1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Akıncı ile Eide görüştü
Akıncı ile Eide görüştü

Akıncı ile Eide görüştü

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide 1.5 saati aşkın bir görüşme gerçekleştirdi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide 1.5 saati aşkın bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Eide ile Akıncı gelecek haftalarda çözümlenmesini istedikleri bazı konuları yeniden değerlendirdi.

Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel  Temsilcisi Lisa Buttenheim’in de hazır bulunduğu görüşme Cumhurbaşkanlığı’nda saat 10.00’da başladı.

EIDE: “ÇOK ÇALIŞIYORUZ”

Görüşme sonrasında Eide basına kısa bir açıklama yaptı. Çok çalıştıklarını kaydeden Eide,  zamanın geçtiğini ve sürecin gereken hızda ilerlediğinden emin olmak için sık sık bir araya gelmenin yararlı olduğunu kaydetti.

Gelecek haftalar içerisinde çözümlemek istedikleri bazı somut konuların üzerinden geçtiklerini ifade eden Eide, liderler ve müzakere heyetleriyle birlikte görüşmelerin yanı sıra zaman zaman liderlerle, müzakere heyetleriyle ayrı ayrı görüşmenin de yararlı olduğunu ifade etti.

“KESİNLİKLE DOĞRU YÖNDE İLERLİYORUZ…  AYNI YÖNDE DAHA HIZLI İLERLEYEBİLİRİZ”

Kesinlikle doğru yönde ilerlediklerini kaydeden Eide ancak bazen zamanı daha iyi kullanmak adına aynı yönde daha hızlı ilerleyebileceklerini düşündüğünü söyledi ve bunun her iki lidere de ilettiği bir mesaj olduğunu belirtti.

Eide, bugün anlayış olarak ortada duran ancak ilerlemek için açık bir dile dökülmesi gereken bazı konuları çözümlemenin pratik yolları üzerinde de konuştukların söyledi.

Dün “siyaha dönüşmüş bazı konuların”  (uzlaşılan konuların) ele alındığı bir müzakereciler görüşmesi gerçekleştirildiğini ifade eden Eide, bunun cesaretlendirici olduğunu ve bu tür sonuçların devamı için gelecek haftaları bekleyeceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.