oluşturmak için ciddiyetle çalışıyoruz. Yoğun müzakere sürecinin son toplantısını bayramın 3'üncü günü olan 14 Eylül'de yapıp, son durumu halkımızla paylaşacak ve sonrasında da New York’taki temaslar için bir süreliğine adadan ayrılacağım.

Bu bayram günüde bilmenizi isterim ki, Kıbrıs Türk halkının tanınmış bir devletteki ortaklık haklarından mahrum bırakılarak yıllarca dünyadan soyutlanmış bir biçimde yaşatılmasının artık sonuna yaklaşmış bulunmaktayız.

Kıbrıs Türk halkı, Güney Kıbrıs’taki ile eşit olacak kendi kurucu devleti ile hem kendi evinin efendisi olacak, hem de kurucu ortağı olarak yeni federal Kıbrıs’taki hak ettiği yerini alacaktır; günü geldiğinde referandumda kendi iradesi ile barış içinde yeni ve aydınlık bir geleceğin kararını kendi verecektir.

Şimdi tüm çabamız, her iki toplumun da referandumda “Evet” diyebileceği bir anlaşmayı sonuçlandırmak içindir ve bu yönde önemli ilerlemeler sağladığımız da bir gerçektir. Ne var ki henüz süreç tamamlanmamıştır.

Gerçekçilik ve makuliyet içerisinde geri kalan konuların da sonuçlandırılabileceğine inanıyorum. Referandum noktasına ulaşabildiğimiz takdirde, oylama öncesinde yeterli zaman verileceği de şüphesizdir.

Bu düşünce ve duygularla Kurban Bayramı’nın tüm Müslüman yurttaşlarımıza ve İslam dünyasına kutlu olmasını, barış ve huzur getirmesini dilerim.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.