1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Akıncı Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu heyetini kabul etti
Akıncı Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu heyetini kabul etti

Akıncı Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu heyetini kabul etti

Akıncı, KKTC’nin kuruluşunun 32’nci yıldönümü kutlamaları kapsamında ülkeye gelen Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu ekibinden bir heyeti kabul etti.

A+A-

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC’deki yapının daha güçlü bir varlık haline getirilmesi gerektiğini, bu yapının Kıbrıs sorunuyla ilgili bir antlaşmaya varılması halinde Federal devleti oluşturacak kurucu devletlerden biri olacağını kaydederek, “Bu kurucu devlet KKTC’nin dönüşmesiyle oluşacak olan bir kurucu devlet olacak” dedi. 

Akıncı, KKTC’nin kuruluşunun 32’nci yıldönümü kutlamaları kapsamında ülkeye gelen Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu ekibinden bir heyeti kabul etti.

Mustafa Akıncı, kabulde yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk toplumun önemli bir kısmının İngiltere’de yaşadığını, dolayısıyla İngiltere’de eğitsel ve kültürel faaliyetlerin sürdürülmesinin Kıbrıs Türk kültürünün canlı tutulması açısından önemli olduğunu, bunun İngiltere ve ülkedeki Kıbrıslı Türkler arasındaki kurumsal ilişkileri canlı tutmaya yardımcı olduğunu ifade etti. Karmalar arasında yarın yer alacak futbol maçının buna bir örnek teşkil ettiğini belirten Akıncı, “Bu bir bağdır bu bağı sürdürmek ve güçlü tutmak önemli” dedi.

“DAHA GÜÇLÜ BİR KURUM HALİNE GETİRİLMELİ”

KKTC’deki yapının daha güçlü bir varlık haline getirilmesi gerektiğini, bu yapının Kıbrıs sorunuyla ilgili bir antlaşmaya varılması halinde Federal devleti oluşturacak kurucu devletlerden biri olacağını kaydeden Akıncı, “Bu kurucu devlet KKTC’nin dönüşmesiyle oluşacak olan bir kurucu devlet olacak” dedi. 

Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik ve demokrasi yönünden güçlenmesiyle, KKTC devletinin  Federal yapıya o denli daha hazır olacağını dile getiren Akıncı, “Bir yandan çözüm için uğraş vermek bir yandan da KKTC’yi çok daha güçlü bir yapıya kavuşturmak çabası paralel bir süreçtir” şeklinde konuştu.

Her iki toplumun siyasi eşitliği temelinde, güven içinde yaşayabileceği, kabul edilebilir bir çözüm bulmak için çalıştıklarını kaydeden Akıncı, misyonlarının hem bir çözüme ulaşmak için çalışmak hem de KKTC kurumlarını güçlendirmek olduğunu söyledi.

ÇELEBİ

Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu Asbaşkanı Nazım Çelebi ise yaptığı konuşmada, kendilerine gösterilen ilgiden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çelebi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı, yarın Girne 20 Temmuz Stadında, Kıbrıs Türk Futbol Federasyon Karması ile Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu Karması arasında oynanacak olan “Cumhuriyet Kupası 2015” karşılaşmasına davet etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.