1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Akıncı: “Asıl olan halkın çıkarlarını korumak”
Akıncı: “Asıl olan halkın çıkarlarını korumak”

Akıncı: “Asıl olan halkın çıkarlarını korumak”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, statükonun sürdürülebilir olmadığını ve tehlikelere gebe olduğunu vurguladı.

A+A-

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, statükonun sürdürülebilir olmadığını ve tehlikelere gebe olduğunu vurguladı. Denizlerdeki zenginliği kavga nedeni yapmak yerine paylaşmanın akılcı yol olduğunun altını çizen Akıncı, 11 Şubat 2014 tarihli ortak açıklama temelinde iki toplumlu iki kesimli federal çözümün her iki toplumun da çıkarına olacağını belirtti.

Akıncı dün (17 Ocak Cumartesi) sabah Girne çarşısını gezerek ı esnafla sohbet etti etti. Öğleden sonra Karşıyaka köyünde vatandaşlarla bir araya gelen Akıncı daha sonra Girne’de Türk Ocağı Limasol (TOL) Spor Kulübü’nü ziyaret etti. Akıncıya dünkü ziyaretleri sırasında ekibindeki gönüllüler ile TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler, TDP Girne Belediye Meclis Üyesi Ziya Sencer eşlik etti.

Kalabalık bir katılımla gerçekleşen TOL’daki toplantıda Akıncı Dört Boyutlu Siyaseti ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Rotası’nı özetledi. Katılımcıların büyük bir ilgiyle dinlediği konuşmasının ardından Akıncı çeşitli konulardaki soruları da yanıtladı.

Çözüm odaklı siyasetini açıklayarak, partilerin değil toplumun içiyle ilgilenen tarafsız ve bağımsız bir cumhurbaşkanlığı vizyonu olduğunu anlatan Akıncı, ancak tarafsızlığın ilkesizlik anlamına gelmediğinin de altını çizdi. Halktan, doğruluktan, dürüstlükten, adaletten ve temiz siyasetten yana olduğunu vurguladı. Akıncı, “bunları söylerken, ‘yapacağım’ demiyorum, çünkü yaptım, geçmişimde bunlar var” diye konuştu. Akıncı, Türkiye ile olan ilişkilerin kişilikli ve karşılıklı saygıya dayalı olması gerektiğini bir kez daha vurguladı ve “Kendi kurumlarımıza sahip çıkalım, ancak iyi yönetelim” dedi.

Kıbrıs konusunda çözüm ihtiyacını Kıbrıs’taki her iki tarafın da hissetmesi gerektiğini ifade eden Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, statükonun sürdürülemeyeceğini, tehlikelere gebe olduğunu söyledi. Akıncı, akılcı yolu seçmenin sadece ada halklarının değil, tüm bölge ülkelerinin de yararına olacağına işaret ederek, bu yolda Kıbrıs Türk halkının çıkarlarının gözetilmesi gerektiğini vurguladı ve “asıl olan halkın çıkarlarıdır” dedi.

Cumhurbaşkanının toplumsal sorumluluklarına da konuşmasında yer veren Akıncı, “Cumhurbaşkanı, toplumsal konularla ilgilenmeli, spor camiasına, kültür-sanata katkı yapmalı. Kıbrıs Türk gençliğinin spor alanında yıllardır süren dünyadan soyutlanmışlığına son vermek için çaba harcanmalı. Bu bağlamda Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ve spor kulüpleri ile dayanışma içinde olunmalı.

Makam sahibi adayların propaganda gezilerinde devlet olanaklarını kullandıklarına da işaret eden Akıncı, bunun doğru olmadığını ve yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Halkın değişime karar verdiğini de konuşmasında ifade eden Akıncı, “ancak değişim ne cinsiyetle ne de yaşla olur. Asıl olan fikirlerdir, görüşlerdir, yaptıklarınızdır” diye konuştu.

Akıncı konuşmasının sonunda toplantıya katılanların, Kıbrıs sorunu, algı yaratmaya yönelik ısmarlama anketler, kapalı Maraş konusu, başkanlık sistemi ile ilgili sorularını yanıtladı. Akıncı, başkanlık sisteminin bazı ülkelerde güzel işlemesine karşın bazı ülkelerde diktatörlüğe de dönüşebildiğine işaret etti.

girne-(1)-001.jpg

girne-(2)-001.jpg

tol-ziyaret-(2).jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.