1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Akıncı: "Liderlik halk içindeki mücadeleyle kazanılır"
Akıncı: "Liderlik halk içindeki mücadeleyle kazanılır"

Akıncı: "Liderlik halk içindeki mücadeleyle kazanılır"

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, 19 Nisan’daki Cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kala kampanyasını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

A+A-

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, halkın değişimden söz ettiğinin altını çizerek, “değiştirmekten söz ediyorsak değişecek olanın yerine herhangi bir partiyi koyamayız. O yeri kimin dolduracağına bakarız. Seçilecek kişinin herkesin cumhurbaşkanı olabilme özelliği çok önem taşır. Toplum halk içindeki mücadeleyle olur” dedi

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, 19 Nisan’daki Cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kala kampanyasını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Akıncı dün Çukurova’yı, ziyaret ederek yurttaşlarla sohbet ettikten sonra Kalavaç’ta düzenlenen 4. Gıbrıslı Kültür ve Sanat Festivali’ne katıldı.

Yurttaşların büyük ilgi göstererek fotoğraf çektirmek için adeta birbirleriyle yarıştığı Akıncı, “insanlarımızın bu samimi sevgisi ve ilgisi, değişimin de habercisidir” diye konuştu. Akıncı bir saat olarak planladığı festival ziyareti programını yoğun ilgi nedeniyle 3 saatte tamamlayabildi. Akıncı Kalavaç’ta, cumhurbaşkanı adayları Derviş Eroğlu ve Kudret Özersay’la da karşılaştı, el sıkışan adaylar kısa süre sohbet ettiler.

akinci-kalavac2.jpg

“Artık halk konuşacak”

Akıncı Kalavaç’taki festivalden sonra Mağusa’ya hareket etti ve Maraş bölgesinde farklı mekânlarda yurttaşlarla bir araya gelerek sohbet etti, sorularını cevapladı. Maraş’taki temaslarının ardından ise Çınarlı’ya giderek yurttaşlarla bir araya geldi.

Seçime çok kısa bir zaman kaldığının altını çizen Akıncı, yurttaşları yarın (14 Nisan Salı) akşam Lefkoşa İnönü Meydanı/Girne Kapısı’nda saat 19.30’da düzenlenecek olan “Cevap Meydanda” şölenine davet ederek, “Yapılan hataların sonuna geldik. Sizleri hep oy deposu olarak gördüler ve bizleri de karaladılar. Ancak halk uyandı. Bu nedenle artık farklı bir sonuç çıkacağını çok net görüyorum. Halk çok kararlı görünüyor ve artık halk konuşacak, her iki turun da birincisi olacağımıza inanıyorum.  Bunun gerçekleşmesi halinde, düşüncelerinizi korkmadan söyleyebileceksiniz. Sadece kime oy verip vermeyeceğinizi söylemek özgürlüğünden de ötedir bu.

İnsanımız artık değişim istiyor ve bunda kararlı. Vatandaşlar artık şimdiki cumhurbaşkanının değişme zamanı geldiğine inanıyor. Yerine kimi koyacağını düşündüğünde, o yeri kimin doldurabileceğine de biliyor.

akinci-kalavac1.jpg

“Toplum liderliği okulda öğrenilmez”

Değiştirmekten söz ediyorsak, değişecek olan kişinin yerine herhangi bir partiyi koyamayız, çünkü bu bir partiler seçimi değildir. Kıbrıs Türk toplumunun lideri seçilecek. Bu nedenle, o yeri kimin dolduracağına bakılacak. Seçilecek kişinin herkesin cumhurbaşkanı olabilme özelliği çok önem taşır.

Toplum liderliği okulda öğrenilmez. Liderlik diplomayla değil halk içindeki mücadeleyle olur. Cinsiyet ya da yaş grupları üzerinden de değişim olmaz. Değişimin kaynağı fikirlerdir. Bazı adaylar beni seçin temiz siyaset yapacağım diyor. Biz temiz siyasetimizi geçmişte kanıtladık, ‘devam edeceğiz’ diyoruz.”

“Çözüm önemli ancak hayat da devam ediyor”

Konuşmasında Kıbrıs sorununun çözümünün cumhurbaşkanının asli görevi olduğunu kaydeden Akıncı, “ancak hayat durmuyor. Toplumun birçok sorunu var. Cumhurbaşkanları bu sorunların aşılması için hükümetlere rehberlik yapmalıdır. Partilerin içiyle uğraşmayı bırakıp topluma bakarsak birçok meseleyi halledebiliriz.

Cumhurbaşkanları hak adalet yanında olmazsa o memlekette dirlik düzenlik olmaz.

Daha iyi bir gelecek ancak yeni yatırımlarla olur. Yeni yatırımları beklerken adaleti de gözetmek gerekir. Bizde o güven duygusu yıkıldı çünkü araya ayrım girdi. Sadece köken değil, partili partisiz ayrımı yapıldı, belli bir zümrenin çocukları kayırıldı.

Kimlerin istihdam edildiğine bakarsanız manzarayı görürsünüz. Herkesin hakkını alabileceğine olan inancımızı yeniden pekiştirmemiz lazım.

En tepeden başlayarak yeni bir döneme girmemiz gerek” diye konuştu.

akinci-kalavac2.jpg

“Her uzak hedefe bir ilk adımla ulaşılır”

Halkın kedisini Cumhurbaşkanlığı görevine layık görmesi halinde, büyük bir olasılıkla Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde ilk görüşmenin de Mayıs ayında yapılabileceğine işaret eden Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, “bugüne kadar masalar çok kurulup bozuldu. Önemli olan o masadan bir şey çıkarmak, iyi bir yere bağlayabilmektir. Hedefimiz, hepimizin haklarını koruyan bir çerçeve bulabilmektir. Yapmaya çalışacağımız şey bu olacak. Gelecek kuşaklar için bu belirsizlikten kurtulmamız gerek. İnsanlarımız çözüm istiyor ama bugüne kadar yaşananlardan dolayı umutsuzluk içerisindedirler. Ancak unutmamak gerekir ki en uzak hedefe bir ilk adımla ulaşılır” dedi. 

akinci-maras-bolgesi-1.jpg

akinci-maras-bolgsi.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.