1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Akıncı, Tatlısu Belediyesi’ni ziyaret etti
Akıncı, Tatlısu Belediyesi’ni ziyaret etti

Akıncı, Tatlısu Belediyesi’ni ziyaret etti

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı bugün saat 11.000’de Tatlısu Belediyesi’ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Hayri Orçan’la görüştü.

A+A-

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı bugün saat 11.000’de Tatlısu Belediyesi’ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Hayri Orçan’la görüştü.

Konuşmasına Tatlısu’ya her gelişinde çehresinin değiştiğini fark etiğini, bunun en başta temizlik olarak göze çarptığına işaret ederek başlayan Akıncı, “Buna bir de yeni hizmet binası eklendi. Sayın başkanı maliyetinin yüzde 80’ini Belediyenin öz kaynaklarından karşılayarak böyle bir bina yarattığı için ayrıca tebrik ediyorum” diye konuştu. Akıncı, Hayri Orçan’ın Tatlısu’ya çok değer kattığını kaydetti.

Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü: Belediyeler çok önemli kuruluşlar. Bunu kendi deneyimlerimden de biliyorum. Yerel yönetimler çok önemli bir hizmet alanı, halkla iç içe olan kuruluşlar. Merkezde oturup her şeyi çözmek mümkün değil. Yerelde sorunlar ne kadar hızlı ve iyi şekilde çözülürse merkezin başı da o kadar az ağrır.

Hükümetler genellikle yetki ve kaynak aktarmakta cimri olurlar. Bu, merkezi yönetimlerin genel bir yanlışıdır. Ancak yerelde sorunların çözümü hızlandıkça, merkeze de bunun olumlu yansıması olduğunu daha iyi kavrayan hükümetler, kaynakların daha adil bölüşümünü ve yerele daha yeterli kaynak ayrılmasını sağlarlar. Bu anlayış geliştikçe daha iyi ve güzele gideceğimize inanıyorum.” Akıncı konuşmasının sonunda Hayri Orçan’ın başarılarının devamını diledi.

ORÇAN

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan ise, bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı’nın yerel yönetim ve belediyecilikte duayen bir isim olduğunu kaydederek, “kitabınızı da okudum. Sizden alacağımız çok dersler var” diye konuştu ve Akıncı’ya güzel sözleri nedeniyle teşekkür etti.

Yerel yönetimlerin merkezi hükümetlerden yeterli desteği görmediğini de konuşmasında ifade eden Orçan, Belediyeler birliği olarak 10 yıldır yeni yerel yönetim reformu adında bir çalışma yaptıklarını kaydederek, mecliste yasa bulunduğunu ancak bu yasanın hala geçmediğini ve 1995 yılından kalan yasayla işlerin yürütülmeye çalışıldığını belirtti. Orçan, belediyelerin zor şartlar altında hizmet vermeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Orçan konuşmasının sonunda ziyaret için Akıncı’ya ziyareti için teşekkür ederek cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılar diledi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.