1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Aktoprak: "Savaşta dahil sivil halka ateş edilmez"
Aktoprak: "Savaşta dahil sivil halka ateş edilmez"

Aktoprak: "Savaşta dahil sivil halka ateş edilmez"

DP’den verilen bilgiye göre, DP Genel Sekreteri, Emekli Kurmay Albay Mehmet Erol Aktoprak, Sim TV’de katıldığı programda, Türkiye’deki darbe girişimiyle ilgili soruları yanıtladı.

A+A-

Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri Erol Aktoprak, darbe girişiminde bulunulan Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük bir tehlike atlattığına işaret ederek, sivil halkı hedef alanların Türk ordusu, Türk askeri veya Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olamayacağına vurgu yaptı.

DP’den verilen bilgiye göre, DP Genel Sekreteri, Emekli Kurmay Albay Mehmet Erol Aktoprak, Sim TV’de katıldığı programda, Türkiye’deki darbe girişimiyle ilgili soruları yanıtladı.

Aktoprak, Türkiye Cumhuriyeti’nin 15 Temmuz gecesi çok ciddi bir tehditle karşı karşıya kaldığını anımsatarak, yalnızca cumhuriyetin, rejimin, Anayasal düzenin değil, doğrudan doğruya Türkiye Cumhuriyeti halkına yönelik bir tehlikenin ortaya çıktığını söyledi.

“Yapılan darbe girişimi Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk Ordusu veya Türk Askeri tarafından yapılmış bir darbe girişimi değil, ‘silahlı çetenin’ terör girişimidir” diyen Aktoprak, bu kişilerin ‘asker’ olarak anılmasından emekli bir kurmay albay olarak rahatsız olduğunu dile getirdi.

Erol Aktoprak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tarihinde hiçbir darbe girişimi veya darbe sırasında sivil halka ateş edilmediğine vurgu yaparak, “Türk askerinin savaşta dahi sivil halkı hedef alması, ateş etmesi söz konusu olamaz. Sivil halkı hedef alanlar Türk Ordusu, Türk Askeri veya Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olamaz” dedi.

Aktoprak, bu “silahlı çete örgütünün” Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içinde 30-40 yıllık bir süreçte oluşmuş olabileceğine işaret etti. Aktoprak, darbe girişimindeki hedefi; “Türkiye Cumhuriyetini ele geçirmek, Türkiye’nin güçlü yönetimine son vermek ve kendi ideolojilerine göre yeni bir devlet ve toplum yapısı oluşturmaya yönelik bir hareket” olarak gördüğünü vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çok net bir tavırla halka çağrı yapması ve Türk milletinin de bu çağrıya yanıt vermesiyle cumhuriyetin büyük bir tehlike atlattığını dile getiren Aktoprak,  “Türk milletinin askeri, polisi, sivil halkı ile ‘silahlı çeteye’ karşı kol kola mücadele etmesi, bu olayda göstermiş olduğu direniş, demokrasi tarihi açısından altın sayfa olarak tarihteki yerini alacaktır” diye konuştu. 

“Darbe girişimi başarılı olsaydı, bugün meydanlarda idam sehpaları bekliyor olacak, sosyal adalet ve eşitlik ilkesi çok ciddi ve güçlü bir biçimde ihlal edileceği bir düzenle Türk Milleti karşı karşıya kalacaktı” ifadelerini kullanan Erol Aktoprak, “Bu olasılığı dile getirirken dahi içinin ürperdiğini” söyledi.

Aktoprak, 15 Temmuz gecesi darbe girişimine karşı koyan Türk Milletinin cesaretine bir kez daha hayran kaldığını da dile getirerek, bu mücadelenin yürekli insanların işi olduğunu ve o gece Türk Milletinin cumhuriyete sadakatini en güzel ifadelerle kanıtladığını vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.