1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “Alternatifim: İnsan”da varoluş mücadelesi masaya yatırıldı
“Alternatifim: İnsan”da varoluş mücadelesi masaya yatırıldı

“Alternatifim: İnsan”da varoluş mücadelesi masaya yatırıldı

Mustafa Öngün ile Mertkan Hamit’in moderatörlüğünde gerçekleşen “Alternatifim: İnsan” programında bu hafta varoluş mücadelesinde Kıbrıslı Türklerin neler yapması gerektiği konuşuldu.

A+A-

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Mustafa Öngün ile Mağusa Gençlik Merkezi Youthopia Proje Koordinatörü Mertkan Hamit’in moderatörlüğünde gerçekleşen “Alternatifim: İnsan” programında bu hafta varoluş mücadelesinde Kıbrıslı Türklerin neler yapması gerektiği konuşuldu.

Öncelikle yok oluş problemiyle yüzleşilmesi gerektiğini söyleyen Öngün “Yok olma tehlikesi ile ekonomik açıdan karşı karşıya değiliz” ifadesini kullandı. Mertkan Hamit’in “Kıbrıslı Türkler varoluş mücadelesinde neler yapmalı?” şeklindeki sorusu üzerine Öngün, “Siyaseti bırakmak iyi bir başlangıç olur” şeklinde mizahi bir yaklaşımda bulunurken, “Türkiye ile sadece müzakere edip kendi varoluş mücadelemizi vermeliyiz” şeklinde konuştu. Öngün varoluş mücadelesinde tavan ve tabanın birlikte hareket etmesi gereğine vurgu yaptı. Bunun üzerine Hamit tavan ve tabanın birlikte hareket etmesinin nedenlerini sordu. Öngün, varoluş mücadelesinde Kıbrıs Türk halkının toplumsal bir gücü olması gerektiğini ve bu gücü olmazsa tavanın ne yaparsa yapsın başarısız olacağını dile getirdi. Bunun yanı sıra toplumsal bir hareket içerisinden çıkan bir liderin tavan ile taban arasında iyi bir köprü oluşturacağını ve bu sebeple daha güçlü bir yol alınacağını belirtti. Programın sonlarında dünyada bazı ülkelerin yönetiminde kullandığı  teknokrasi sisteminden bahsedildi. Programda, teknokrasinin Kıbrıs’ta kullanılacak en son yöntem olduğu ve böyle bir yönteme ihtiyacımız olmadığı da dile getirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.