1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Akıncı: “Halkıyla diyalog halinde, nabzı halkıyla birlikte atan lider olacağım”
Akıncı: “Halkıyla diyalog halinde, nabzı halkıyla birlikte atan lider olacağım”

Akıncı: “Halkıyla diyalog halinde, nabzı halkıyla birlikte atan lider olacağım”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, halktan kopuk bir liderin hiçbir yere varamayacağını vurguladı.

A+A-

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, birlikte çalıştığı akademisyenlerden oluşan geniş bir kadrosu olduğunu, ancak göreve gelmesi durumunda kimseyi dışlamak gibi bir niyeti de olmadığını kaydederek, toplum yararına katkı koymak isteyen herkesle birlikte çalışmaktan mutluluk duyacağını vurguladı.

Akıncı dün akşam, bölgesel toplantıları çerçevesinde Beyarmudu’nda yurttaşlarla bir araya geldi. 
Akıncı 19 Nisan seçimlerinin, büyük önem taşıdığını ve seçimlerle bir değişimin yaşanacağını kaydederek, “bu seçimlerde öteden beri yapılan yanlışların muhasebesi yapılacak.  Halk bunun sonucunda, 19 Nisan’da değişimin kararını verecek ve bu kararını sandığa yansıtacak. O günden sonra ülkemizde bembeyaz sayfa açılacak. Bu, Kıbrıs sorununu çözmeye yönelirken bir yandan da toplumun iç sorunlarıyla ilgilenen, Türkiye ile karşılıklı saygıya dayalı ilişkilerin yer aldığı ve bağımsız-tarafsız bir cumhurbaşkanı anlayışının yer aldığı bir dönem olacak” dedi. 

“Halkın iradesini masaya taşımaya kararlıyım”

Akademisyenlerden oluşan ekibiyle uzun çalışmalar sonucu oluşturdukları ‘Cumhurbaşkanlığı Rotası’ çerçevesindeki “Dört Boyutlu Siyaset’in” ilk boyutunun ‘çözüm odaklı siyaset’ olduğuna işaret eden Akıncı, bu konuda konuşurken, ‘benden sihirbazlık beklemeyin’ şeklindeki sözlerinin bir umutsuzluk belirtmediğini, tam tersine olaya gerçekçi yaklaştığının bir göstergesi olduğunu vurguladı. 

“On yıl önce yitirdiğimiz çözüm fırsatının şimdi var olduğunu görüyorum” diyen Akıncı, amacının halkın isteğini masaya taşımak olduğunu vurguladı. 

Akıncı, “Ben var gücümle eşit, adil bir anlaşmanın olabilmesi için halkın iradesini masaya taşımaya kararlıyım. Aynı iyi niyet ve kararlılığı, Anastasiades’in de göstermesini arzu ederim.

“Kimseyi dışlamayız”

Cumhurbaşkanlığı görevine gelmesi durumunda akademisyenlerden, düşünce insanlarından oluşan geniş bir kadrosu bulunduğuna işaret eden Akıncı, “ama kimseyi de dışlayacak değiliz kimin, toplumun yararına katkısı olacaksa, yararlanmaya hazır olacağız. Yeter ki yürüyeceğimiz yolda herkesin yapacak katkısı olsun, seve seve toplum adına yararlanırız” diye konuştu. 
Akıncı, Cumhurbaşkanlığında var olan kadrolar konusunda uzman, yetkin, cumhurbaşkanına ışık tutacak insanlar tarafından oluşturulması gerektiğini kaydederek, “onların toplumsal konularda yapacakları araştırmalar sonucu vereceği raporlarla, öncülük rehberlik yapabilirsiniz. Benim yapmak istediğim budur. Bugüne kadar bu ülkede pek göremedik” diye konuştu. 

“Halkla iç içe bir cumhurbaşkanı”

Akıncı konuşmasında 14 yıllık Belediye Başkanlığı döneminde her zaman halkla iç içe olduğunun, masa başı belediye başkanlığı yapmadığının da altını çizerek, sözlerini şöyle sonlandırdı:
“Cumhurbaşkanının gündemi ne kadar yüklü olsa da, Kıbrıs sorununa büyük bir kısmını ayırmak zorunda kalsa da halkıya olan bağı hiçbir surette kopmamalı. Ben bunu yapacağıma, ilişkilerimizi her zaman canlı tutmayı başaracağıma inanıyorum

 Masa başı belediye başkanlığı yapmadığım gibi masa başı cumhurbaşkanlığı da yapmayacağım. Halktan kopuk bir lider bir yere varamaz. Halkıyla diyalog halinde nabzı halkıyla birlikte atan lider, halkıyla bütünleştiğinde yenemeyeceği güçlük de yoktur.”

unnamed-056.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.