1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Anastasiadis parti başkanlarıyla baş başa görüşüyor
Anastasiadis parti başkanlarıyla baş başa görüşüyor

Anastasiadis parti başkanlarıyla baş başa görüşüyor

Rum Ulusal Konseyi’nin işleyişini mayıs ayında Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilecek milletvekilli seçimlerine kadar erteleme kararından dolayı Rum iç cephesinde yaşanan anlaşmazlıkların, dün de hız kesmeden devam ettiği haber verildi.

A+A-

Rum Hükümetinin, müzakerelere ilişkin yeni belgelerin sızmasından duyduğu korkuyu gerekçe göstererek, Rum Ulusal Konseyi’nin işleyişini mayıs ayında Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilecek milletvekilli seçimlerine kadar erteleme kararından dolayı Rum iç cephesinde yaşanan anlaşmazlıkların, dün de hız kesmeden devam ettiği haber verildi.

Simerini gazetesi “Seçimler Yüzünden Kapalı… Başkanlık Ulusal Konseyin İşleyişine Son Verdi- Bilgilendirme Baş Başa Olacak- AKEL Göz Yumuyor- Muhalefetten Yoğun Memnuniyetsizlik- Hükümet Belge Sızmasından Korkuyor” başlıklarıyla manşetten; “Artık Baş Başa Görüşme… Hükümet Seçim Kampanyası Sırasında Yeni Belgelerin Sızmasından Korkuyor- Ulusal Konseyin İşleyişine Son Verilmesi ve Başkanla Baş Başa Görüşmeler Yapılmasına AKEL Dışındaki Tüm Muhalefet Partilerinden Yoğun Memnuniyetsizlik” başlıklarıyla ise iç sayfadan yayımladığı haberine geniş yer ayırdı.

AKEL dışındaki muhalefet partilerinin, dün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorunundaki icraatlarıyla ilgili sert eleştirilerde bulunduklarını yazan gazete, Rum Hükümetinin ise, müzakere gidişatına ilişkin bilgilendirmenin artık siyasi parti başkanlarının Anastasiadis ile yapacakları baş başa görüşmelerle gerçekleştirileceğini duyurduğunu iletti.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bu çerçevede dün AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile bir araya geldiğini, bugün ise DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ile görüşmesinin beklendiğini yazan gazete, devamla Rum Hükümeti Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in dün RİK’in “Sabah Kuşağında” yaptığı açıklamalara yer verdi.

HRİSTODULİDİS

Gazeteye göre açıklamasında, Ulusal Konsey tutanaklarının kısa zaman önce basına sızmasının, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in kararının doğruluğunu genel olarak teyit ettiğini düşündüğünü dile getiren Hristodulidis, bu durumun, kendilerini düşündüren bir şey olduğunu söyledi.

Ulusal Konsey tutanaklarının gazetelerde yayınlandığını görmenin, olumlu olmayan bir gelişme olduğunu belirten Rum sözcü, Anastasiadis’in Ulusal Konsey ile ilgili, özellikle belgelerle alakalı olarak, bilgilendirmenin nasıl olacağı konusuna odaklandığını söyledi.

Anastasiadis’in siyasi parti başkanlarıyla baş başa görüşmelerinde belge verilip verilmeyeceği sorusu üzerine ise Rum sözcü “Anastasiadis tarafından gelişmelerle ilgili olarak belgelerden bilgi verileceğini, buna bağlı olarak da Ulusal Konsey’in zafiyetlerinin çözülebileceğini düşündüklerini” ifade etti.

Hristodulidis, izlenecek olan taktiğin Anastasiadis’in parti başkanlarıyla baş başa görüşmeler yapması olacağını ve gerekli görüldüğü takdirde ilgili belgelerin verileceğini sözlerine ekledi.

DİSİ ANASTASİADİS’İN YANINDA

Gazeteye göre, DİSİ Başkan Vekili Sotiris Sampson, Ulusal Konsey konusunda yaptığı açıklamada, partisinin tezinin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in birlik beraberlik konusunda ifade ettiği şey olduğunu söyledi.

Zor müzakerelerin tam da ortasında bulundukları bir anda, bir araya gelmeleri ve ortak prensipler etrafında işbirliği yapmaları gerektiğini dile getiren Sampson, Ulusal Konseyin de bu tezleri defalarca oybirliğiyle ilan ettiğini dile getirdi.

Sampson, bazı kişilerin seçim kampanyasının tam da ortasında Ulusal Konseyin olağanüstü bir şekilde toplanması konusunda neden acele ettikleri sorusunu da sordu.

EDEK’TEN AÇIK DAVET

Gazete, EDEK partisinin ise, müzakerelerde varılan uzlaşıların tartışılması için, Rum Başkanlık Sarayına açık bir davette bulunduğunu yazdı.

Habere göre EDEK, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Ulusal Konseyi toplamama ve siyasi parti başkanlarını baş başa bilgilendirme kararının “sudan bir gerekçe” olduğunu söyleyerek, Anastasiadis’in gerek geçmişteki, gerek şimdiki tavrıyla Ulusal Konsey’in değerinin düşürülmesinin sorumlularından biri olduğunu savundu.

LİLLİKAS

Gazeteye göre, Rum Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ise açıklamasında, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununun ne kişisel bir mesele, ne de bazı parti liderliklerinin meselesi olamayacağını kabul etmesinin ve anlamasının zamanının geldiğini söyledi.

Kıbrıs sorununun milli bir mesele olduğunu ve Anastasiadis’in selefleri tarafından da bugüne kadar böyle kabul edildiğini dile getiren Lillikas, Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in “Lillikas’ın Anastasiadis ile görüştüğü ve Lillikas’ın Anastasiadis tarafından bilgilendirildiği” konusundaki açıklamasının ise geçerli olmadığını ifade etti.

Gazeteye göre Lillikas, Anastasiadis ile görüştüğünü ancak bu görüşmede herhangi bir gelişmenin ele alınmadığı gibi, Anastasiadis tarafından bilgilendirilmediğini; bu görüşmenin Anastasiadis’in, Vatandaşlar İttifakına, müzakere belgelerine erişmesine izin vermeyeceği konusunda haber vermesini amaçladığını sözlerine ekledi.

RUM EKOLOGLAR-VATANDAŞLAR İŞBİRLİĞİ İLE THEOHARUS

Gazeteye göre Rum Ekologlar-Vatandaşlar İşbirliği ise açıklamasında, Ulusal Konseyin tematik toplantılar yapması kararının oybirliğiyle alındığını ve Ulusal Konsey’in çalışma yönetmeliğinin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Ulusal Konsey’in oybirliğiyle alınmış kararlarını uygulamasını öngörmekte olduğunu belirtti.

Gazeteye göre, Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharus ise, Anastasiadis’in nereden korkup Ulusal Konseyi toplamadığını ve bu korkusunun belgelerin sızlamasıyla alakalı olup olmadığı sorusunu sordu.

KİPRİANU-ANASTASİADİS GÖRÜŞMESİ

Öte yandan gazete haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu arasında dün yapılan görüşmeye de yer verdi.

Gazeteye göre dün Anastasiadis ile görüşmesinden sonra açıklama yapan Kiprianu, müzakerelerdeki ortamın iyi olduğunu, ancak daha alınması gereken çok mesafe olduğunu söyledi.

Gazete Kiprianu’ya dayanarak, Anastasiadis’in mayıstaki seçimlerden önce Ulusal Konseyi toplamayacağını da yazdı.

Gazeteye göre Kiprianu, Anastasiadis ile görüşmesinde kendisine, sahip oldukları bazı düşünce, kaygı ve endişeleri ilettiklerini belirterek, “mülkiyet konusunda anlaşmaya varmayı başardıkları zaman, Kıbrıs sorununun iç boyutuyla ilgili meselelerde bir sonuca varılmasının yolunun açılacağını” savundu.

Gazeteye göre Kiprianu, görüşme sırasında AKEL tarafından, Ulusal Konseyin toplanması için bir yol bulunması gerektiği görüşünün de ortaya konulduğunu ve kendilerinin, toplu istişarenin Anastasiadis’in siyasi parti başkanlarıyla baş başa görüşmesinden daha iyi olduğunu düşündüklerini sözlerine ekledi.

DİKO İLE EDEK ANNAN PLANINI GÜNDEME GETİRİYOR

Gazeteye göre DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ise açıklamasında, Annan Planının maddelerinin bir-bir geri döndüğünü ve DİKO’nun buna destek vermesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Gazeteye göre Papadopulos, Anastasiadis ile tüm siyasi partileri, Kıbrıs sorunundaki bir çözümün ilk maddesinin açık ve net olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamını ve dönüşümünü öngöreceği konusunda taahhütte bulunmaya çağırdı.

Gazeteye göre Papadopulos, “Anastasiadis seçimler ışığında Ulusal Konseyin işleyişini erteledi, karartmaya yol açtı, öte yandan Annan Planını geri getirmek için bizim desteğimizi istiyor. Bizim böyle bir destek vermemiz söz konusu değildir” ifadelerini de kullandı.

Fileleftheros’a göre ise EDEK Başkanı Marinos Sizopulos da açıklamasında, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile anlaşmaya vardığı şeyin, Annan Planının maddelerinin geri getirilmesi olduğu konusunda eleştirdi.

Gazeteye göre Sizopulos, Anastasiadis’in Ulusal Konsey belgelerinin sızmasından rahatsız olduğunu çünkü gerçekten müzakere ettiği şeylerin dışarıya çıktığını söyledi.

GAZETE BAŞLIKLARI

Fileleftheros: “Bir Sonraki Duyuruya Kadar Baş Başa Bilgilendirme… Art Niyet Gören Muhalefetten Eleştiriler ve Sorular- Hükümet DİSİ’nin de Desteğiyle Faaliyetlerini Savunuyor- Annan Planının Geri Getirilmesine İlişkin Saldırı ve Eleştiriler- DİKO ile EDEK’ten Anastasiadis’e Yoğun Eleştiriler”

Politis: “Bilgilendirmeler Başladı- Anastasiadis Kiprianu’ya Seçimlerden Önce Ulusal Konsey Toplantısı Olmayacağını Söyledi”

Alithia: “Dün Andros’u Gördü Bugün Nikolas’ı Görüyor”

Haravgi: “Toplu İstişare Baş Başa Görüşmelerden Daha İyi”.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.