1. YAZARLAR

  2. Özgün Kutalmış

  3. Anlıyamıyorum
Özgün Kutalmış

Özgün Kutalmış

Gündem Kıbrıs
Yazarın Tüm Yazıları >

Anlıyamıyorum

A+A-

Bu ucube ve sahte yapıda öyle olaylar oluyor ki, insanın isyan etmemesi mümkün değildir. Öyle geri zekâlı enteller (gentel) de vardır ki, kıymetleri kendilerinden menkûldür. Bu tiplerin ortaya koyduğu görüşleri  eleştirdiğin zaman şimşekleri üzerine çekiyorsun. Belli kalıplar içerisine sıkışmış bu sözde solcu ve enteller (genteller), bilgiçlik taslayarak en iyiyi kendileri bilir havasındadırlar. Kandırdıkları yok mu? Hem de çok vardır. Hem de benim benim diyenleri bile etkileri altına alabilirler. Benim onlarla bir zorum yoktur. Onlara inananlar düşünsün. Ancak kimse beni doğru bildiklerimi onların anlayacağı dilden söylemekten ve yazmaktan alıkoyamaz. Bir ata sözü olmuş olan “İt ürür, kervan yürür” deyişi benim adeta felsefem olmuştur. Ne pahasına olursa olsun, doğru bildiklerimi yazmak ve söylemekten asla vazgeçmeyeceğim.

                                            ***

Bugün için yazacak o kadar çok konum varken, bugünkü köşemi Ali Çağman’a ayırdım. Çünkü Afrika Gazetesinin Cumartesi günkü manşeti buralarda bir akıl tutulması olduğunu adeta görmeyen gözlere ve duymayan kulaklara haykırıyordu. Ben Ali Çağman’ın askerlik yapabilirdi veya yapamazdı noktasında değilim. Olmak da istemem. Çünkü benim bilgi ve ihtisas alanımda değildir. Devlet Hastahenesinin Sağlık Kurulu tarafından verilen askerlik yapmaya uygun değildir raporuna rağmen. Beni ilgilendiren ve de düşündüren, koskoca bir ordunun (Güvenlik Kuvvetlerinin) bir gariban Ali’nin peşine düşmesidir. Ali asker kaçağı olabilir. Ali gibi bakaya durumuna düşmüş çok kişi olduğunu da biliyorum. Ali kendi gönlü ile gelip Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerine kendince haklı sebeblerle teslim olmamış olabilir. Koskoca Güvenlik Kuvvetleri ile ona bağlı olan Emniyet Genel Müdürlüğünün başka işi yokmuş gibi Ali’nin peşine düşmelerini anlayamıyorum. Afrika’nın Cumartesi günkü manşetinde Erdemli Köyünde Ali’yi yakalamak için polislerin kurduğu pusular resimli bir şekilde yer aldı. Yahu Ali bu KTC denen sahte devletten gizlice çıkmamışsa birgün mutlaka ortaya çıkacaktır. Eğer gizlice çıkmışsa bir daha buraya geri gelemeyecektir ki, bana göre bir insana verilebilecek en büyük ceza en zor anlarında sevdiklerinin yanında olamamasıdır. E, o zaman ne oluyor? Koskoca, Şerefli Türk Ordusunun bir generali atını nallayıp neden gariban Ali’nin peşine düşer? Hem bu general adaletin tecelli etmesinden yanaysa, emlâkçı Ali Argüden ve Girnede öldürülen Yeşilada soyadlı vatandaşımızın katillerinin bulunması için polislerini seferber etsin. Çünkü ortada işlenmiş iki cinayet var, ama fail yoktur. Erdemli Köyü cami minaresinde pusuya yatan polisleri bu faillerin yakalanması için harekete geçirsin.

                                         ***

Sennaroğlu’nun duyarlığı

Çarşamba günkü köşemde “Bir başka yolsuzluk iddiası” adı altındaki yazımda, tohumluk arpa alımı ile ilgili ihaleyi ele alıp, iddialarla ilgili eleştirilerde bulunmuştum. Sağolsun Tarım ve Enerji Bakanı ayni gün sabahı beni arayıp, yazımdaki iddialara cevap verdi. Duyarlığı için kendisine teşekkür ederim. Köşemdeki iddialara karşılık Sennaroğlu, Olgunlar Tohumculuk Şirketinin kendilerinden peşin para istediğini, nihai fiyatın ise tohumların teslimatındaki borsa fiyatının olacağı ve tohumları da Eylül ve Ekim ayında verebileceklerini teklif ettiğini söyledi. Bunun çok riskli olduğundan kabul edilmediği, isimlerini yazmayacağım yerli birçok firmanın geçmişte oldğu gibi teklif verdiğini de anlattı. Neticede ihalenin kilosu 1.20 kuruştan ambar teslimi Demirpolat şirketine verildiğini söyledi. Sayın Bakana duyarlılığı için yeniden teşekkür ediyorum. Bu konudaki araştırmalarım devam etmektedir. Sayın Bakanın açıklamaları hilâfına bir gelişme olursa okuyucularımla paylaşmakta tereddüt etmeyeceğim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.