1. YAZARLAR

  2. Ferhat Atik

  3. Allah’a inancınız var mı?
Ferhat Atik

Ferhat Atik

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Allah’a inancınız var mı?

A+A-

İnsan hayatından daha önemli değil hiçbir şey. İdeoloji, demokrasi, siyaset... Herşey insan yapımı ve insan içindir. Onu yoketmek için değil. Dinler de öyle. Sadece zor anlarda değil, anları yaratanın değerini bilerek inanmak huzurdur bir bakıma. Koşulsuz ve karşılıksız bir limanın sakinlik içindeki koruması gibi gemileri. Oraya varmak anlamlıdır.

İnanmak güzeldir. Karagöz ve Hacivat’taki gibi. Bir yerden başlamak lazım. Neye olduğuna bakmaksızın başlamak ve anlayarak, inceleyerek, derinliğinin tadına vararak inanmak lazım. O bildik, yüzeysel eleştiriler ya da “ideolojik” nedenlerle uzak durmak anlamsın. Anlamamanın yarattığı bir anlamsızlık. Hatta marifet değil.

*

Ancak bu başlık, inanaçlarınızı sorgulamaktan çok Allah’ın zaman zaman kendisini gösterdiği günlere vurgu yapmak için kullanıldı aslında.

Benim cevabım ‘evet’tir. Ben inanırım. Bundan da mutluluk duymaktayım. İşte tam da bu nedenle Allah’ın zaman zaman ince mesajlarını bizlere türlü şekillerde ulaştırdığını düşünürüm. Geçtiğimiz gün de bu oldu!

Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş’in avukatı Halit Çelenk, Deniz’in ölüm yıldönümünden bir gün önce, 89 yaşında yaşama veda etti. Vasiyeti üzerine Deniz’lerin yakınına gömüldü. Deniz’lerin otuz dokuzuncu ölüm yıldönümünde, onları anma töreni ile değil bu kez Deniz’lerle ortak bir diyara yolculuğuyla hatıra yarattı. Cenazesi ile anma alanındaydı. Oraya defnedildi.

Allah’ın ince bir mesajı gibi.

*

Benim doğduğum yıl öldü Deniz’ler.

Yıllarca biz Deniz’i ve arkadaşlarını Halit Çelenk’in tarihe düştüğü notlardan anladık. Veda mektubunu yazarken hissettiklerini, son sigarasını içerken düşündüklerini, idama giderken söylediklerini, son selamını, Halit Çelenk’ten duyduk.

*

Ben doğdum büyüdüm. Deniz ben doğduğumda ölmüştü, büyüyemedi.

Genç bir fidanken koparıldı. O hala aynı yaşta, tıpkı Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve sözde demokrasinin sözde hukukunda katledilen bir çok isim gibi...

Şiirdeki gibi...

...büyümez ölü çocuklar...”

ölmesinler de!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.