1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Akıncı'dan Kalyoncu'ya: “Yeni hükümet kuruluncaya kadar göreve devam edilmeli”
Akıncı'dan Kalyoncu'ya: “Yeni hükümet kuruluncaya kadar göreve devam edilmeli”

Akıncı'dan Kalyoncu'ya: “Yeni hükümet kuruluncaya kadar göreve devam edilmeli”

Akıncı, hükümet oluşumunun hem iç sorunlar, hem de yürütülen müzakereler açısından önemi olduğunu kaydederek, gecikmeden hükümet oluşumuna fırsat verebilmek için temaslarını bugünden başlatacağını da açıkladı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta yürüttükleri müzakere sürecinde Kıbrıs Türk halkının çözüm yönündeki kararlılığını sürdürmesi ve bu süreci ekibiyle birlikte yürüten Cumhurbaşkanlığı’nın hükümetle diyaloğunda uyumlu bir işbirliği temin edebilmesinin hayati olduğunu söyledi.

Akıncı, hükümet oluşumunun hem iç sorunlar, hem de yürütülen müzakereler açısından önemi olduğunu kaydederek, gecikmeden hükümet oluşumuna fırsat verebilmek için temaslarını bugünden başlatacağını da açıkladı.

KALYONCU İSTİFA İÇİN CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAYDI

CTP-UBP Koalisyon Hükümeti istifa etti.

Koalisyon hükümetinin istifası, Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sunuldu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kalyoncu’nun istifasını saat 09.30’da kabul etti. Akıncı, bir an önce yeni hükümet oluşumunun sağlanması için saat 11.00’den itibaren Meclis’te temsil edilen partilerle görüşeceğini açıkladı.

AKINCI: “YENİ HÜKÜMET KURULUNCAYA KADAR GÖREVİ YÜRÜTMENİZİ RİCA EDİYORUM”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Kalyoncu’nun istifasını sunmasının ardından yaptığı konuşmada, hükümetin görevinin istifa mektubunun sunulmasıyla sona erdiğini kaydetti ve “Ancak yeni hükümet kuruluncaya kadar usulen ve hukuken bu görevi yürütmenizi rica ediyorum” dedi.

Gecikmeden saat 11.00’den itibaren parti liderleriyle temaslarını başlatacağın belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, partilerle yapacakları değerlendirmeden sonra yakın bir zamanda Meclis’te çoğunluk elde edebilecek bir hükümet oluşumu konusunda yeterli ipuçlarının ortaya çıkacağını ve bu çerçevede yeni bir görevlendirme yapma fırsatı bulmuş olacaklarını dile getirdi.

Krizin, halkın ve kendilerinin arzu edecekleri en son şey olduğunu kaydeden Akıncı, “Ama toplumsal yaşamda bunlar kaçınılmaz olabiliyor, önemli olan bundan en erken zamanda kurtulmak ve halkın beklentilerine yanıt verecek, çözüm üretecek bir hükümetin oluşumuna yönelik koşulların yaratılması” dedi.

KALYONCU

Başbakan Ömer Kalyoncu da Cumhurbaşkanı Akıncı’yla görüşmesi sonrasında basına yaptığı kısa açıklamada, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yeni bir hükümet kuruluncaya kadar hükümetin görevine devam etmesini istediğini söyledi.

KALYONCU HÜKÜMETİNİN ÖMRÜ 8 AY OLDU

UBP Parti Meclisi'nin cumartesi günü “hükümetin halka hizmet imkan ve kabiliyetini yitirdiği” gerekçesiyle aldığı koalisyon hükümetinden çekilme kararının ardından UBP'li 5 bakan dün Başbakan Ömer Kalyoncu'ya istifalarını sunmuş; CTP Genel Başkanı Mehmet ali Talat ise Parti Meclisi’nin dün akşamki toplantısında alınan karar uyarınca CTP’nin yeniden görev almaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Temmuz 2013 erken genel seçiminin ardından CTP Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu başkanlığında kurulan CTP-DP Koalisyon Hükümeti 31 Ağustos 2013-15 Temmuz2015 arasında görev yapmış; ardından 15 Temmuz 2105'te CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu'nun başbakanlığındaki CTP-UBP hükümeti göreve gelmişti.

19 Ekim 2015'te CTP kanadından bazı bakanların değişmesiyle göreve devam eden Ömer Kalyoncu'nun başkanlığındaki koalisyon hükümetinde 5’i UBP’li, 5’i de CTP’li toplam 10 bakan görev yapıyordu.

Cumhuriyet Meclisi'nde halen CTP 20, UBP 18, DP 5, TDP 3 milletvekiliyle temsil edilirken 3'ü DP'den 1'i de CTP'den istifa eden 4 de bağımsız milletvekili bulunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.