1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaan Özyürek

  3. Amerikan usulü patlamış Mısır
Mehmet Kaan Özyürek

Mehmet Kaan Özyürek

Gündem Kıbrıs
Yazarın Tüm Yazıları >

Amerikan usulü patlamış Mısır

A+A-

Gözümüz aydın Mısır'da da devrim oluyor, mısır demokratikleşiyor hadi biz de kutlayalım, başa kim geliyor mısırda? Muhammed El Baradey, kimdir El Baradey?

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) eski Başkanı, Nobel ödüllü Baradey, ölüm tehditlerine rağmen geçen perşembe ‘halkıyla’ birlikte olmak için ülkesine döndü, peki neredeydi bu Baradey ve ne iş yapardı? UAEK başkanı olarak ne hizmetler yapmış bir bakalım.

1997’de UAEK Başkanı olmuş ve nükleer programları konusunda uzlaşmaz bir tutum izleyen İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerin dosyalarını üstlenmiş. İran ve Kuzey Kore gibi dünyanın yani Amerika'nın sevmediği ülkelere karşı sert tutumundan ve nükleer silah üretimine karşı verdiği savaştan dolayı 2005 yılında nobel ödülünü kazanmış.

Amerika, İsrail gibi nükleer silaha sahip barışçı ülkelerden aldığı destekle alınan bu ödül, Baradey'i popülerleştirdi ve ülkedeki muhalefet sıkça Baradey'in ismini kullanmaya başladı. Gelelim Mısır'daki muhalefete... wikileaks belgelerine göre, Mısır muhalefeti Amerika tarafından destekleniyor. ABD Büyükelçiliği’nden Washington’a gönderilen belgeler, ABD Uluslararası Gelişim Ajansı’nın (USAID) 2008’de 66.5 milyon, 2009’da ise 75 milyon dolarlık yardımlarla Mısır’daki siyasi gruplara destek verdiğine işaret ediyor. Bu ne demek mi oluyor? Amerika, Mısır'a demokarasi getirecek demek oluyor.

Yoksa dünya barışının bir numaralı savunucusu Amerika'nın mısır petrolünde niye gözü olsun? Tabi ki demokrasi gelecek petrolle alakası yok olanların, Irak, Afganistan gibi demokratikleşmiş ve Amerika tarafından barış getirilmiş ülkelere bir yenisi daha eklenecek ve tüm dünya rahat edecek. Bakın Obama ne demiş, Mısır Devlet Başkanı Mübarekle telefonda görüşmüş ve halkı için daha fazla demokrasi ve daha iyi hayat standardı sözünü tutmaya çağırdığını söylemiş. Obama, barışçıl protestoculara karşı şiddet kullanmaktan kaçınılması çağrısında da bulunmuş. Obama, yönetimi devirmek ve Baradey’i Mısır’ın başına getirmek için meclisi, hükümet binalarını ve devlet televizyonunu ele geçirmeye çalışan protestoların “barışçıl” olduğunu söylediğine göre gerçekten öyledir herhalde. Baradey, 2010'da ben firavun değilim, Mısır'a dönmem derken, bakın tesadüfen yıllar sonra ülkesine dönen Baradey ne demiş: “Obama’nın deyimiyle ‘Evet, başarabiliriz’. Bunu yapabiliriz. Halk olarak, kemikleşmiş, en temel haklarımızdan bizi mahrum bırakan bu sistemi değiştirmek için kendi kendimizi yetkilendirebiliriz.”

Bize Baradey'e ve tüm demokrasi havarilerine bravo demek düşüyor, artık Mısır'da dostu Afganistan ve Irak gibi bağımsızlığa, demokrasiye ve barışa kavuşmak üzere, dünyaya yeni doğmuş Amerikan bebeği hayırlı olsun…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.