1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Amca: “Hükümetin tek görevi memuru ödemek olmamalıdır”
Amca: “Hükümetin tek görevi memuru ödemek olmamalıdır”

Amca: “Hükümetin tek görevi memuru ödemek olmamalıdır”

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, iş sağlığı ve güvenliği konusuna yeterli ilginin gösterilmediğinden yakındı.

A+A-

Özge Kizir

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, iş sağlığı ve güvenliği konusuna yeterli ilginin gösterilmediğinden yakındı. Amca, “İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası’nda devlet olarak çıkıyoruz ‘Lay lay lom! Önlem alacağız, şunu yapacağız’ diyoruz, sonra gerekli tedbirler alınmıyor. Ne yazık ki insan hayatına önem vermiyoruz. Şu anda ülkede 160 tane İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanı bulunmaktadır. Bu 160 kişi, ikinci iş olarak iş sağlığı ve güvenliğini yapıyor. Birinci iş olarak Çalışma Bakanlığında çalışıyorlar. Bu arkadaşlarımızın çoğu devlet memurudur. Bir bölümü de İnşaat Mühendisi ve Mimar’dır. Çünkü kriter olarak bunlar seçildi. İlla mühendis veya üniversite mezunu olarak çemberi dar tuttular. Oysa lise veya dengi okulları da yasanın içerisinde vardır” dedi.

“Bakanlık alamadıkları için partilerinden kaçan insanlardan bir medet bekliyoruz”

Hükümetten çok umutlu olmadığını ifade eden Amca, “Belki bizi yanıltırlar da güzel bir şey yaparlar. Bu hükümetten uzun ömürlü olmaz. Çünkü vekil sayısı azdır. 27 milletvekili vardır. 4 tane dıştan destekli bağımsız milletvekili vardır. Bağımsızların bu ülkeye bir menfaat sağlayacaklarını sanmıyorum. Çünkü bencilliklerinden dolayı bir o partiden diğer partiye giden kişilerdir. Bu yüzden onların kendilerine bile faydaları olmayacağı inancındayım. Bakanlık alamadıkları için partilerinden kaçan insanlardan bir medet bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“İnşaat sektöründe dünden daha kötü durumdayız”

İnşaat sektörünün gün geçtikçe daha kötüye gittiğini vurgulayan Amca, “İnşaat sektöründe dünden daha kötü durumdayız. Yarın için de bir gelecek görünmemektedir. Müteahhitlerin devletten alacakları olan paraları alamamaları, direkt bize de yansımaktadır. Bizler de bu sıkıntıyı çekiyoruz. Çünkü onlar yapılan işlerin karşılığını alacaklar ve yanlarından çalışanları da ödeyeceklerdir. Bu nedenle zincirleme hep piyasada var olmayan para nedeniyle bu sıkıntıyı herkes çekmektedir” ifadesini kullandı.

“Günü kurtar için oluşan bir toplum yapısına girdik”

Amca, sözlerine şöyle devam etti: 

“Keşke önümüzde bir umut olsa. Böyle olunca artık bir beklentimiz de kalmıyor. Günü kurtarmak için oluşan bir toplum yapısına girdik. Bu sorunların çözümüyle ilgili sürekli bir şeyler okuyoruz ve yazıyoruz. Önümüzde çok büyük bir özelleştirme vardır. Özelleştirme dediğin anda aklıma ülkenin dışından çalışmaya gelecek kişiler geliyor. Özelleştirme konusunda demektir ki, piyasaya bir sürü işsiz akını olacağını göstermektedir.

“Bugün özel sektörde iş bulmak devlette iş bulmaktan daha da zorlaştı”

Kişilerin istihdamlarını nasıl yapacağız? Her geçen gün fabrika açıp da sanayileşeceğimize, mevcutları da kapatarak gidiyoruz. Bugün özel sektörde iş bulmak, devlette iş bulmaktan daha da zorlaştı. Bu önümüzdeki süreçte daha da zorlaşacak. İstihdam sorunu, gelen hükümetlerin en büyük sorunu haline gelecek. Yalnızca istihdama ve memuru ödeme yönünde kalacaklardır.

“Kaliteli işçilerimiz hep ülkelerine göç etmektedir”

Hükümet programında gösterdikleri gibi ‘özel sektörü güçlendireceğiz’ tarzındaki maddelere artık inanmıyoruz. En büyük sorunlarımızdan biri işçi bulmakta sorun yaşamamızdır. Türkiye’deki asgari ücretin ve iş fiyatlarının yükselmesi bizde aynı yerde saymasından dolayı kaliteli işçilerimiz hep ülkelerine göç etmektedir. Bu açıkları 3. ülkelerden, Vietnam, Singapur veya Pakistan’dan işçi getirerek onların yerlerini doldurmaya çalışıyoruz.”

“İstenilen kıvama getirene kadar zaten zaman kaybı yaşıyoruz”

3. ülkelerden işçi alımının yetersiz olduğunu ifade eden Amca, “Özellikle inşaat sektöründe bir şeyleri başarmak mümkün değildir.  Belki 5’e 1 kıyaslama bile yapabiliriz. Önceden böyle değildi. Önceden Türkiye’den istediğimiz işçiyi rahatlıkla temin edebilirdik. Şu anda bu sıkıntı her geçen gün biraz daha artmaktadır. 3. ülkelerden alınan işçileri istenilen kıvama getirene kadar zaten zaman kaybı yaşıyoruz. Böyle bir zaman kaybetmeye fırsatımız yoktur” şeklinde konuştu.

“Ekmek aslanın kuyruğuna kadar gitmiş durumdadır”

İnşaat sektörünün günü birlik çalıştığını belirten Amca, “İnşaat sektörü günü birliktir. Bugün bunu yapacaksınız, yarın başka bir şeyi yapacaksınız. Karşılığında da devlet yaptığınıza veya yapmadığınıza bakmadan Sigorta veya İhtiyat Sandığı ve KDV almak için bekliyor. Vermediğinizde ise bunların faizleri işleniyor. Eski bir laf vardır, ‘Ekmek aslanın midesinde’ diye… Artık şimdi kuyruğuna kadar gitmiş durumdadır. Çok zordur” ifadesini kullandı.

“Bu ülkede kaderimize bırakılmaya çalışılıyoruz”

Ülkede çok fazla kayıt dışılığın olduğuna dikkat çeken Amca, “Çalışma şartları yine aynıdır. Ülkede bir o kadar kayıt dışılık varken birim fiyatları arasında da bir o kadar uçurum vardır. Örneğin, bir kalıpçı 15 TL’ye teklif verebiliyor. Diğer kalıpçı ise 35 TL’ye kalıp verebiliyor. Bunların arasını bulabilmek için biz Birlik olarak bir fiyat ayarlaması yapmaya kalkıştık. Aradaki uçurumu kapatarak ortaya bir birim fiyatı koymak istedik. Hemen Rekabet Kurulu tarafından bize soruşturma açıldı. Yani bu dengeyi sağlamamıza da müsaade verilmiyor. Bu ülkede kaderimize bırakılmaya çalışılıyoruz” dedi.

“Altında kalanın boynu kopsun politikasıyla gidiyoruz”

Amca, sözlerine şöyle devam etti: 

“’Altında kalanın boynu kopsun’ politikasıyla gidiyoruz. Altında kalanın boynu kopuyor. Bugün batan batana gidiyoruz. Bugünkü esnaflar borcundan dolayı sürekli mahkemelerdedir. Ne yazık ki bunun için önlem alan bir kişi bile yoktur. 40 bin kişi sayısı günden güne çoğalıyor, ama bunlar için önlem alan kişiler ortaya çıkmıyor. En büyük sıkıntımız da budur. Hükümetten en büyük beklentimiz bu olacaktır. 

“Hükümetin tek görevi memuru ödemek olmamalıdır”

Hükümetin tek görevi memuru ödemek olmamalıdır. Bu ülkede memurun en az 3-5 katı kadar özel sektörde çalışan kişiler vardır. Bunların da evlerine borç senedi değil de, ekmek götürmelerini sağlamak gerekiyor. Bu yaşadığımız sorun bizim açımızdan çok önemlidir.”

“Ekonomik paketler, ülkedeki ekonomiyi gözle görülür bir şekilde aşağıya çekmektedir”

2009’dan beri ekonomik paketlerle uğraşmakta olduklarını belirten Amca, “Ekonomik paketler, ülkedeki ekonomiyi gözle görülür bir şekilde aşağıya çekmektedir. Ekonomik paketleri biraz daha radikal hale getirmek ve ülkenin yapısına göre ayarlayarak gitmeleri gerekiyor. Bizim ülkeye uymayan ve başka ülkeden alınmış paketlerle her geçen gün biraz daha sıkıntılara gidiyoruz. Bu paketleri yapan kişiler bizim aramızdan çıkan kişiler olmalıdır. Hep bunu bürokratlar yapıyor. Her ay banka hesaplarına iyi veya kötü maaşları yatıyor. Özel bir günü yaşamak için 7 günlük çile çekerek 1 günü tamamlıyor. Bunların da paketlerin içinde fikirleri olması lazımdır. Çünkü hayatını yaşayan ve sıkıntıları çeken bunlardır. Oysa bizim ülkemizde ‘ben yaptım oldu’ ve ‘uygulayacağım, beğenen beğenir, beğenmeyen beğenmez’ mantığı ile nereye kadar gideceğiz?” şeklinde konuştu.

“En önemli konumuz iş sağlığı ve güvenliğidir”

Birlik olarak yapılan çalışmalara değinen Amca, “En önemli konumuz iş sağlığı ve güvenliğidir. Her gün bir iş kazası gündeme geliyor. Bununla ilgili seminerler yapıyoruz. Bunları yapmaya devam edeceğiz. Çünkü bizim için en önemli şey insan hayatıdır. En önemli şey insandır. Artık bu ülkede biraz da insana yatırım yapmaya alışmalıyız” ifadesini kullandı.

“Arkadaşlarımız kayıt dışına kaçıp da çalışmak zorunda kalıyor”

1300 üyenin şu anda 300-350’sinin aktif durumda olduğunu belirten Amca, “Diğerleri kayıt dışılığa kaçmak zorunda kaldılar. Bu yaşanan durum devlet eliyle oldu. Bu arkadaşlarımızın devlete Sigorta, İhtiyat Sandığı ve vergi gibi borçlarından dolayı temiz kâğıdı alamamaları büyük bir sıkıntıdır. Mecburen bu arkadaşlarımız kayıt dışına kaçıp da çalışmak zorunda kalıyor. Çünkü evlerine ekmek götürmek zorundadırlar. Bunu bir şekilde yapmak için kayıt dışı çalışmak zorundadır. Devlet bunu oturup tartışarak ciddi bir şekilde ele almalıdır. Sorunları yaşayan kişilerin de fikirlerini ortaya koyarak bu sorunları çözmeliyiz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.