1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Anastasiadis, Biden'la telefonda görüştü
Anastasiadis, Biden'la telefonda görüştü

Anastasiadis, Biden'la telefonda görüştü

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın dün akşam Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le telefon görüşmesi yaptığı, 37 dakika süren görüşmede Biden’ın “Kıbrıs MEB’indeki faaliyetlerini bırakması için Ankara’ya baskı yapacağını” vaat ettiği öne sürüldü.

A+A-

Fileleftheros’un “Joe Biden: Ankara’ya Baskı Yapacağım” başlıklı haberine göre Anastasiadis Biden’a, Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri devam ettiği sürece müzakere masasına dönmeyeceğini söyledi. Biden ise 20 Kasım’da gideceği Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapacağı temasların gündeminde Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz’de cereyan edenlerin bulunacağını aktardı.

Anastasiadis hükümetinden bir kaynağa dayanılarak, telefon görüşmesinin çok iyi bir ortamda ve verimli geçtiği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nda tamamen suskunluk hakim olduğu, açıklama yaptığında da aslında Türkiye’nin Güney Kıbrıs aleyhindeki faaliyetlerinin üstünü örttüğü yorumları yapıldığına işaret eden gazeteye göre Biden’ın kısa süre önce Erdoğan’dan özür dilemek zorunda kaldığı da hatırlatılıyor.

Habere göre Rum Yönetimi Sözcüsü Nikos Hristodulidis tarafından yapılan yazılı açıklamada Anastasiadis-Biden telefon görüşmesinde Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri ve ABD’nin, sözde  “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesi içerisindeki egemenlik haklarını ihlal eden bu faaliyetlere son verilmesi yönündeki çabalarının” ele alındığı belirtildi.

Hristodulidis Biden’ın Anastasiadis’in tezlerine, özellikle de “egemenlik hakları” ile ilgili olanlara tam anlayış gösterdiğini belirterek Anastasiadis’in, Türkiye Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine son vermeden müzakere masasına dönmeyeceğini açıkça anlattığını, Biden’ın da ABD’nin, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlayabilmesi için çok yoğun diplomatik faaliyet üstlenme niyetini ortaya koyduğunu anlattı.

Gazete devamla Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, dolaylı görüşmelerin Rum tarafının zaman kazanmasına yaradığı, Kıbrıs Türk tarafının, Rum tarafının masaya dönmesini istediği açıklamasını okurlarına aktardı.

MGK’NIN KARARI DA RUM BASININDA

Gazete Türkiye Milli Güvenlik Kurulu’nun dün açıklanan Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini durdurmayacağı kararını da okurlarına “MGK: Araştırmalar Devam Edecek... ‘KKTC’den Yetki Aldık” başlığıyla aktardı.

Simerini “ABD’den Çok Yoğun Faaliyet... Anastasiadis-Biden Türk Meydan Okumalarını Görüştü” başlıklı haberinde Anastasiadis’in Biden’a ilettiği “Türkiye Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine son vermeden müzakerelerin yeniden başlama perspektifi olmadığı” iddiasını öne çıkardı.

Aynı gazete “Erdoğan’a MEB’den Gitmesini Söyleyin... Robert Menendez’den Biden’a Önemli Müdahale” başlıklı haberinde ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez’in ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’a mektup gönderdiğini yazdı.

Gazeteye göre Menendez Biden’den Türkiye ziyareti sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini görüşmesini ve “yasadışı” diye nitelediği bu faaliyetlere son vermesini istemesini talep etti.

Alithia, Biden-Anastasiadis telefon görüşmesiyle ilgili haberini ve Rum Sözcü’nün ilgili açıklamasını “Anastasiadis Biden’a: Meydan Okumalar Bitmeden Müzakereler Olmaz” ve MGK’nın dünkü toplantısı ve aldığı kararı da “MGK: Araştırmalar Devam Edecek” başlığıyla aktardı.

ANASTASİADİS: “TALAT-HRİSTOFYAS VE EROĞLU-HRİSTOFYAS ARASINDA SAĞLANAN GAZ GELİRİNİN PAYLAŞIMIYLA İLGİLİ YAKINLAŞMALAR DİYALOĞA ZEMİN TEŞKİL EDEBİLİR”

Öte yandan Rum Radyo Televizyon Kurumu (RİK) Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le yaptığı televizyon röportajının satır başlarını yeni oluşturduğu internet haber sayfasında yayınladı.

Buna göre Türkiye Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine son vermeden müzakerelerin yeniden başlamasının söz konusu olmadığı söylemini yineleyen Anastasiadis “Merkezi hükümetin doğal gazdan elde edeceği gelirlerin paylaşımı konusunda Talat-Hristofyas ve Eroğlu-Hristofyas görüşmelerinde sağlanmış yakınlaşmalar var. Bu yakınlaşma diyaloğa zemin teşkil edebilir. Sayın Hristofyas’la bu konuda yakın temasımız sürüyor” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.