1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Anastasiadis: “Kıbrıs’ın artık garantör devletlere ihtiyacı yok"
Anastasiadis: “Kıbrıs’ın artık garantör devletlere ihtiyacı yok"

Anastasiadis: “Kıbrıs’ın artık garantör devletlere ihtiyacı yok"

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, “Kıbrıs’ın artık garantör devletlere ihtiyacı olmadığını” iddia etti.

A+A-

Alithia gazetesinin haberine göre, bir Alman gazetesine verdiği röportajda Anastasiadis, “iki toplum arasındaki güvensizliğin aşılması için Mustafa Akıncı’yla ilk olarak insanların günlük hayatlarını iyileştirecek önlemlerde ilerleyeceklerini ve ardından da daha genel siyasi konulara geçeceklerini” açıkladı.

Habere göre Anastasiadis, Akıncı’yla  “iki toplumu federasyon ortak vizyonuyla bağlandıklarını” belirterek “Türkiye eğer çözüm istiyorsa Kıbrıslı Türkleri dinlemelidir” şeklinde konuştu.

Anastasiadis, Akıncı’yla görüşmesinde ortamın çok olumlu olduğunu belirtirken “aynı yörüngede olduğumuz mesajının gönderilmesi çok önemlidir” ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği’nin Kıbrıs sorununda üstlenebileceği rolün sorulması üzerine ise Anastasiadis, AB’nin iki toplum arasında uzlaşıya varılan unsurların AB normlarıyla uyumlu olup olmadığını incelemesi gerektiğini ve Akıncı’nın buna olumsuz bakmadığını iddia etti.

Anastasiadis, AB ilkelerinin tüm Kıbrıs vatandaşları için geçerli olacağını, bu yüzden de AB’nin en üst düzeyde güvenliği sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

ANASTASİADİS-JUNCKER GÖRÜŞMESİ

Öte yandan gazete bir diğer haberinde, Anastasiadis’in AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’le dün Letonya’nın Riga kentinde bir araya geldiğin, Juncker’in Temmuz ayında Kıbrıs’ı ziyaret edeceğini yazdı.

Habere göre Anastasiadis görüşmede, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin başlaması konusunda bilgi aktardı ve olumlu sonuçlanması için gerekli ortamın oluşabilmesi amacıyla samimi diyalog niyetini dile getirdi.

AB’nin müzakere sürecine daha fazla müdahil olmasının büyük önem taşıdığını da Juncker’e ileten Anastasiadis, “Kıbrıs’ın AB üyesi olduğunu ve çözümden sonra da AB üyesi olmaya devam edeceğini, bu yüzden de AB’nin müzakere sürecinde rol üstlenmesinin önemli olduğunu” ifade etti.

Gazete, Juncker’in AB’nin çözüm sürecine müdahil olmasına olumlu baktığını, bu yüzden de Temmuz ayında Kıbrıs’ı ziyaret etme niyetini Anastasiadis’e ilettiğini vurguladı.

Haberde, Juncker’in ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla da görüşmesi ihtimalinin bulunduğu vurgulandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.