1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Anastasiadis: "Garantilerde, Türkiye'nin etkin müdahalesi ve iradesi olursa..."
Anastasiadis: "Garantilerde, Türkiye'nin etkin müdahalesi ve iradesi olursa..."

Anastasiadis: "Garantilerde, Türkiye'nin etkin müdahalesi ve iradesi olursa..."

Anastasiadis, Mülkiyet başlığıyla ilgili anlaşmazlık unsurlarında, Toprak, Güvenlik ve Garantiler’de Türkiye’nin etkin müdahalesi ve iradesi olması halinde Kıbrıs sorununun 2016 sonundan önce çözülebileceğini iddia etti.

A+A-

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Mülkiyet başlığıyla ilgili anlaşmazlık unsurlarında, Toprak,  Güvenlik ve Garantiler’de Türkiye’nin etkin müdahalesi ve iradesi olması halinde Kıbrıs sorununun 2016 sonundan önce çözülebileceğini iddia etti.

Fileleftheros “Zor Başlıklarda Anlaşma Türkiye’ye Bağlı… Anastasiadis 2016’da Çözüm Bulunabilir Diyor” başlıklı haberinde, Anastasiadis’in dün gittiği Atina’da Rum Armatörler Birliği’nin çalışma yemeğine katılarak, Kıbrıs sorununa da değindiği bir konuşma yaptığını yazdı.

Habere göre müzakerelerde, mevcut anlaşmazlıkları daraltmayı hedeflediklerini belirten Anastasiadis “ardından da hangi noktada bulunduğumuza dair bir değerlendirme yapılacak ve bundan sonra atılacak adımlar ilerleme kaydedilip kaydedilmediğine göre belirlenecek” dedi, şöyle devam etti:

“Şu ana kadar aramızdaki diyalogda, özellikle Yönetim, Ekonomi ve Avrupa Birliği başlıklarında ve Mülkiyet başlığı unsurlarında önemli ilerleme gözlemleniyor. Ancak buna rağmen Mülkiyet’le ilgili unsurlarda, Toprak, Güvenlik ve Garantiler’de önemli anlaşmazlıklar varlığını koruyor. Bu iki alanda var olan zorlukları aşmayı başarırsak –ki burada Türkiye’nin etkin müdahalesi ve iradesi şarttır-  Kıbrıs halkının tümü tarafından kabul edilecek bir çözümün 2016 sonundan önce bile olmasını umabileceğimizi söyleyebilirim.”

Alithia haberi “2016’da Bile Çözümü Umabiliriz… Anastasiadis, Ön Şart Türkiye’nin Toprak, Güvenlik-Garantiler Başlıklarına Müdahalesi ve İradesi Olduğunu Söyledi” başlığıyla aktardı.

Simerini “İlerleme Var Ama Anlaşmazlıklar Da Var... Toprak, Güvenlik ve Garantilerdeki Zorluklar Aşılırsa 2016 İçinde Çözüm” başlığını kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.